Velké náměstí v Písku.

Velké náměstí v Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Písek chtěl ušetřit na opravě hřiště, kvůli tomu ale přišel o dotaci

  • 2
Kdo chce šetřit, nezíská vůbec nic. Takovým pořekadlem by se teď mohla řídit písecká radnice. Ta chystala rekonstrukci hřiště u Základní školy Tomáše Šobra za 17 milionů korun s dotací 7 milionů od ministerstva. Jenže když vysoutěžila cenu deset milionů, úředníci obrátili a dotaci městu nechtějí dát.

Písecká radnice zažádala ministerstvo školství a tělovýchovy o dotaci sedm milionů korun na kompletní rekonstrukci hřiště u Základní školy Tomáše Šobra. Peníze jí byly přislíbeny, jenže pak město až příliš ušetřilo při výběrovém řízení, a tak z dotace neuvidí ani korunu. Jak je to možné?

Původně radnice vypočítala projekt na 17,6 milionu korun. Od ministerstva dostala příslib sedmi milionů a zbytek by musela uhradit ze svého. Písek souhlasil a vypsal výběrové řízení, kde jediným rozhodujícím kritériem byla cena. A vyhrála firma EKKL z Kroměříže, která nabídla cenu necelých 10 milionů korun.

Celý projekt tak najednou vycházel na méně peněz, než měla být původní spoluúčast města. Radnice se domnívala, že od ministerstva dostane okolo pěti milionů korun, tedy alespoň polovinu z celkových nákladů. Tak jsou nastavena pravidla ministerstva.

Zastupitelé projednají, zda radnice zaplatí opravu ze svého

Jenže z odpovědi ministerských úředníků vyplynulo, že když Písek chtěl původně vynaložit na projekt 11 milionů, ale vysoutěžil cenu za 10 milionů, tak dotaci vlastně nepotřebuje a má si hřiště opravit za své. "Je to nelogické rozhodnutí. Vysoutěžíme nízkou cenu a výsledek je, že nedostaneme žádnou dotaci," zlobí se písecký starosta Ondřej Veselý z ČSSD.

"Jaký nám tohle dává důvod šetřit? Opravdu to nechápu, počítali jsme, že nějaké peníze dostaneme. Ministerstvu jsme chtěli uspořit dva miliony, a oni nám nepošlou nic. Je to trest za to, že jsme udělali transparentní soutěž," míní Veselý.

Radnice přitom chtěla opravit sportoviště, které využívají stovky dětí ze dvou základních škol. Po rekonstrukci tu mělo být fotbalové hřiště s atletickým oválem, tenisové kurty, volejbalové hřiště a dělníci by obnovili i zeď, která areál ohraničuje.

V dalších fázích se počítalo s hrací plochou na basketbal a další sporty. "Dnes je tam škvárový ovál a uprostřed fotbalové hřiště z 80. let, kde je z větší části vyšlapaná tráva. Stát se z něj mělo kompletně nové moderní sportoviště," poukazuje Veselý.

Město navíc nyní nemůže hřiště opravit za své peníze, protože zastupitelstvo vše podmínilo právě přidělením dotace. Zastupitelé proto při příštím zasedání  projednají návrh, aby radnice investici hradila plně ze svého rozpočtu.