Trondheim i Písek. Sedm evropských měst spustí energetickou revoluci

  16:07aktualizováno  16:07
Evropská města chtějí změnit zvyklosti v oblasti uchovávání a distribuce elektrické energie vyrobené běžnými občany či firmami. Do projektu, který povede univerzita z Norska, se zapojí i jihočeský Písek. Dostane 13 milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Vzdušnou čarou je od sebe dělí téměř 1 600 kilometrů, ale i tak budou během nadcházejících let často v kontaktu. Třetí největší město Norska Trondheim a jihočeský Písek jsou součástí skupiny celkem sedmi měst, která chce řešit decentralizaci obchodování s elektrickou energií. Minulý týden na jih Čech přišla od Evropské komise zpráva o potvrzení návrhu projektu +CityxChange.

Města v projektu

Trondheim (Norsko)
Limerick (Irsko)
Písek (Česko)
Alba Iulia (Rumunsko)
Sestao (Španělsko)
Smolyan (Bulharsko)
Voru (Estonsko)

Za cíl si klade vytvořit městské čtvrtě složené z domácností i firem, které vyrobí víc elektrické energie, než samy spotřebují. Týmy odborníků tak budou hledat způsoby, jak usnadnit proces výroby, vzájemného nezávislého obchodování, měření a plateb za elektřinu.

„Dnes elektrickou energii vyrobíte a pak ji spotřebujete a uložíte nebo prodáte velkým distribučním společnostem. Není možné ji dát přímo sousedovi. Smyslem tohoto projektu je vytvořit prostředí, kde je možné vyrobenou energii prodat komukoliv za předem uzavřených podmínek. Jde o decentralizaci obchodování s elektrickou energií,“ vysvětluje písecký místostarosta Josef Knot.

Kromě Trondheimu a Písku je ve skupině také irský Limerick a další města z Rumunska, Španělska, Bulharska a Estonska.

Účastníci projektu se dají rozdělit na dvě skupiny. V první jsou takzvané lighthouse cities, kam patří jen Trondheim a Limerick. V nich budou nasazena konkrétní řešení a poté je převezmou města z druhé skupiny. Ta jsou označena jako followers cities.

Kormidla se chopila trondheimská univerzita. Ta bude ve spolupráci s univerzitou v Limericku a soukromými firmami vyvíjet a testovat nová řešení. Většinou jsou to společnosti ze severu Evropy. Poté přijdou na řadu ostatní města. Ta pomohou se zapojením do běžného provozu v jiných prostředích, která se mohou z hlediska práva lišit. Zároveň si pak budou navzájem vyměňovat své zkušenosti.

Projekt vyjde v přepočtu na miliardu korun

Náklady projektu jsou 40 milionů eur, což odpovídá zhruba miliardě korun. Poloviční částku tvoří podpora z Evropského výzkumného a inovačního programu. Další prostředky přidají jednotliví partneři.

Písek dostane 13 milionů korun. Peníze půjdou na studie a pracovní tým, jenž bude mít novinku na starosti. Prostředky na aplikaci konkrétních změn chce radnice čerpat přes dotace z národních a evropských zdrojů.

Tým by měli tvořit členové současné organizační složky Smart Písek. „Jsou v ní přednášející z Univerzity Karlovy, doktorand z Fakulty dopravní ČVUT nebo absolvent univerzity v anglickém Cambridge, který studoval energetiku. Celkem to bude asi pět lidí,“ popisuje Knot.

Projekt +CityxChange přihlášený do rámcového projektu EU pro výzkum a inovace Horizon 2020 odstartuje s prvním lednem příštího roku a potrvá pět let. Evropská komise ho podpořila nejvyšším počtem bodů ze všech přihlášených uchazečů.

„Horizon 2020 je zdaleka největším dotačním programem EU financujícím na evropské úrovni vědu, výzkum a inovace v letech 2014 až 2020. Písek je teprve třetím českým městem, které se podobně rozsáhlého projektu účastní. V porovnání s Prahou a Brnem je ze všech suverénně nejmenší destinací,“ zmínil mluvčí organizační složky Smart Písek Petr Brůha.

Autor:


Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Žena ze Strakonic pomohla díky Facebooku zachránit německou sebevražedkyni

Ilustrační snímek

Život mladé ženy z Bavorska pomohla zachránit všímavá uživatelka Facebooku ze Strakonic. Na síti si všimla vzkazů,...

Extraligový lídr z Litvínova si půjčí budějovického brankáře Kváču

Českobudějovický gólman Petr Kváča

Hokejový Litvínov dá v extralize šanci talentovanému brankáři Petru Kváčovi, kterého získal na měsíční hostování z...

Další z rubriky

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Po šesti letech někdo dal do budějovického babyboxu první dítě

Ivanka je prvním dítětem odloženým v českobudějovickém babyboxu.

Novorozenou holčičku našli v noci na dnešek záchranáři v českobudějovickém babyboxu. Na pohled zdravé miminko je prvním...

V oboru zůstává přes 70 procent absolventů, říká děkanka pedagogické fakulty

„V nových akreditacích chystáme výrazné navýšení praxe ve školách,“ říká...

Nová děkanka Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity Helena Koldová zná její prostředí důkladně. Fakultu vystudovala,...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Manažer/ka obchodního týmu, Tábor

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz