Písek má zájem o bývalý tankodrom, chce z něj mít klidovou zónu

  19:09aktualizováno  19:09
Písecká radnice se pokusí koupit pozemky bývalého tankodromu u Oldřichova. Na investici má připraveno až padesát milionů korun. Pokud se koupě podaří, mohl by bývalý vojenský areál nahradit les s cyklostezkami nebo hipostezkami. Skončily by tak i závody v Truck Trialu, které se v areálu konaly.

V bývalém tankodromu u Oldřichova se už několikrát konaly závody v Truck Trialu. Pokud město areál koupí, závodům bude zřejmě konec. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Záměr koupit státní pozemky bývalého tankodromu schválili ve čtvrtek zastupitelé města. Pokud se koupě podaří, dostane prostor na starost společnost Lesy města Písek a vysází zde stromy. Plánuje se i vytvoření cyklostezky nebo hipostezky.

"Na to ale potřebujeme cesty, které jsou nyní v majetku armády," upozornil ředitel Lesů města Písek Václav Zámečník.

Město spravuje v okolí bývalého tankodromu na 65 hektarů, teď se jedná o dalších deset. "Pro nás je tento pozemek výhodný, protože by spojil prostor, který spravují městské lesy," uvedl mluvčí písecké radnice Roman Ondřich.

Ministerstvo obrany vypisuje na prodej tankodromu soutěž. Kdo dá víc, ten jej dostane. Základní cena je necelé dva miliony korun. Písečtí zastupitelé schválili, že radnice může nabídnout částku až do 50 milionů korun.

V areálu byl za komunistického režimu tankodrom, po Listopadu 1989 získali pozemky zpět soukromníci. Město pak od nich začalo plochu vykupovat a zalesňovat. "V té době se tam ale objevila skupina kolem Martina Žáka a začaly spory," popsal Zámečník.

V bývalém tankodromu se pořádaly závody trucků

Zatímco lesy chtěly vytvořit klidovou zónu, část soukromých vlastníků zde začala pořádat závody terénních trucků. Cesty se rozjezdily tak, že je lesníci nemohli projet ani traktory. Podle Žáka za konfliktem stojí spíše neochota a naschvály ze strany městské společnosti.

"Já jsem soukromý zemědělec. Chtěl jsem na svých pozemcích obdělávat půdu, jenže Lesy města Písku mi na ně neumožnily přístup. Na příjezdové cesty vysázely stromy," podotkl Žák.

Radnice podle něj cesty, které jsou vedeny v katastru jako komunikace, zalesnila a vytvořila si vlastní alternativní, kam ho ovšem nepouští. "Mám tam klíčové pozemky. Ze začátku jsem závodům bránil, ale poté, co se ke mně lesy zachovaly, jak se zachovaly, tak jsem povolil, aby trucky jezdily i po mých pozemcích," vysvětlil Žák.

Terénní vozidla tak podle jeho slov nejezdí po městských pozemcích, ale po soukromých, takže s tím radnice nemůže nic dělat. "V jednom místě možná jezdí po území města, ale jenom proto, že tam je osázená silnice, která patří státu," dodal Žák.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Bosé děti v ulici i odsun Němců. Podívejte se na staré snímky Krumlova

Plešivec býval vždy chudý. Snímek pořídil v roce 1928 Josef Seidel.

Unikátní fotografie přináší nová kniha Krumlov – město pod věží. Na 300 stranách je 430 snímků, z nichž některé autoři...

U zavražděného na Šumavě ležely utěrky, policie pátrá po jejich původu

Policie pátrá po původu utěrek, které ležely u zavražděného u Nové Pece.

Policisté pátrají po původu utěrek, které ležely u muže zavražděného u Nové Pece na Šumavě. Nahé tělo nalezli na konci...

Zastupitelé Budějovic schválili peníze na školky i větší počet strážníků

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo.

Radnice krajského města počítá na příští rok se schodkovým rozpočtem. Dvě stě milionů korun má na největší investici,...

Najdete na iDNES.cz