Připravit netradiční umělecká díla trvalo jejich autorům, sochařům Jiřímu Kašparovi a Jiřímu Genzerovi 14 dní.

Připravit netradiční umělecká díla trvalo jejich autorům, sochařům Jiřímu Kašparovi a Jiřímu Genzerovi 14 dní. | foto: Slavomír Kubeš MF DNES

Písek ozdobily sochy z písku, připomínají filmy z města na Otavě

  • 0
Sochy Lucie Bílé, Heleny Růžičkové, Jindřicha Plachty a dalších umělců celé z písku ozdobily centrum města Písku. Výstava na náplavce Otavy, která je součástí akce zvané Cipískoviště, zahájí v sobotu turistickou sezonu. Sochy spojuje jedno téma - filmy, které byly natočeny v Písku nebo s městem nějak souvisejí.

Sochy ukazují filmy Měsíc nad řekou nebo na Otavu shlížející Lotranda a Zubejdu. Jestřábí moudrost představuje zcela jednoduše obří jestřáb. Film Kluci na řece představuje Jindřich Plachta ve své tradiční čepičce, Hogo Fogo Homolka Helena Růžičková v květovaných šatech. Film V peřině symbolizuje u městské elektrárny socha Lucie Bílé. Loni sochy vydržely do začátku prázdnin, kdy je poničili vandalové.

Připravit netradiční díla trvalo sochařům Jiřímu Kašparovi a Jiřímu Genzerovi 14 dní. Poslední dny měli na práci pořádné vedro. A prý je to dobře. "Voda, kterou namáčíme sochy, rychle usychá," popsal svou práci sochař Kašpar, zatímco pracoval na soše jestřába. V jeho rukou se střídaly různé pomůcky - od lopaty až po lžičku.

"Letos je hodně portrétů, takže je to náročnější. Při práci na téma Rožmberkové jsem měl větší volnost, protože jejich obličeje nikdo přesně nezná. Paní Růžičkovou zná ale každý," popisuje Jiří Kašpar. "Písek má své fyzikální vlastnosti, které nejde obejít, jinak to spadne. Dostat tam reálné rysy je těžké," dodal.

Helenu Růžičkovou si lidé pletou s princeznou Fionou

Stává se tak, že někteří místo herečky Růžičkové hádali princeznu Fionu ze Shreka. A místo Lucie Bílé Emu Destinnovou. "Ať představují cokoli, jsou krásné, opět se to povedlo," pochvaluje si Klára Boháčová z Písku, která sochy obdivovala na náplavce.

Už v pátek začíná třídenní výstava Písek - město filmu. Jedná se o 20 panelů zobrazujících vybrané filmy a osobnosti písecké filmografie, které budou umístěny na nábřeží Otavy v prostoru mezi Kamenným a Novým mostem. Výstava začne ve 14 hodin u Kulturního domu.  Rozcestník nedaleko Kamenného mostu před kavárnou Mozart ukáže na dvě větve této výstavy - nábřeží 1. máje a Čechovu ulici. Díky němu si návštěvníci budou moci pořídit unikátní fotografie.

V kině Portyč uvidí lidé české filmy, které se natáčely v Písku a okolí (Čtyři slunce, V peřině, Trhák, Kluci na řece, Měsíc nad řekou) a to včetně ojedinělých historických dokumentů, zapůjčené speciálně na tuto akci z Národního filmového archivu v Praze. "Třešničkou na dortu bude živá hudba při projekci, protože snímky jsou převážně němé," dokládá mluvčí radnice Roman Ondřich. Kompletní program Cipískoviště najdete tady.