Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Písek plánuje knihovnu za 168 milionů, bude v ní i centrum vzdělávání

  10:00aktualizováno  10:00
Radnice v Písku chce současnou knihovnu přestěhovat do sousední budovy, kterou do dvou let opraví. Její součástí bude i centrum vzdělávání. Ředitelka Sladovny se obává, že místní obyvatelé přestanou chodit na výstavy a akce, které tam pořádají.

Tak by mohla vypadat nová městská knihovna v Písku, která se má stěhovat do budovy, kde sídlila škola. | foto: MÚ Písek

Byla založena v roce 1841 a patří k nejstarším veřejným městským knihovnám v České republice. Dnes se písecká knihovna snaží poskytovat čtenářům moderní služby, má například samoobslužné zařízení, díky kterému si mohou půjčit titul, prodloužit výpůjčku nebo vrátit vypůjčené dokumenty bez pomoci knihovnice.

Jenže ani novinky nezmění fakt, že se knihovna tísní v nevyhovujících malých prostorech. Řešení nabízí v současné době nevyužitá budova bývalé Alšovy základní školy. Do objektu v sousedství by se mohla knihovna přestěhovat už za dva roky.

Fotogalerie

„Plán je nastavený tak, aby čtenáři mohli novou městskou knihovnu a vzdělávací centrum využívat od listopadu 2018. Stavba vyjde na 167,7 milionu korun,“ potvrdil místostarosta Písku Josef Knot s tím, že město předloží žádost o dotaci v maximální výši 18 milionů korun.

Představu, jak by měla knihovna vypadat, už město má. Radnice totiž v roce 2013 vyhlásila na novou podobu architektonickou soutěž. Vítězem se stalo pražské Studio A.B.S. Společnost zpracovala projektovou dokumentaci na stavbu a zajistila stavební povolení.

Navržené řešení vychází z charakteristické zástavby historické části města a snaží se očistit budovu bývalé školy od novodobých přístaveb. Především jídelny, plynoměrny, nákladního výtahu a kotelny v krovu, kvůli které je na střeše mohutný vikýř.

Studie rozdělila přízemí na dva hlavní celky, které se dají vzájemně propojovat. Pravý vstup do budovy poslouží jako hlavní pro knihovnu.

„Z něj je přístupná hala služeb a návazně celá knihovna, čítárna, komerční prostor a dvůr s relaxační zahradou. Levým vstupem se bude vcházet do turistického informačního centra, ale například také k multifunkčnímu vzdělávacímu prostoru,“ vysvětluje Knot.

Astronomický klub s geologickým parkem

Budova bude bezbariérová s dvěma výtahy. Ve druhém patře počítá návrh s oddělením pro děti a mládež, oddělením beletrie, samostatně přístupnou třídou a jazykovým koutem pro celoživotní vzdělávání.

„Mezi beletrií a dětským oddělením je vyhrazený prostor pro dospívající mládež. Ve třetím patře je navržené oddělení naučné literatury a oddělení s regionální literaturou, které zpřístupní i další materiály z regionů partnerských měst Písku,“ popisuje ředitel knihovny Roman Dub.

Ve věži zadního křídla vznikne astronomický klub s přístupem na střechu s výukovou terasou. Na té projekt počítá také s geologickým parkem sestaveným z hornin pocházejících ze sedmi lomů v okolí města.

„Prostory v tomto podlaží poslouží na podporu oborů, jako je například biologie, fyzika nebo matematika,“ říká Dub.

Nová knihovna by tak měla lidem nabídnout i řadu dalších aktivit. Už v minulosti ale padla otázka, zda se současně nestane konkurentem Sladovny. Podle Romana Duba něco takového nehrozí.

„Současný program knihovny je zaměřený hlavně do oblasti vzdělávání a komunity, tedy na obyvatele města a čtenáře. Propojení těchto oblastí se nám osvědčuje. Myslím, že nebudeme Sladovně nebo jakékoliv další organizaci v Písku konkurencí, spíš naopak. Zhruba 85 procent registrovaných čtenářů jsou navíc jen Písečtí. To znamená, že my nemáme žádné nadregionální ambice. Je potřeba se ale samozřejmě domlouvat a vědět o sobě,“ podotýká ředitel knihovny.

Ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová to vidí jinak. „Budeme se muset do vyšší míry orientovat na turistický ruch. To je pro naši organizaci z ekonomického hlediska výrazně větší riziko. Čeká nás práce jen s lidmi z venku, místní ke Sladovně ztratí vztah. Pokud se má aspoň z nějaké části uživit sama, potřebuje peníze z venku a musí dělat program, který nebude mít lokální charakter. Tlačí nás to do složité situace. Neumím posoudit, do jaké míry se jedná o maličkost, ale pro mě to maličkost není,“ konstatuje Dobiášová.

O osudu projektu Městské knihovny Písek a centra vzdělávání budou rozhodovat zastupitelé ve čtvrtek na svém zasedání. Schvalovat budou přestavbu knihovny a záměr podat žádost o dotaci do IROPu na část vzdělávacího centra.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

O hale se s námi radnice měla bavit dřív, říká šéfka moderních gymnastek

Ivana Pokorná je dlouholetou předsedkyní SK MG Máj.

Pod petici proti bourání sportovní haly v Českých Budějovicích se podepsalo už přes pět tisíc lidí. Její autoři vyzvali...

Zelené autobusy pro turisty na Šumavě přicházejí o podporu obcí

Celkový pohled na obec Kvilda.

Některé šumavské obce přestanou letos poprvé přispívat na provoz Zelených autobusů. Podle starostů nemají moc velký...

Bez tunelu pod nádražím hrozí v Českých Budějovicích kolaps dopravy

U Mánesovy ulice je naplánovaná patrová křižovatka. Pod zemí má mít silnice...

Více než miliarda korun je cena za podjezd pod nákladovým nádražím v Českých Budějovicích. Má být hotový stejně s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz