Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Písek plánuje knihovnu za 168 milionů, bude v ní i centrum vzdělávání

  10:00aktualizováno  10:00
Radnice v Písku chce současnou knihovnu přestěhovat do sousední budovy, kterou do dvou let opraví. Její součástí bude i centrum vzdělávání. Ředitelka Sladovny se obává, že místní obyvatelé přestanou chodit na výstavy a akce, které tam pořádají.

Tak by mohla vypadat nová městská knihovna v Písku, která se má stěhovat do budovy, kde sídlila škola. | foto: MÚ Písek

Byla založena v roce 1841 a patří k nejstarším veřejným městským knihovnám v České republice. Dnes se písecká knihovna snaží poskytovat čtenářům moderní služby, má například samoobslužné zařízení, díky kterému si mohou půjčit titul, prodloužit výpůjčku nebo vrátit vypůjčené dokumenty bez pomoci knihovnice.

Jenže ani novinky nezmění fakt, že se knihovna tísní v nevyhovujících malých prostorech. Řešení nabízí v současné době nevyužitá budova bývalé Alšovy základní školy. Do objektu v sousedství by se mohla knihovna přestěhovat už za dva roky.

Fotogalerie

„Plán je nastavený tak, aby čtenáři mohli novou městskou knihovnu a vzdělávací centrum využívat od listopadu 2018. Stavba vyjde na 167,7 milionu korun,“ potvrdil místostarosta Písku Josef Knot s tím, že město předloží žádost o dotaci v maximální výši 18 milionů korun.

Představu, jak by měla knihovna vypadat, už město má. Radnice totiž v roce 2013 vyhlásila na novou podobu architektonickou soutěž. Vítězem se stalo pražské Studio A.B.S. Společnost zpracovala projektovou dokumentaci na stavbu a zajistila stavební povolení.

Navržené řešení vychází z charakteristické zástavby historické části města a snaží se očistit budovu bývalé školy od novodobých přístaveb. Především jídelny, plynoměrny, nákladního výtahu a kotelny v krovu, kvůli které je na střeše mohutný vikýř.

Studie rozdělila přízemí na dva hlavní celky, které se dají vzájemně propojovat. Pravý vstup do budovy poslouží jako hlavní pro knihovnu.

„Z něj je přístupná hala služeb a návazně celá knihovna, čítárna, komerční prostor a dvůr s relaxační zahradou. Levým vstupem se bude vcházet do turistického informačního centra, ale například také k multifunkčnímu vzdělávacímu prostoru,“ vysvětluje Knot.

Astronomický klub s geologickým parkem

Budova bude bezbariérová s dvěma výtahy. Ve druhém patře počítá návrh s oddělením pro děti a mládež, oddělením beletrie, samostatně přístupnou třídou a jazykovým koutem pro celoživotní vzdělávání.

„Mezi beletrií a dětským oddělením je vyhrazený prostor pro dospívající mládež. Ve třetím patře je navržené oddělení naučné literatury a oddělení s regionální literaturou, které zpřístupní i další materiály z regionů partnerských měst Písku,“ popisuje ředitel knihovny Roman Dub.

Ve věži zadního křídla vznikne astronomický klub s přístupem na střechu s výukovou terasou. Na té projekt počítá také s geologickým parkem sestaveným z hornin pocházejících ze sedmi lomů v okolí města.

„Prostory v tomto podlaží poslouží na podporu oborů, jako je například biologie, fyzika nebo matematika,“ říká Dub.

Nová knihovna by tak měla lidem nabídnout i řadu dalších aktivit. Už v minulosti ale padla otázka, zda se současně nestane konkurentem Sladovny. Podle Romana Duba něco takového nehrozí.

„Současný program knihovny je zaměřený hlavně do oblasti vzdělávání a komunity, tedy na obyvatele města a čtenáře. Propojení těchto oblastí se nám osvědčuje. Myslím, že nebudeme Sladovně nebo jakékoliv další organizaci v Písku konkurencí, spíš naopak. Zhruba 85 procent registrovaných čtenářů jsou navíc jen Písečtí. To znamená, že my nemáme žádné nadregionální ambice. Je potřeba se ale samozřejmě domlouvat a vědět o sobě,“ podotýká ředitel knihovny.

Ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová to vidí jinak. „Budeme se muset do vyšší míry orientovat na turistický ruch. To je pro naši organizaci z ekonomického hlediska výrazně větší riziko. Čeká nás práce jen s lidmi z venku, místní ke Sladovně ztratí vztah. Pokud se má aspoň z nějaké části uživit sama, potřebuje peníze z venku a musí dělat program, který nebude mít lokální charakter. Tlačí nás to do složité situace. Neumím posoudit, do jaké míry se jedná o maličkost, ale pro mě to maličkost není,“ konstatuje Dobiášová.

O osudu projektu Městské knihovny Písek a centra vzdělávání budou rozhodovat zastupitelé ve čtvrtek na svém zasedání. Schvalovat budou přestavbu knihovny a záměr podat žádost o dotaci do IROPu na část vzdělávacího centra.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Vrak autobusu zmizel z trávníku u Vltavy, ale soudní spor trvá

Vrak autobusu stále hyzdí louku poblíž budějovického sídliště Vltava.

Zničený autobus už nehyzdí louku u Vltavy v Českých Budějovicích, kam ho před dvěma lety umístil vlastník pozemku. Ten...

Audiovizuální show Vltava žije v Budějovicích oslaví 100 let republiky

Budějovický festival Vltava žije vyvrcholil show nazvanou Circle.

Čtyři projekční věže na českobudějovickém náměstí odvypráví stoletý příběh Československa. Show plná živých prvků i...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz