Tak by mohla vypadat nová městská knihovna v Písku, která se má stěhovat do...

Tak by mohla vypadat nová městská knihovna v Písku, která se má stěhovat do budovy, kde sídlila škola. | foto: MÚ Písek

Písek plánuje knihovnu za 168 milionů, bude v ní i centrum vzdělávání

  • 5
Radnice v Písku chce současnou knihovnu přestěhovat do sousední budovy, kterou do dvou let opraví. Její součástí bude i centrum vzdělávání. Ředitelka Sladovny se obává, že místní obyvatelé přestanou chodit na výstavy a akce, které tam pořádají.

Byla založena v roce 1841 a patří k nejstarším veřejným městským knihovnám v České republice. Dnes se písecká knihovna snaží poskytovat čtenářům moderní služby, má například samoobslužné zařízení, díky kterému si mohou půjčit titul, prodloužit výpůjčku nebo vrátit vypůjčené dokumenty bez pomoci knihovnice.

Jenže ani novinky nezmění fakt, že se knihovna tísní v nevyhovujících malých prostorech. Řešení nabízí v současné době nevyužitá budova bývalé Alšovy základní školy. Do objektu v sousedství by se mohla knihovna přestěhovat už za dva roky.

„Plán je nastavený tak, aby čtenáři mohli novou městskou knihovnu a vzdělávací centrum využívat od listopadu 2018. Stavba vyjde na 167,7 milionu korun,“ potvrdil místostarosta Písku Josef Knot s tím, že město předloží žádost o dotaci v maximální výši 18 milionů korun.

Představu, jak by měla knihovna vypadat, už město má. Radnice totiž v roce 2013 vyhlásila na novou podobu architektonickou soutěž. Vítězem se stalo pražské Studio A.B.S. Společnost zpracovala projektovou dokumentaci na stavbu a zajistila stavební povolení.

Navržené řešení vychází z charakteristické zástavby historické části města a snaží se očistit budovu bývalé školy od novodobých přístaveb. Především jídelny, plynoměrny, nákladního výtahu a kotelny v krovu, kvůli které je na střeše mohutný vikýř.

Studie rozdělila přízemí na dva hlavní celky, které se dají vzájemně propojovat. Pravý vstup do budovy poslouží jako hlavní pro knihovnu.

„Z něj je přístupná hala služeb a návazně celá knihovna, čítárna, komerční prostor a dvůr s relaxační zahradou. Levým vstupem se bude vcházet do turistického informačního centra, ale například také k multifunkčnímu vzdělávacímu prostoru,“ vysvětluje Knot.

Astronomický klub s geologickým parkem

Budova bude bezbariérová s dvěma výtahy. Ve druhém patře počítá návrh s oddělením pro děti a mládež, oddělením beletrie, samostatně přístupnou třídou a jazykovým koutem pro celoživotní vzdělávání.

„Mezi beletrií a dětským oddělením je vyhrazený prostor pro dospívající mládež. Ve třetím patře je navržené oddělení naučné literatury a oddělení s regionální literaturou, které zpřístupní i další materiály z regionů partnerských měst Písku,“ popisuje ředitel knihovny Roman Dub.

Ve věži zadního křídla vznikne astronomický klub s přístupem na střechu s výukovou terasou. Na té projekt počítá také s geologickým parkem sestaveným z hornin pocházejících ze sedmi lomů v okolí města.

„Prostory v tomto podlaží poslouží na podporu oborů, jako je například biologie, fyzika nebo matematika,“ říká Dub.

Nová knihovna by tak měla lidem nabídnout i řadu dalších aktivit. Už v minulosti ale padla otázka, zda se současně nestane konkurentem Sladovny. Podle Romana Duba něco takového nehrozí.

„Současný program knihovny je zaměřený hlavně do oblasti vzdělávání a komunity, tedy na obyvatele města a čtenáře. Propojení těchto oblastí se nám osvědčuje. Myslím, že nebudeme Sladovně nebo jakékoliv další organizaci v Písku konkurencí, spíš naopak. Zhruba 85 procent registrovaných čtenářů jsou navíc jen Písečtí. To znamená, že my nemáme žádné nadregionální ambice. Je potřeba se ale samozřejmě domlouvat a vědět o sobě,“ podotýká ředitel knihovny.

Ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová to vidí jinak. „Budeme se muset do vyšší míry orientovat na turistický ruch. To je pro naši organizaci z ekonomického hlediska výrazně větší riziko. Čeká nás práce jen s lidmi z venku, místní ke Sladovně ztratí vztah. Pokud se má aspoň z nějaké části uživit sama, potřebuje peníze z venku a musí dělat program, který nebude mít lokální charakter. Tlačí nás to do složité situace. Neumím posoudit, do jaké míry se jedná o maličkost, ale pro mě to maličkost není,“ konstatuje Dobiášová.

O osudu projektu Městské knihovny Písek a centra vzdělávání budou rozhodovat zastupitelé ve čtvrtek na svém zasedání. Schvalovat budou přestavbu knihovny a záměr podat žádost o dotaci do IROPu na část vzdělávacího centra.