Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Písku rozšíří skládku odpadu a přistaví třídicí linku

  9:09aktualizováno  9:09
Dvě města na Otavě budou zvětšovat skládku komunálního odpadu s předpokládaným provozem nejméně do roku 2030. Písek navíc chystá nový sběrný dvůr za šest milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stavbu skládky s třídicí linkou o kapacitě 25 tisíc tun odpadu ročně připravuje společnost Odpady Písek, kterou vlastní dvě okresní města. Kromě Písku také Strakonice. S projektem se v těchto dnech může seznámit veřejnost na krajském úřadě v rámci posuzování jeho vlivu na životní prostředí.

Nový areál u stávající skládky bude fungovat nejméně dalších 15 let, ačkoliv podle směrnic Evropské unie má tento způsob likvidace komunálního odpadu skončit po roce 2024.

„Vycházíme z toho, že i pak nějaký nezlikvidovaný odpad zbude. Chceme ho co nejvíce využít. Některé lokality, například sídliště, mají v třídění ještě velké rezervy. Spalovny odmítáme. Pro obyvatele jsou ekonomicky nevýhodné,“ říká písecký radní a předseda výboru životního prostředí města Marek Anděl.

Stávající skládka odpadu v lokalitě Vydlaby u písecké osady Smrkovice se podle projektu, který je už pátou etapou modernizace, rozšíří o další tři hektary. Její součástí bude kromě třídicí linky také plocha pro stavební odpad, který se dočká dalšího využití. V areálu budou také mobilní drtiče materiálu. Drobné kovové části mají magnety vytahovat z prosívané směsi.

Podobně jako jinde je ukládání materiálu od firem zpoplatněné a tyto peníze hradí provoz skládky. Dalším bonusem je prodej vytříděného materiálu. Areál má sloužit pro region se 100 tisíci obyvateli. V jeho části už funguje velká kompostárna biologického odpadu.

Písek je už dnes jedničkou mezi jihočeskými městy v třídění směsného komunálního odpadu v domácnostech. Ve městě funguje šest sběrných dvorů, jedno sběrné místo, kompostárna na biologický odpad, 145 stanovišť na tříděný odpad a čtrnáct podzemních kontejnerů.

Iniciativa v dalším zlepšování odpadového hospodářství nepolevuje. Sběrné místo v nevyhovujícím prostoru záplavového území poblíž Václavského jezu by měl brzy nahradit nový sběrný dvůr na pronajatém pozemku bývalého vojenského areálu v Nezamyslově ulici.

Počítá s velkoobjemovými kontejnery, do nichž budou moci lidé odkládat odpad z domácností, který se nevejde do běžných popelnic, i nebezpečný odpad.

„Podařilo se nám získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která pokryje 85 procent výdajů. Předpokládaná částka této investice je asi šest milionů korun,“ říká šéf odboru životního prostředí města Miloslav Šatra.

Staví moderní čističku

Město hledá co největší nezávislost nejen v nakládání s odpadem, ale i se zásobováním pitnou vodou. V současné době je jejím hlavním zdrojem Římovská přehrada, existuje ale další varianta v podobě čerpání vody z řeky Otavy.

„Stavíme moderní čistírnu vody za zhruba 150 milionů korun. Dalším zdrojem mohou být v budoucnu podzemní vrty, případná místa už máme otestovaná,“ uvažuje Miloslav Šatra.

Podle něj se také v Písku stále víc projevuje trend obyvatel nekupovat balenou vodu, ale používat tu z kohoutků. Poznat to jde právě z komunálního odpadu, ve kterém se stále více snižuje podíl PET lahví.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Vrak autobusu zmizel z trávníku u Vltavy, ale soudní spor trvá

Vrak autobusu stále hyzdí louku poblíž budějovického sídliště Vltava.

Zničený autobus už nehyzdí louku u Vltavy v Českých Budějovicích, kam ho před dvěma lety umístil vlastník pozemku. Ten...

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Audiovizuální show Vltava žije v Budějovicích oslaví 100 let republiky

Budějovický festival Vltava žije vyvrcholil show nazvanou Circle.

Čtyři projekční věže na českobudějovickém náměstí odvypráví stoletý příběh Československa. Show plná živých prvků i...

Najdete na iDNES.cz