Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U Písku rozšíří skládku odpadu a přistaví třídicí linku

  9:09aktualizováno  9:09
Dvě města na Otavě budou zvětšovat skládku komunálního odpadu s předpokládaným provozem nejméně do roku 2030. Písek navíc chystá nový sběrný dvůr za šest milionů korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Stavbu skládky s třídicí linkou o kapacitě 25 tisíc tun odpadu ročně připravuje společnost Odpady Písek, kterou vlastní dvě okresní města. Kromě Písku také Strakonice. S projektem se v těchto dnech může seznámit veřejnost na krajském úřadě v rámci posuzování jeho vlivu na životní prostředí.

Nový areál u stávající skládky bude fungovat nejméně dalších 15 let, ačkoliv podle směrnic Evropské unie má tento způsob likvidace komunálního odpadu skončit po roce 2024.

„Vycházíme z toho, že i pak nějaký nezlikvidovaný odpad zbude. Chceme ho co nejvíce využít. Některé lokality, například sídliště, mají v třídění ještě velké rezervy. Spalovny odmítáme. Pro obyvatele jsou ekonomicky nevýhodné,“ říká písecký radní a předseda výboru životního prostředí města Marek Anděl.

Stávající skládka odpadu v lokalitě Vydlaby u písecké osady Smrkovice se podle projektu, který je už pátou etapou modernizace, rozšíří o další tři hektary. Její součástí bude kromě třídicí linky také plocha pro stavební odpad, který se dočká dalšího využití. V areálu budou také mobilní drtiče materiálu. Drobné kovové části mají magnety vytahovat z prosívané směsi.

Podobně jako jinde je ukládání materiálu od firem zpoplatněné a tyto peníze hradí provoz skládky. Dalším bonusem je prodej vytříděného materiálu. Areál má sloužit pro region se 100 tisíci obyvateli. V jeho části už funguje velká kompostárna biologického odpadu.

Písek je už dnes jedničkou mezi jihočeskými městy v třídění směsného komunálního odpadu v domácnostech. Ve městě funguje šest sběrných dvorů, jedno sběrné místo, kompostárna na biologický odpad, 145 stanovišť na tříděný odpad a čtrnáct podzemních kontejnerů.

Iniciativa v dalším zlepšování odpadového hospodářství nepolevuje. Sběrné místo v nevyhovujícím prostoru záplavového území poblíž Václavského jezu by měl brzy nahradit nový sběrný dvůr na pronajatém pozemku bývalého vojenského areálu v Nezamyslově ulici.

Počítá s velkoobjemovými kontejnery, do nichž budou moci lidé odkládat odpad z domácností, který se nevejde do běžných popelnic, i nebezpečný odpad.

„Podařilo se nám získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která pokryje 85 procent výdajů. Předpokládaná částka této investice je asi šest milionů korun,“ říká šéf odboru životního prostředí města Miloslav Šatra.

Staví moderní čističku

Město hledá co největší nezávislost nejen v nakládání s odpadem, ale i se zásobováním pitnou vodou. V současné době je jejím hlavním zdrojem Římovská přehrada, existuje ale další varianta v podobě čerpání vody z řeky Otavy.

„Stavíme moderní čistírnu vody za zhruba 150 milionů korun. Dalším zdrojem mohou být v budoucnu podzemní vrty, případná místa už máme otestovaná,“ uvažuje Miloslav Šatra.

Podle něj se také v Písku stále víc projevuje trend obyvatel nekupovat balenou vodu, ale používat tu z kohoutků. Poznat to jde právě z komunálního odpadu, ve kterém se stále více snižuje podíl PET lahví.Témata: Jihočeský kraj

Nejčtenější

Lety byly cestou na smrt, vzpomínají pamětníci tábora a jejich potomci

Historická podoba romského tábora.

Tomio Okamura z SPD vyzývá, aby politikům konečně někdo řekl, jak to bylo s táborem v Letech u Písku. MF DNES se...

VIDEO: Baterie za 24 milionů je největším úložištěm energie v Česku

Zařízení se nachází uvnitř kontejneru v Mydlovarech na Českobudějovicku.

V Mydlovarech na Českobudějovicku spustila společnost E.ON zkušební provoz zařízení, které umožňuje ukládání elektrické...Kladno vyhrálo i bez zraněného Jágra, první ligu vedou Karlovy Vary

Jaromír Jágr utkání proti Havířovu nedohrál, zápas pro něj skončil už ve 3....

Hokejisté Kladna v 50. kole první ligy porazili Havířov 3:1, přestože se po většinu zápasu museli obejít bez Jaromíra...

Kamion se v zatáčce na Strakonicku srazil s autem. Jeden řidič zemřel

Řidič osobního automobilu srážku nepřežil, řidič v nákladním vozidle utrpěl...

Kamion a osobní vůz se před polednem střetly v obci Hněvkov na Strakonicku. Řidič osobního auta podlehl těžkým...

Na ekofarmě chovali kuřata a pěstovali marihuanu. Soud je potrestal

Záběry do pěstírny konopí, kterou celníci odhalili v rámci akce FRANC, zaměřené...

Soud potrestal spolumajitele ekofarmy z Klatovska v Plzeňském kraji. Kromě chovu kuřat pěstovali marihuanu, kterou od...

Další z rubriky

Studenti univerzity bavili děti v srbských táborech pro uprchlíky

Studenti Jihočeské univerzity působili v Srbsku v táborech pro uprchlíky. Byla...

Pět studentů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vyrazilo do Srbska, kde pomáhali v uprchlických táborech....

Raduji se ze života a respektuji rady lékařů, říká bývalý ředitel Budvaru

Bývalý dlouholetý ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček

Čtvrtstoletí stál Jiří Boček v čele Budějovického Budvaru. Předloni kvůli vážné nemoci rezignoval. Nedávno byl na...

Za pád stromu na děti ze školky a smrt hocha nikdo nemůže, uzavřela policie

Topol v Českém Rudolci, který spadl na děti při vycházce na konci června 2017.

Za smrt chlapce, na kterého při procházce se školkou spadl loni v červnu na Jindřichohradecku vzrostlý topol, policie...

Grafton Recruitment Praha
STRATEGICKÝ NÁKUPČÍ, výrobní společnost

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz