Písecká Sladovna bude další z budov, ve které chce město ušetřit za energie.

Písecká Sladovna bude další z budov, ve které chce město ušetřit za energie. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Písek ušetří na energiích ve školách, zkusí to i v jiných budovách

  • 0
Na píseckých základních školách budou náklady na energie ročně nižší o 2,3 milionu. Městu se osvědčil nový systém hospodaření a hodlá jej aplikovat i na zbývajících šest budov včetně radnice.

Rada nyní schválila zadání zakázky na šest zbývajících budov - radnici, Sladovnu, kino, kulturní dům, divadlo a zimní stadion.

Princip je jednoduchý: soukromá firma spočítá, kolik je v budovách schopna ušetřit pomocí úspornějších spotřebičů, kotlů, svítidel a dalších zařízení. Tyto investice zaplatí ze svého. Peníze, které za energie uspoří, činí pak její zisk po dobu 10 let. Pro město je to výhodné, protože nemusí investovat do náročných oprav.

"Podnikatel jde do rizika, že když jsou úspory menší, jde to na jeho triko. Pokud se podaří uspořit víc, což je ve většině případů, protože firmy jsou konzervativní, rozdělí se to mezi město a firmu," popsal písecký starosta Ondřej Veselý.

Systém, který je zatím v jižních Čechách ojedinělý, přišel ze Spojených států. V Česku jej užívají některé městské části v Praze nebo Pardubický kraj.

Kolik se v případě šesti velkých městských budov podaří ušetřit, si starosta netroufá odhadnout. Zakázku na úspory na základních školách vyhrála firma Enesa. Ta při investicích 14 milionů korun garantuje nižší náklady na energie o 2,3 milionu ročně. Výhodou systému je i to, že firma sama dohlíží na to, aby se v budovách neplýtvalo.

Písecké školy si nový systém chválí

Školy nový systém velmi chválí. Moderní technologie nejenže šetří, ale jsou také mnohem snadněji ovladatelné. "Musím říct, že jsem tomu ze začátku moc nevěřil. Bál jsem se, aby úspora nespočívala v tom, že nám vypnou topení," přiznal ředitel Základní školy J. K. Tyla Pavel Koc.

"Nyní jsme ale navýsost spokojeni. Naše škola je rozdělená na dvě budovy z panelů. Dříve jsme mohli topení regulovat tak, že byl celý objekt zapnutý, nebo vypnutý. Teď si můžeme regulovat teplotu po jednotlivých místnostech," poukázal ředitel.

Výhodou je, že když v jedné třídě skončí vyučování ve dvanáct hodin, nemusí tam běžet topení naplno jen proto, že se jinde ještě učí. "Měli jsme tu třídy, kde byla pořád zima, zatímco jinde bylo neustále přetopeno. To je teď pryč," pochválil Koc.

Ředitel má i díky technologiím přehled, kde je jaká teplota, protože všechna data se ukládají. "Je to výhoda, protože pod sebou máme i čtyři mateřské školy, které jsou různě po městě. Když si někdo stěžoval, že je někde chladno, musel jsem tam zajet. Teď se podívám na monitor a vím, jaká kde byla teplota."

Šéfa Tylovy školy překvapila i spolupráce s firmou Enesa, která úpravy školy a školek přes minulé letní prázdniny prováděla. Budovy podle něj měly letité technické kostlivce, které se podařilo vyřešit.