Historická budova Pivovaru Samson na Lidické třídě v Českých Budějovicích.

Historická budova Pivovaru Samson na Lidické třídě v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Pád Samsonu. Budějovickému pivovaru klesá výroba a dluhy narůstají

  • 11
Na začátku 90. let stály v Českých Budějovicích dva úspěšné pivovary. Jeden zůstal v rukou státu, druhý byl později privatizován. Po dvaceti letech Budvar slaví rekordní rok, zatímco Samson se topí ve ztrátě.

V roce 1990 byl výstav Budvaru 465 tisíc hektolitrů piva. U Samsonu je první dohledatelné číslo k roku 1994 - 325 tisíc hektolitrů. Rozdíl nebyl dramatický. Po dvaceti letech je situace odlišná. Budvar vaří 1,4 milionu hektolitrů, Samson necelou desetinu.

Příčin pádu kdysi oblíbeného pivovaru je víc. Nejvíc se na něm však zjevně podepsala špatná rozhodnutí minulých vedení.

Do roku 1997 se Samsonu relativně dařilo. Tehdy ještě patřil do skupiny Jihočeské pivovary spolu s Platanem a Regentem. Výstav stoupal a společnost byla v zisku. Jenže od té doby padá Samson dolů a je neustále ve ztrátě desítek milionů ročně.

Pro ilustraci: v roce 1997 vyrobil Samson (Budějovický měšťanský pivovar) 420 tisíc hektolitrů piva. Po patnácti letech to bylo méně než třetina - 126 tisíc. Jaký výstav byl loni, firma neuvádí.

"Do minulosti se moc neohlížíme. V letošním roce plánujeme výstav 200 tisíc hektolitrů," řekl mluvčí Samsonu Michal Donath. Znalecký posudek stavu Samsonu z loňského června od firmy Bohemian Appraisal však hovoří jasně: "Tendence vývoje ukazuje na trvající pokles výroby." Podle analýzy navíc společnost finančně nefunguje optimálně.

V roce 2011 se Budějovický měšťanský pivovar rozdělil. Výrobu piva si prostřednictvím nově vzniklé firmy Pivovar Samson ponechala kyperská společnost, která údajně patří miliardáři Františku Savovovi. Druhou část koupil americký gigant Anheuser-Busch. Tomu šlo hlavně o ochranné známky, které obsahovaly slovo Budweiser.

Zůstal jeden zaměstnanec a vysokozdvižný vozík

Před dvěma týdny se Samson zvláštním způsobem rozdělil znovu. Původní společnost se přejmenovala na Beer System, vedle toho vznikla nová firma Pivovar Samson. V původní společnosti zůstal jediný zaměstnanec, drobná finanční hotovost a vysokozdvižný vozík.

Podle Donatha, mediálního zástupce podnikatele Savova, je důvodem lepší možnost využití historického duševního vlastnictví, hlavně ochranných známek.

Není příliš patrné, které duševní vlastnictví by to mělo být. Hodnotné ochranné známky, které obsahovaly slovo Budweiser, pivovar už prodal. Nyní má podle Úřadu průmyslového vlastnictví 32 záznamů. Všechno to jsou značky piv, které Samson vyrábí a které z původní společnosti Pivovar Samson přešly na novou se stejným jménem.

V roce 2011 vedlo první dělení Budějovického měšťanského pivovaru k jeho částečnému prodeji. Teď je situace prý jiná. "Žádný prodej se nepřipravuje. Pivovar Samson naopak uvažuje o menší akvizici," uvedl Donath.

Prodej by navíc byl problematický. Samson nemá vlastní zdroj vody, tu od roku 2011 ovládá americký Anheuser-Busch. Bez artéské studny pivovar nemůže vyrábět pivo s chráněným zeměpisným označením Českobudějovické pivo, Budějovické pivo nebo Budějovický měšťanský var. Jedním z důvodů rozdělení tak může být účetní očištění Pivovaru Samson.

"Všichni kostlivci, které účetnictví v původní firmě mohlo mít, tam zůstali, zatímco veškerý majetek se přesunul do nové. Pivovar Samson má tak rázem čistý štít," popsal odborník, který se v problematice pohybuje. Samson v současnosti zaměstnává 105 lidí.