Padnou další stromy? Ekologičtí aktivisté se stejně jako vloni chystají kácení v nejcennějších částech Šumavy bránit.

Padnou další stromy? Ekologičtí aktivisté se stejně jako vloni chystají kácení v nejcennějších částech Šumavy bránit. | foto:  Slavomír Kubeš , MF DNES

Posudek posvětil kůrovcové kácení na Šumavě, aktivisté už plánují blokády

  • 216
V šumavské lokalitě Na Ztraceném se může kácet, tak zní posudek, který nechal vypracovat Šumavský národní park pro Evropskou komisi. Lokalita patří k nejcennějším částem parku a už loni se tu kvůli kůrovci kácelo. Vyvolalo to tehdy velké protesty a lidé tu kácení blokovali několik týdnů. Hnutí Duha posudek kritizuje jako nekompetentní.

"Zásahy proti kůrovci je potřeba uskutečnit i kdyby dočasný vliv na předměty ochrany přírody by mohl být mírně negativní," uvedla v posudku slovenská geoložka Oĺga Pospiechová.

Jejím úkolem bylo jednak posoudit loňské zásahy proti kůrovci, a jednak protikůrovcová opatření, která národní park plánuje provést letos a příští rok. Samostatnou kapitolu pak tvořilo posouzení těchto opatření v lokalitě Na Ztraceném.

"Posudek sledoval vlivy protikůrovcových opatření u devíti druhů ptáků v Ptačí oblasti Šumava, na dvaceti druzích přírodních stanovišť a u devíti dalších chráněných druhů rostlin a živočichů. Ve všech případech jasně vychází, že kdyby se proti kůrovci nezasáhlo, vliv na přírodu je významně negativní," uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

"Z pohledu ochrany přírody definovanou soustavou NATURA 2000 je bezzásahový režim významně negativní pro mnoho naturových druhů v Národním parku Šumava, včetně tetřeva hlušce," doplnila Pospiechová.

Posudek je bezcenný, konstatovalo Hnutí Duha

Zvláště poslední argument nadzdvihl ze židle Jaromíra Bláhu z Hnutí Duha. Posudek označil za humoristickou novelu obsahující nesmysly. "Odborné posudky zpracované ornitology prokázaly, že se počty tetřevů hlušců zvýšily právě v oblastech, kde dostal les prostor k přirozenému vývoji," konstatoval.

"Ve skutečnosti je posudek za 620 tisíc korun naprosto bezcenný, protože bez ohledu na neodbornost, neodpovídá jak formálně, tak procesně platné české ani evropské legislativě, ani metodickým pokynům ministerstva a Evropské komise. Ministr Chalupa by měl nechat takový posudek zaplatit pánům Stráskému a Mánkovi z jejich osobních platů," uvedl Bláha.

Pokud se v nejcennějších zónách začne kácet, podá Hnutí Duha stížnost inspekci životního prostředí a policii. "Věřím, že proti nelegálnímu kácení inspekce zasáhne," řekl Bláha. Dodal, že Hnutí Duha začátkem června proškolí dobrovolníky, kteří pak začnou situaci na Šumavě sledovat.

Aktivisté už se hlásí k případné blokádě

Pokud by se Na Ztraceném začalo opět kácet, jsou už připraveny desítky lidí vyrazit a kácení opět blokovat. "Hlásí se už lidé nejen z jižních Čech, ale také z Prahy, Ústí nad Labem nebo Brna. Vypadá to, že by jich letos přijelo ještě více, než před rokem," soudí mluvčí loňské blokády Vratislav Vozník.

To, jestli se nakonec bude v nejcennějších lokalitách parku kácet, ale ještě může ovlivnit nový zákon o šumavském parku.

"Posudek tak trochu ukazuje na paradoxní situaci. Když na části území Národního parku Šumava ponecháváme přírodu bez lidských zásahů, tak z pohledu ochrany soustavy Natura 2000 to není dobře. Nicméně věříme, že část přírody Národního parku Šumava, podle nově připravovaného zákona to bude až 35 procent, budeme moci ponechat bez jakýchkoli intervencí i dále," poznamenal náměstek ředitele správy parku Jiří Mánek.