Vizualizace nové podoby Plané nad Lužnicí. | foto: www.ateliervltava.cz

Planá bez aut předělá silnici na bulvár, cyklostezku i parkovací místa

  • 3
Centrum Plané nad Lužnicí už díky novému úseku dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nebude zaplavené auty. Radnice se proto rozhodla, že okolí hlavní silnice předělá na místo pro odpočinek a setkávání obyvatel, a vypsala architektonickou soutěž. Úpravy vyjdou na 25 milionů korun a budou rozděleny do etap.

Architektonickou soutěž o novou podobu centra města vyhrál návrh Studia P a Atelieru Vltava. Nejlépe "nakreslil" prostor od kostela směrem na Tábor, za zastávku MHD. Úpravy by se tedy měly týkat ulice Československé lidové armády a části ulice Nádražní.

"Rozhodli jsme se, že jakmile se otevře D3 a sníží se doprava v Plané, přizpůsobíme město lidem. Začali jsme vyhlášením architektonické soutěže," popsal místostarosta Jiří Rangl a upozornil, že zatím se jedná o návrh a radnici čekají sezení s architekty, aby vyřešili drobné úpravy.

Pokud se v Plané bude stavět podle vítězného návrhu, dočkají se místní například náměstí s kašnou a lavičkami zasazeného mezi školou a kostelem.

"Vytvořili jsme tam prostor, kde se lidé budou moci setkávat. Dalším místem pro lidi je tržiště nebo prostor před devítipatrovým domem, kde jsou vytvořené nové obchodní možnosti," popsal jeden ze skupiny architektů vítězného návrhu Zbyněk Buchta.

Ze silnice bude bulvár s cyklostezkou

Za farou vznikne park, kde se vysadí nové stromy a upraví cesty. Změní se i plocha kolem rybníka. Na park navazuje předzahrádka bytového domu. Zbylá část silnice E55 má vypadat jako bulvár. Na jedné straně vznikne zastávka MHD a na druhé se pod stromy udělají parkovací místa.

Jako další hlavní bod vyzdvihl Buchta úpravu silnice E55. "Zúžili jsme vozovku z 10 metrů na 7,5. Díky tomu jsme rozšířili chodníky. Město tak bude více patřit lidem, auta budou výrazně potlačena. Vytvořili jsme i cyklostezku v rámci hlavního bulváru, která má vnitřní význam pro občany Plané. Po břehu Lužnice již cyklostezka vede, ale ta má meziměstský charakter," nastínil Buchta.

Místostarosta Rangl ve vítězném projektu vyzdvihl dobře řešenou dopravu, obchodní zónu, napojení k řece i přirozené centrum, které vznikne mezi kostelem a školou.

Návrh se v Plané zalíbil i kvůli tomu, že může být rozdělený do etap. "Bude také důležité, kdy se změní hlavní silnice z první třídy na druhou, protože na tom záleží rozložení dopravních staveb," naznačil Rangl. Podle architekta Buchty jsou práce rozdělené do etap na pět let, ale záleží na rozhodnutí rady města.

Výstava návrhů na radnici

Úpravy města vyjdou na 25 milionů korun. "Máme zatím jen architektonickou soutěž, takže celá řada jednání nás teprve čeká. V rozpočtu města jsou vyčleněné prostředky na projektovou dokumentaci. Myslím, že ta by se mohla připravovat již letos," odhadl Rangl.

Návrhy přihlášené do soutěže jsou zveřejněné na stránkách města. K vidění jsou i na výstavě v budově městského úřadu.

Místní novou podobu Plané většinou vítají. "Líbí se mi, že přibude zeleň. Pokud máme finanční prostředky, tak si myslím, že je dobré je nějakým způsobem proinvestovat. Rozpočet na tento rok je ale schodkový a ve městě je několik lokalit, které potřebují úpravy, a já mám pocit, že pozornost a prostředky směřují pořád jedním směrem," řekl Jan Schmödl.