Václav Kučera má plat krajského radního i starosty Horní Stropnice. Dohromady

Václav Kučera má plat krajského radního i starosty Horní Stropnice. Dohromady měsíčně bere 100 tisíc kroun. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jihočeští supermani. Sedí na dvou židlích a berou sto tisíc měsíčně

  • 12
Jako novodobí hrdinové, pro které obrovské množství práce není překážkou, se ukazují někteří jihočeští politici. Nestačila jim jen jedna práce na plný úvazek, a tak se vrhli do dalších důležitých funkcí. Hned několik takových můžeme potkat třeba na krajském úřadě. Zvládají vše skutečně na sto procent?

Jaromír Slíva, Antonín Krák, Jaromír Novák (všichni ČSSD) a Václav Kučera (KSČM). Všichni čtyři jsou starostové obcí či měst, zároveň také uvolnění radní. Slíva je dokonce náměstkem hejtmana. Kumulování funkcí nevidí jako problém.

Radní a starostové

Jaromír Slíva (ČSSD)
investiční náměstek hejtmana
plat 76 314 Kč
starosta Českých Velenic
plat 42 000 Kč

Jaromír Novák (ČSSD)
radní pro ekonomiku, majetek
plat 62 482 Kč
starosta Veselí nad Lužnicí
plat 44 000 Kč

Antonín Krák (ČSSD)
radní pro dopravu a územní plán.
plat 62 482 Kč
starosta Větřní
plat 42 000 Kč

Václav Kučera (KSČM)
radní pro rozvoj venkova
plat 62 482 Kč
starosta Horní Stropnice
plat 39 000 Kč

Přitom starat se například o resort dopravy v Jihočeském kraji by pro mnohé znamenalo úkol, který vyžaduje absolutní nasazení. Správa silnic, přeshraniční spolupráce, dopravní obslužnost a další. Radní Antonín Krák, zároveň starosta zhruba čtyřtisícového Větřní, tvrdí, že oba posty zvládá.

"Mám práci dobře zorganizovanou a nevidím v tom problém," konstatoval Krák. Podle něj je tak na místě, že pobírá dva platy, které dají dohromady přes sto tisíc korun měsíčně, když jako krajský radní pobírá odměnu přes 62 tisíc hrubého. Tak je to alespoň podle tabulek v zákoně, kde jsou přesně určené částky pro členy zastupitelstev.

"Není to zas tak závratná částka. Někteří manažeři mají i více peněz pouze za jednu práci," vysvětlil Krák s tím, že na Větřní určitě nezapomíná.

Také Michal Pink z katedry politologie Masarykovy univerzity potvrdil, že je kumulace funkcí celkem běžná a v České republice se týká s přehledem více než 60 procent politiků. "Pokud mají kolem sebe schopné asistenty, tajemníky a další lidi, určitě to může fungovat," podotkl Pink.

Z některých vyjádření zaměstnanců krajského úřadu však vyplývá, že je vytíženost radních tak vysoká, že to přece jen může být na úkor práce pro město či obec. "Má toho hodně, teď je na jednání a dnes určitě není poslední," řekla minulou středu dopoledne na adresu náměstka hejtmana a starosty Českých Velenic Jaromíra Slívy jedna z krajských úřednic.

On sám přiznává, že kritiku, jak chce tolik práce zvládat, slyší především od své rodiny. "Doma se mě na to ptají často. Vím, že se říká, že správný starosta pracuje pro město 24 hodin denně. Já pracuji různě, někdy 10 hodin, jindy 16, podle potřeby tak, abych všechno splnil. Beru to zodpovědně," tvrdí Slíva. Prioritou prý pro něj určitě nejsou peníze, přičemž by si měl jako starosta a náměstek hejtmana podle tabulek měsíčně přijít na více než 118 tisíc korun hrubého.

Dalším stejně vytíženým politikem je třeba Jaromír Novák, radní a starosta Veselí nad Lužnicí. Také on má mnoho jednání, a jeho program se tak připravuje ze dne na den a je nutné improvizovat. Připustil, že uvažoval o opuštění jednoho z křesel. "Aktuální by to ovšem bylo až ve chvíli, kdy budu cítit, že některou z prací nezvládám. To se zatím nestalo," reagoval Novák.

A na 100 tisíc korun si díky své práci přijde také Václav Kučera. Pod ním se sice kvůli jeho minulosti, kdy MF DNES zjistila, že byl rezidentem StB, otřásla židle krajského radního, ale on zatím situaci ustál, a může tak i nadále počítat s příjmem přes 62 tisíc za post radního. Ve Stropnici na něj čeká bezmála 40 tisíc. Ani on se netváří, že by situaci nemohl zvládnout.

Mnozí další politici jsou však přesvědčení, že chce-li někdo vykonávat volenou funkci na sto procent, nemůže zkrátka sedět na dvou židlích. Například i jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD na konci roku 2008 na post starosty Nové Bystřice rezignoval. Už před svým zvolením hejtmanem tehdy avizoval, že pokud se stane prvním mužem kraje, nebude odstoupení z funkce starosty zbytečně zdržovat.