Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pod lesnickou školou, či Žižkova kasárna. Hledá se místo pro bazén v Písku

  14:30aktualizováno  14:30
Rozhodnutí krajského soudu o navrácení jižní části Žižkových kasáren do vlastnictví města Písek zkomplikovalo rozhodování o umístění plaveckého bazénu. Nová studie ukáže, jestli je výhodnější stavět pod lesnickou školou, nebo v kasárnách spolu se sportovní halou.

Plavecký stadion v Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Před dvěma lety získala v anketě mezi obyvateli Písku nejvíce hlasů. Lokalitu Žižkových kasáren tehdy lidé 606 hlasy vybrali jako nejlepší místo pro nový plavecký bazén. Kvůli sporu o pozemky s izraelskými developery ale nakonec zastupitelé dali přednost místu pod lesnickou školou, které skončilo s 495 hlasy druhé.

Teď přiřkl soud městu jižní část kasáren zpět, a lokalita se tak vrátila do hry.

Rozhodli o tom ve čtvrtek na svém zasedání zastupitelé. Hlasování ale předcházela dlouhá diskuse. Pod lesnickou školou už totiž začalo územní řízení na bazén.

Zastupitelé sice měli k dispozici materiál s pozitivy a negativy obou lokalit, ten ale neukázal, jaká z variant by byla ekonomicky výhodnější. Nakonec tak prošel návrh místostarosty Josefa Knota (TOP 09) na kompletní dokončení projektové dokumentace na místo pod lesnickou školou.

Může vzniknout i všesportovní hala

A současně zastupitelé uložili odboru investic a rozvoje, aby zadal architektonicko - urbanistickou studii na umístění všesportovní haly a plaveckého bazénu do bývalých Žižkových kasáren.

Dokument má ukázat využití pozemků v jižní části lokality i celého areálu a bude zahrnovat umístění obou staveb ve dvou variantách. První bude počítat jen s všesportovní halou. Druhá i s novým plaveckým bazénem.

„Smyslem studie je posoudit, v jaké výši by se pohybovala sdružená investice do nové haly a bazénu v kasárnách a jaká by byla v případě, že se budeme bavit pouze o sportovní hale,“ vysvětlil Knot.

Sociální demokrat Ondřej Veselý navíc usnesení doplnil o pozastavení prací na připravovaném tunelu za 25 milionů korun, který by měl propojit Výstaviště a Spartak.

Studie má být hotová do konce roku

Rozdílné názory na umístění bazénu teď mají komise města. „Výbor rozvoje a investic doporučuje výstavbu haly i bazénu v kasárnách,“ informoval zastupitel Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Komise pro urbanismus doporučila upřesnit, co se dá od areálu Žižkových kasáren očekávat, a pak zadat zpracování achitektonicko-urbanistické studie řešící funkčnost území. Nemluvíme o tom, jestli se tam vejde bazén nebo hala, ale jde o prostor, dopravní obslužnost a podobně. Komise nedoporučuje ani pozastavení prací na bazénu pod lesnickou školou,“ upozornila zastupitelka za TOP 09 Petra Trambová.

Proti přesunu bazénu do kasáren se důrazně postavil Luboš Průša (Jihočeši 2012). Právě Jihočeši už v předvolební kampani slibovali, že bazén postaví v tomto volebním období. „Měli bychom přestat dělat vylomeniny, držet se rozhodnutí a postupovat podle něj, nebo ho zrušit. Nic mezi neexistuje,“ zlobil se Průša.

Na to, že otázka bazénu se v Písku řeší už roky, upozornil i Ondřej Veselý. „Když se hlasovalo o původním umístění nového bazénu pod hradbami, měl stát 174 milionů a mělo tam být podzemní parkoviště. Ti, kteří pořádali referendum, říkali, že jinde to bude ještě výrazně levnější. Čistě vnitřní plavecký bazén je v tuto chvíli na 255 milionech bez DPH. I já mám obavu z plýtvání finančních prostředků,“ upozornil Veselý na fakt, že finanční strop bazénu pod lesnickou školou je 200 milionů korun.

Obyvatelé Písku jsou z roky trvajícího rozhodování naštvaní. „Už ani nevěřím, že někde vůbec někdy bude. Na druhou stranu, dohady trvají tak dlouho, že posouzení lokalit už asi ničemu neublíží,“ zamyslel se například Tomáš Peterka.

Studie by měla být hotová do konce roku. Výsledek projedná komise pro urbanismus, pro infrastrukturu a výbor pro investice a rozvoj. Následně budou možnosti představené veřejnosti a pak se rozhodne o konečném výběru lokality pro výstavbu plaveckého bazénu.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Další z rubriky

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Obchvat Českých Budějovic má stavební povolení, stavět se začne v září

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Obchvat Českých Budějovic získal stavební povolení. Zhruba sedm kilometrů dlouhý úsek dálnice D3 od severního okraje...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz