Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pod lesnickou školou, či Žižkova kasárna. Hledá se místo pro bazén v Písku

  14:30aktualizováno  14:30
Rozhodnutí krajského soudu o navrácení jižní části Žižkových kasáren do vlastnictví města Písek zkomplikovalo rozhodování o umístění plaveckého bazénu. Nová studie ukáže, jestli je výhodnější stavět pod lesnickou školou, nebo v kasárnách spolu se sportovní halou.

Plavecký stadion v Písku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Před dvěma lety získala v anketě mezi obyvateli Písku nejvíce hlasů. Lokalitu Žižkových kasáren tehdy lidé 606 hlasy vybrali jako nejlepší místo pro nový plavecký bazén. Kvůli sporu o pozemky s izraelskými developery ale nakonec zastupitelé dali přednost místu pod lesnickou školou, které skončilo s 495 hlasy druhé.

Teď přiřkl soud městu jižní část kasáren zpět, a lokalita se tak vrátila do hry.

Rozhodli o tom ve čtvrtek na svém zasedání zastupitelé. Hlasování ale předcházela dlouhá diskuse. Pod lesnickou školou už totiž začalo územní řízení na bazén.

Zastupitelé sice měli k dispozici materiál s pozitivy a negativy obou lokalit, ten ale neukázal, jaká z variant by byla ekonomicky výhodnější. Nakonec tak prošel návrh místostarosty Josefa Knota (TOP 09) na kompletní dokončení projektové dokumentace na místo pod lesnickou školou.

Může vzniknout i všesportovní hala

A současně zastupitelé uložili odboru investic a rozvoje, aby zadal architektonicko - urbanistickou studii na umístění všesportovní haly a plaveckého bazénu do bývalých Žižkových kasáren.

Dokument má ukázat využití pozemků v jižní části lokality i celého areálu a bude zahrnovat umístění obou staveb ve dvou variantách. První bude počítat jen s všesportovní halou. Druhá i s novým plaveckým bazénem.

„Smyslem studie je posoudit, v jaké výši by se pohybovala sdružená investice do nové haly a bazénu v kasárnách a jaká by byla v případě, že se budeme bavit pouze o sportovní hale,“ vysvětlil Knot.

Sociální demokrat Ondřej Veselý navíc usnesení doplnil o pozastavení prací na připravovaném tunelu za 25 milionů korun, který by měl propojit Výstaviště a Spartak.

Studie má být hotová do konce roku

Rozdílné názory na umístění bazénu teď mají komise města. „Výbor rozvoje a investic doporučuje výstavbu haly i bazénu v kasárnách,“ informoval zastupitel Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Komise pro urbanismus doporučila upřesnit, co se dá od areálu Žižkových kasáren očekávat, a pak zadat zpracování achitektonicko-urbanistické studie řešící funkčnost území. Nemluvíme o tom, jestli se tam vejde bazén nebo hala, ale jde o prostor, dopravní obslužnost a podobně. Komise nedoporučuje ani pozastavení prací na bazénu pod lesnickou školou,“ upozornila zastupitelka za TOP 09 Petra Trambová.

Proti přesunu bazénu do kasáren se důrazně postavil Luboš Průša (Jihočeši 2012). Právě Jihočeši už v předvolební kampani slibovali, že bazén postaví v tomto volebním období. „Měli bychom přestat dělat vylomeniny, držet se rozhodnutí a postupovat podle něj, nebo ho zrušit. Nic mezi neexistuje,“ zlobil se Průša.

Na to, že otázka bazénu se v Písku řeší už roky, upozornil i Ondřej Veselý. „Když se hlasovalo o původním umístění nového bazénu pod hradbami, měl stát 174 milionů a mělo tam být podzemní parkoviště. Ti, kteří pořádali referendum, říkali, že jinde to bude ještě výrazně levnější. Čistě vnitřní plavecký bazén je v tuto chvíli na 255 milionech bez DPH. I já mám obavu z plýtvání finančních prostředků,“ upozornil Veselý na fakt, že finanční strop bazénu pod lesnickou školou je 200 milionů korun.

Obyvatelé Písku jsou z roky trvajícího rozhodování naštvaní. „Už ani nevěřím, že někde vůbec někdy bude. Na druhou stranu, dohady trvají tak dlouho, že posouzení lokalit už asi ničemu neublíží,“ zamyslel se například Tomáš Peterka.

Studie by měla být hotová do konce roku. Výsledek projedná komise pro urbanismus, pro infrastrukturu a výbor pro investice a rozvoj. Následně budou možnosti představené veřejnosti a pak se rozhodne o konečném výběru lokality pro výstavbu plaveckého bazénu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Byl to socialistický klump, říká sběratel o Škodě 1201. Přesto ji koupil

Účastníci mezinárodní veteránská rallye South Bohemia Classic zavítali do...

Příznivci historických vozidel si mohli o víkendu na jihu Čech dosyta užít nablýskaných strojů, s nimiž přijeli jejich...

Další z rubriky

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Snímek pořízený při policejní razii v growshopu.

Ani po šesti letech soudních sporů není v případě prodeje zařízení pro pěstování konopí jasno. Třem obžalovaným...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Najdete na iDNES.cz