V těchto místech má stát lávka od Josefa Pleskota.

V těchto místech má stát lávka od Josefa Pleskota. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Písek postaví kontroverzní Pleskotovu lávku, peníze chce získat z EU

  • 2
Součástí nové cyklostezky a chodníku v Písku má být lávka přes Otavu, která před třemi lety rozhádala město. Když radnice získá dotaci, stavba může začít v roce 2018.

Před třemi lety vznikl návrh na stavbu lávky u Václavského jezu, který připravil známý architekt a písecký rodák Josef Pleskot. Zastupitelé ji ale nezařadili do rozpočtu pro rok 2014, pak přišly volby a spory vyšuměly.

Teď město plánuje výstavbu cyklostezky propojující Hradiště, průmyslovou zónu a centrum města. A právě lávka bude její součástí. Díky ní se lidé z Hradiště dostanou na Václavské předměstí, aniž by museli využívat cestu u frekventované silnice na České Budějovice.

Trasa dál povede okolo připravovaného plaveckého bazénu pod lesnickou školou a napojí se na nově vybudovaný podchod pod železniční tratí a silnicí, takže se cyklisté snadno dostanou k městskému sportovnímu areálu Spartak a k výstavišti.

Město může získat dotaci 30 milionů korun

Na cyklostezku včetně lávky teď může město získat dotaci. Záměr totiž vychází z nového Strategického plánu Písku a je zaměřený na podporu pěších a cyklistů v bezpečném pohybu po městě. A právě takovým projektům jsou určené peníze z Integrovaného operačního programu.

„Chceme zajistit cyklistům i pěším možnost bezpečně se dopravit do zaměstnání, škol, úřadů nebo za kulturou a sportem. Náklady celé akce bez podchodu se odhadují na 50 milionů korun, maximální výše dotace by činila 30 milionů korun,“ vysvětlil místostarosta Josef Knot.

„Cyklostezka povede po místních silnicích a chodnících tak, aby splnila normy podle silničního zákona. Počítá se například se vznikem cyklistických pruhů i případným rozšířením komunikace,“ doplnil Petr Jelínek z odboru investic a rozvoje města.

Pleskot: Nechci lávkou zkazit vzhled lokality

O 20 centimetrů oproti původnímu plánu bude kvůli cyklistům rozšířená i samotná lávka. To je ale jediná změna. Ocelová konstrukce zavěšená na dvou pilířích vyroste na původně navrženém místě, vlevo proti proudu pod Václavským jezem u elektrárny. Podle modelu kříží Václavský jez, nad ním se láme a vpravo proti proudu navazuje na ulici Zátavské nábřeží.

Zatímco radní výstavbu cyklostezky včetně lávky podpořili, obyvatelé Písku se i po několika letech neshodnou. Proti lávce jsou hlavně lidé žijící na Václavském předměstí. Obávají se například, že jim bude stínit v létě při koupání v řece i toho, že zkazí vzhled místa.

Podle architekta Josefa Pleskota je v těchto místech lávka potřebná. „Neděláme ji proto, abychom zkazili vzhled lokality. Je to čistý produkt radostného uvažování o Písku, okrajích města, rekreačních aktivitách, procházkách. Lidé budou mít v zalomené části výhled na kostel svatého Václava i na Hradiště. Celý projekt zapadá do kontextu užívání Otavy,“ popsal Pleskot s tím, že projekt pro stavební povolení odevzdal na konci března.

Pokud se městu podaří získat dotaci, začne se lávka stavět v roce 2018 a práce potrvají čtyři až pět měsíců. Celá cyklostezka začne veřejnosti sloužit o rok později. Město očekává, že stavební povolení na lávku bude vydáno zhruba v červenci. Pak přijdou na řadu další přípravné práce.