Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plot obepne celou D3. Nebezpečných střetů aut se zvěří ubude

  16:46aktualizováno  16:46
Na dálnici D3 začne v úterý stavba oplocení v místech, kde dosud chybělo. Po tomto kroku už přes rok volají myslivecká sdružení, protože v těchto místech dochází často ke srážkám aut se zvířaty. Na zvýšené nebezpečí upozorňovala i policie.

Crash test: auto vs. divočák | foto: ADAC

„V roce 2013 řešila policie na dálnici D3 sedmnáct dopravních nehod způsobených střetem aut se zvířaty. Letos jich evidujeme devět,“ vypočítal jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

„Srážka s lesní zvěří je na dálnici velmi nebezpečná už kvůli tomu, že zde řidiči jezdí rychle a souvisle ve dvou pruzích. Aby k těmto situacím nedocházelo, jsou podél dálnice vysázeny živé ploty – biokoridory a drátěná oplocení. Ta však nejsou zatím na všech místech,“ podotkl Bajcura.

Před lety byl názor na ploty jiný

Právě z toho důvodu nyní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oplocení rozšíří. „Původní projekt dálnice vznikl už před osmi lety. Za tu dobu se názor na oplocení vyvinul. Původně jsme počítali jen s oplocením migračních koridorů zvěře, to jsme ale na základě zkušeností a doporučení mysliveckých sdružení přehodnotili a nyní se dooplotí i ten zbytek,“ uvádí zástupce ředitele českobudějovické správy ŘSD František Petroušek.

Podle jeho odhadu by pracovníci firmy Dřevotvar, která zakázku získala, měli dooplocení stihnout do čtvrt roku. „Teoreticky by to mohlo být hotové už do konce prázdnin,“ dodal František Petroušek. Plot by tak poté měl být po celé délce současné dálnice D3 mezi jihočeským Veselím nad Lužnicí a středočeským Meznem.

V současnosti se zvířata často dostávají do pastí, protože se dostanou do míst, kde není plot, a pokračují v cestě, čímž vběhnou na dálnici.

Srážek se zvířaty je přitom mnohem více, než policie eviduje. Jsou to desítky menších střetů, které nezpůsobí až takovou škodu na vozidlech, případně jen skončí smrtí zvířete.

Srážka se zvířetem je na D3 na týdenním pořádku

„Nehody se tam stávají průběžně. Mezi nimi byly i vážnější, kdy došlo ke srážce s kanci. Jednou dokonce i s bachyní, která měla mladé. Mrtvá zvířata tam nacházíme každý týden. To ani nepočítám zajíce, protože těch je tam spousta,“ říká hospodář mysliveckého sdružení Liška Košice u Soběslavi Petr Nemrava. „Může se stát cokoli. Ve 130kilometrové rychlosti se řidič nemůže stihnout vyhnout,“ dodává Nemrava.

Podle něj bude lesní zvěři trvat řadu let, než se naučí chodit novými trasami. „Zvířata nechápou, že mají najednou chodit jinudy. Bude trvat třeba generaci, než si zvyknou. Problém je i v tom, že podchody a nadchody, které dálnici přetínají, nejsou zarostlé, takže tam zvířata nepůjdou, protože jim nedůvěřují,“ doplňuje Nemrava.

Hospodář mysliveckého sdružení připojil příklad u rybníka Koberný. Zvěř tu chodí podél břehů a původní „cesta“ ji navede na místo, kde je sice pod dálnicí podchod, jenže je tam štěrkové staveniště. A to pro zvířata není přirozené, takže raději chodí přes silnici.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Najdete na iDNES.cz