Po kritice rodičů mění Budějovice plán, „azbestové“ školy otevřou dřív

  13:36aktualizováno  13:36
Vedení českobudějovické radnice chce prosadit urychlené provedení asanačních prací v budovách základních škol na sídlišti Máj, které jsou už třetí týden kvůli výskytu nebezpečného azbestu pro školáky uzavřeny. Změnit názor je donutila kritika rodičů dětí.

Kvůli problémům se zamořením azbestem se v českobudějovické Základní škole Máj neučí. V pondělí se žáci sešli v tělocvičnách, aby se dozvěděli. jaký náhradní program pro ně škola připravila. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Stovky žáků, kteří nyní dojíždějí do jiných škol, by se tak mohly vrátit do svých lavic dřív, než po Velikonocích nebo dokonce až v září, jak se dosud plánovalo.

Náměstek primátora pro investice Kamil Calta na čtvrtečním jednání budějovických zastupitelů oznámil, že chce prosadit, aby radní příští týden schválili urychlené provedení asanačních prací a do původně plánovaných stavebních  prací v souvislosti se zateplováním budov se firma pustila až v létě.

Postup, který přijali radní minulý týden, naopak počítal s tím, že bude nejdřív zateplen pavilon s jídelnou, tělocvičnami, šatnami a vstupy a teprve poté sanace areálu.

"Kvůli požadavkům rodičů na rychlejší řešení celé situace a také s ohledem na to, že zhotovitel nedodal ve slíbeném termínu upravený harmonogram stanovených prací, navrhnu toto usnesení rady zrušit a provést rovnou sanaci," uvedl Calta s tím, že odborná firma, která už situaci ve školách monitoruje, slíbila dodat městu přesný postup prací pro sanaci do pátku, nejpozději do pondělí.

Školy pro 1 100 žáků jsou zavřené už třetí týden (čtěte zde) a radnice stále neumí rodičům dětí dojíždějících do škol po celém městě a také do Hluboké nad Vltavou říci, kdy se jejich potomci vrátí do svých lavic.

Radnice čelí kritice, že akci špatně připravila

Opozice vedení města tvrdě kritizovala, že se radnice měla na celou stavbu lépe připravit. A také rychleji rozhodnout, jak reagovat na škodlivý azbest, který byl v budovách škol naměřen poprvé už 15. července.

"Kolegium primátora dostalo informaci o možném nadlimitním obsahu azbestu uvnitř školy už 10. října. Město nakonec oslovilo zdravotní ústav, který budovy přeměřil na začátku listopadu a na konci listopadu vedení města oznámilo, že školy zavírá. Nechápu, proč děti ze škol odešly, pokud pan primátor říká, že je dva měsíce nic ve školách neohrožovalo," ptal se opoziční zastupitel František Jelen z ODS.

Vedení města ale trvá na tom, že nechalo školy uzavřít preventivně. "Jsme skálopevně přesvědčeni, že skutečně ani na minutu nenastala situace, kdy by žáci těch škol či zaměstnanci byli bezprostředně ohroženi na zdraví tou situací, která tam nastala," sdělil primátor Juraj Thoma.

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Kladno prohrálo v Edenu se Slavií, ostatní favorité slavili výhry

Radost slávistických fanoušků

Hokejisté Jihlavy otočili v 36. kole první ligy duel s Havířovem a po výhře 2:1 mají v čele tabulky už devítibodový...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

VIDEO: U Budějovic otevřeli první polovinu D3, auta mohou jet rychleji

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku ŘSD v úterý po deváté hodině...

Mezi Ševětínem a Borkem na Českobudějovicku Ředitelství silnic a dálnic v úterý po deváté hodině zprovoznilo téměř...

Další z rubriky

Oční lékařka Stanislava Brůhová propadla cestování i fotografii

Oční lékařka Stanislava Brůhová ve své ordinaci.

Oční lékařka Stanislava Brůhová tvrdí, že se jí po pacientech z její privátní ambulance často stýská. Vlastní oči si...

Kolegové sbírají peníze pro rodinu mrtvého policisty stíhaného inspekcí

Ilustrační snímek

Unie bezpečnostních složek vyhlásila sbírku na pomoc rodině českobudějovického kriminalisty, který spáchal sebevraždu...

Po potyčce v Jindřichově Hradci zemřel muž. Podezřelý je v policejní cele

Ilustrační snímek

V sobotu ráno zemřel v nemocnici mladý muž na následky zranění při potyčce v baru v Jindřichově Hradci. Podezřelého...

Najdete na iDNES.cz