Řízek s bramborovým salátem. ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Po salátu ze Štěkně už má salmonelu 50 lidí. Pocházejí z celé republiky

  • 2
Z celého Česka pocházejí lidé, kteří onemocněli salmonelózou po konzumaci bramborového salátu ve Štěkni. Hygienici dál kontrolují restaurace, bufety a vývařovny a upozorňují, aby lidé dostatečně tepelně zpracovávali potraviny.

Případ salmonelózy z provozovny ve Štěkni na Strakonicku není stále uzavřený. Jisté je, že za čtrnáct dní už hygienici evidují 50 nemocných, předminulý týden jich bylo šestatřicet.

Rozbory vzorků bramborového salátu analyzuje státní veterinární správa. Ten byl podle odborníků pravděpodobnou příčinou nákazy.

„Postižení jsou z celé České republiky, proto se k nám dostávají zprávy o diagnóze se zpožděním. Jídlo si totiž dávali hlavně turisté. Naštěstí mezi nimi nejsou děti. Až do sanace prostor a následné kontroly provedené stěry interiéru trvá uzavření jídelny,“ poznamenala epidemioložka českobudějovické krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Všichni nemocní jedli 30. července vepřový řízek s bramborovým salátem v provozovně Občerstvení-řeznictví v centru Štěkně, městyse u řeky Otavy. To nabízí polévky a ve čtvrtek láká pravidelně na vyhlášené řízky se salátem.

„Pořád nevíme, z čeho to dostali. Jídelnu jsem nechal hned dezinfikovat a zaměstnancům dal zatím dovolenou,“ uvedl vedoucí provozovny Karel Vachta.

Laboratorní testy teď dělá Zdravotní ústav v Brně. Hygienici očekávají výsledky do týdne. Celá akce je v kompetenci Krajského veterinárního ústavu v Českých Budějovicích.

Podle jeho ředitele Františka Kouby objevili inspektoři v provozovně hrubé prohřešky proti hygieně. Chyběly například teploměry v lednici, nádobí bylo oprýskané, některé uzeniny prošlé, suroviny jídelna špatně skladovala a její zaměstnanci měli na sobě nevhodné oblečení. Dokonce se přezouvali mezi uskladněnými potravinami.

„Salmonelózou onemocněli také zaměstnanci provozovny. Máme podezření, že se její bakterie rozšířily sekundárně v místnosti pro přípravu jídla z nakažených vajec. Manipulace s potravinami nebyla ve stísněných prostorách správná. Zatím je ale stále případ otevřený,“ uvedl Kouba.

Krajská veterinární správa přitom pokračuje v rozsáhlých kontrolách provozoven stravování. Upozorňuje, aby lidé hlavně v těchto tropických dnech dostatečně tepelně zpracovávali živočišné potraviny a při vaření a porcování nepoužívali stejné nástroje na syrová a hotová jídla.

Podobné pokyny platí i u grilování, kde zase hrozí nákaza kampylobakteriemi. Průběh onemocnění je podobný jako u salmonelózy. Pravidelně se počet případů zvyšuje v letních měsících. Na vině je málo upečené maso.