Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po smrti ženy vychovává muž sedm dětí. Táta vaří bezvadně, říkají

  10:28aktualizováno  10:28
Ještě před rokem to byla normální rodinka. Na dnešní dobu neobvyklá jen počtem dětí. Rána osudu na ni dopadla loni v prosinci. Jednačtyřicetiletá matka onemocněla zánětem slinivky a letos v dubnu zemřela. Její devětačtyřicetiletý manžel zůstal na výchovu sedmi dětí ve věku od dva a půl do šestnácti let sám.

Na snímku zleva Matěj, Kristýna, Karolína, otec Petr, Klára, Petr a Pavlína. Nejstarší Patrik byl během fotografování ještě ve škole. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Byla to rána. Zrovna se nám začalo dařit. Dostali jsme dvoupokojový byt ve Velešíně a nejmladší Karolínka, která po těžkém porodu trpí Downovým syndromem a srdeční poruchou, se začala zlepšovat. Tohle jsme opravdu nečekali,“ vzpomíná Petr Blumbritt, který poslední roky pracoval jako stavební dělník.

Od smrti milované ženy nabral jeho život docela jiné obrátky. Prakticky ze dne na den se stal mužem v domácnosti.

„Vlastně už od ledna, kdy zůstala manželka v nemocnici. Starosti kolem školy, nákupy, vaření. Po pohřbu ještě blázinec s úřady. Vyřizování vdovského důchodu, sirotčích, stohy úředních dokumentů. O mateřskou jsme přišli. Nejstarší Patrik je můj nevlastní, žena ho měla z prvního manželství. Alimenty nedostával, zařídil jsem si na něj pěstounství. S Karolínkou musím jezdit do motolské nemocnice na prohlídky. A když mám večer trochu klidu, myslím na Marušku, jak mi tady strašně chybí,“ svěřuje se muž.

Fotogalerie

Jsou dvě hodiny odpoledne, větší děti se vracejí ze školy. Byt je rozdělený na tři části. Kuchyně a dvě ložnice. Jedna pro tři kluky, druhá pro čtyři děvčata. Nejstarší budou brzy vycházet, v učení už je Patrik.

Na sporáku se přihřívá hrnec s obědem, dnes je jídlo chudší. Brambory s cibulkou, těstovinami a mletou paprikou. Podle otce rakouské lidové jídlo, které se naučil od rodičů v pohraničí. Děti si postupně nandavají na talíře, patnáctiletá Kristýna nabízí vlastnoručně vytvořený jablkový závin.

„Vařím každý den, dětem chutná víc doma než ve školní jídelně. Hlavně dělám klasická česká jídla,“ ukazuje hlava rodiny na velké nádobí. Kromě pokojíků s válendami je tu všechno velké. Od skříní, botníku až po nádobí a vysokou pračku se sušičkou.

Blumbritt má při vší smůle štěstí. Protože měli se ženou děti, jak se říká, jako stupínky, nejstarší z nich tak pomáhají menším. Podílejí se na chodu domácnosti. Kolotoč začíná od pěti, kdy zazvoní u Blumbrittů budík Patrikovi. Dojíždí do Kaplice, kde se učí kuchařem. Další skupina vstává do školy.

Příprava svačin, kontrola tašek, drobné kapesné na den. S Karolínkou má pak čas na nákup a vaření oběda. Pro otce v domácnosti to je docela jiný režim než před rokem, kdy odjížděl i na týden za prací až na druhý konec republiky.

„Tak velkou rodinu jsme neplánovali, děti přišly na svět postupně. Potraty neuznávám. Musíme si všichni pomáhat. Oblečení žehlí nejstarší patnáctiletá dcera, to je jediné, co nesvedu. Stejně uvažuju, že udělám něco jako jízdní řád, abychom tady neměli chaos. Bez toho to nejde. Zvlášť, když starší děti prožívají pubertu,“ vysvětluje muž v domácnosti, zatímco rozlévá kávu a chová Karolínku.

„Táta vaří bezvadně. Nejvíc mi od něj chutná svíčková,“ chválí jedenáctiletý Matěj. Spolu s nejstarším bratrem Patrikem hrají závodně fotbal. Jednou se třeba dostane do mužstva Barcelony a bude pak rodinu doma podporovat, sní občas školák.

Pro Petra Blumbritta se přitom po neštěstí otevřel ještě další životní obzor. Nikdy předtím se nesetkal s tak velkou solidaritou lidí. Od diecézní charity až po radnici.

„Spřátelil jsem se s místním farářem, je to teď náš rodinný přítel. Na faře má společenství místních dětí, naše tam chodí také. Zpočátku jsem byl ve finanční krizi, protože nechodily peníze. Charita nám vozila obědy. Přijela za mnou s nabídkou pomoci starostka Dolního Dvořiště, kde jsme nedaleko dříve bydleli. Pomáhali nám se zařizováním nábytku. Tady tu pračku se sušičkou jsme koupili díky sbírce od jedné místní firmy. Kamarád mi sem chodí podle potřeby hlídat děti,“ vypočítává Blumbritt.

Muž, který od svých patnácti let vyrůstal mimo domov, má při vší práci také tajný sen. Chtěl by rodině pořídit domek.

„Nějaký starší, který bych si upravil. Umím všechny práce od zednických až po elektrikářské. Dům by měl pokojíky i dílnu, kde bych se mohl trochu odreagovat. Věřím, že když se něco opravdu chce, splní se to. Neštěstí nás semklo. Žít se musí,“ plánuje budoucnost Petr Blumbritt.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

VIDEO: V českobudějovické Mlýnské stoce pluje aligátor jako živý

Aligátora umístil street artový umělec, který se představuje pod přezdívkou...

České Budějovice mají novou atrakci, kterou si chodí prohlížet a fotit místní obyvatelé i turisté. Před několika dny se...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

Najdete na iDNES.cz