Při dvoudenním cvičení nacvičovali záchranáři na letišti v Bechyni

Při dvoudenním cvičení nacvičovali záchranáři na letišti v Bechyni dekontaminaci lidí zasažených radiací při simulované nehodě v jaderné elektrárně Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Po „výbuchu“ v Temelíně museli do sprch lidi i auta

  • 1
V jižních Čechách vyvrcholilo dvoudenní cvičení záchranářů na téma úniku radioaktivního záření při nehodě v jaderné elektrárně Temelín. Největší akce svého druhu v České republice se zúčastnilo na 900 hasičů, záchranářů a figurantů.

Simulovaný únik radiace dnes ráno mířil na Týn nad Vltavou, městečko v blízkosti jaderné elektrárny Temelín. Hejtman zde nařídil evakuaci.

V půl desáté dorazily na plochu vojenského letiště v Bechyni dva autobusy s padesátkou figurantů a vojáci i hasiči prováděli dekontaminaci vozidel i lidí.

Při dvoudenním cvičení nacvičovali záchranáři na letišti v Bechyni dekontaminaci lidí zasažených radiací při simulované nehodě v jaderné elektrárně TemelínPři dvoudenním cvičení nacvičovali záchranáři na letišti v Bechyni dekontaminaci lidí zasažených radiací při simulované nehodě v jaderné elektrárně Temelín

Nejprve čtyři vojáci v ochranných skafandrech zjistili zamoření autobusu. Vůz poté najížděl do rámu, z něhož stříkala ze všech stran voda. Vzápětí vjel do druhého rámu, kde už z cisterny proudí na vozidlo hydroxid sodný s půlprocentní příměsí nafty, popisovala přihlížejícím asi dvěma stovkám hostů rázná sedmadvacetiletá velitelka čety Hana Šlofová ze samostatné záchranné roty v Rakovníku. Po 14 minutách působení detergentu autobus zamířil opět do další vodní sprchy.

Při dvoudenním cvičení nacvičovali záchranáři na letišti v Bechyni dekontaminaci lidí zasažených radiací při simulované nehodě v jaderné elektrárně Temelín

Pak přišla na řadu dekontaminace osob v trojdílném stanu se sprchami. S podobnou ukázkou se představili i hasiči. Odmořovací prostor byl 30 metrů dlouhý a šest metrů široký. Podobných zařízení za více než pět milionů korun je zatím v republice jen pět.

"Stačí ho obsluhovat jen pětice lidí a součástí je i speciální rám, který dekontaminovanou vodu zadrží," vysvětlil chemik jihočeských hasičů Michal Halada.

Při dvoudenním cvičení nacvičovali záchranáři na letišti v Bechyni dekontaminaci lidí zasažených radiací při simulované nehodě v jaderné elektrárně TemelínPři dvoudenním cvičení nacvičovali záchranáři na letišti v Bechyni dekontaminaci lidí zasažených radiací při simulované nehodě v jaderné elektrárně Temelín

Po odmoření autobusů a dekontaminaci osob se figuranti přesunuli k hasičským kontejnerům nouzového přežití. V humanitárním středisku s 10 stany pak evakuované lidi ošetřili a oblékli.

S průběhem cvičení byl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola vcelku spokojen, nicméně poukázal i na nedostatky, zejména v komunikaci.

"O překlasifikování mimořádné události na elektrárně Temelín z druhého na třetí stupeň jsem se dozvěděl s 30 minutovým zpožděním. Stejně tak hasiči můj pokyn k evakuaci převzali o 40 minut déle," upozornil Zimola.

Celé cvičení budou v následujících týdnech vyhodnocovat nejen všechny organizace, které se do něj zapojily, ale i nezávislí pozorovatelé a rozhodčí cvičení.