Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vimperku vyrostly načerno dva sruby. Opozice je chce zbourat

  12:02aktualizováno  12:02
Manželé Poblovi si dva roky staví na pronajatých městských pozemcích ve Vimperku sídlo, na které však stále nemají stavební povolení. Je to nepřehlédnutelná stavba za miliony korun - dva dřevěné sruby a pozemek obehnaný betonovou dvoumetrovou zdí. Nyní požádali o dodatečné povolení a tvrdí, že za vším je sousedský spor. Opozice žádá zbourání domů.

Dva sruby na okraji Vimperka staví majitel na pronajatém pozemku bez stavebního povolení. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lokalita Homolka na okraji Vimperka, slunný svah, pozemek bezmála čtyři tisíce metrů čtverečních. Těžko budete v příhraničním městě hledat lepší parcelu pro svůj dům. Manželé Věra a Jiří Poblovi z Liběšic u Litoměřic si pozemek pronajali v březnu 2011 s tím, že zde chtějí stavět.

Po dobu výstavby měli mít pozemek pronajatý a pak by ho odkoupili za tržní cenu, minimálně za 430 korun za metr čtvereční. Loni na jaře požádali Stavební úřad ve Vimperku o územní souhlas se stavbou a ohlásili budování rodinných domů.

"Žádost měla vady. Stavebník ale v řádech několika dnů začal se stavbou a nepočkal na vydání povolení. I kdyby však měli manželé Poblovi vše v pořádku, museli by počkat na náš souhlas, a ten vydán nebyl," vysvětluje vedoucí stavebního úřadu Václav Kokštein zásadní chybu s tím, že úřad následně zahájil řízení o odstranění stavby. Stavebník naproti tomu požádal o dodatečné povolení, což se nyní řeší.

Kromě toho okolo domů, které jsou již téměř hotové, vyrostl dvoumetrový betonový plot, který někteří obyvatelé lokality kritizují. "Vůbec se sem nehodí," říká soused Pavel Pek, hlavní kritik stavby, se kterým ale manželé Poblovi měli od začátku spor kvůli využívání příjezdové cesty.

Mohutnou zeď okolo domů kritizuje i vedoucí stavebního úřadu. "Betonové prefabrikáty jsou v celkovém zakomponování nevhodné, nedodržují tradici běžných plotů - třeba dřevěných či drátěných. A to z hlediska materiálu i z hlediska výšky. Ale nechci předjímat, jak rozhodneme," doplnil Kokštein.

Plot obroste zelení

Věra Poblová uznává, že spolu s manželem staví bez stavebního povolení. Tvrdí, že ale po celou dobu měli snahu situaci řešit a vše vzniklo kvůli špatným sousedským vztahům a hádkám okolo příjezdové cesty právě se sousedem Pavlem Pekem.

"Měli jsme architekta, který dal žádost o stavební povolení na stavební úřad s tím, že vše bude během pár týdnů či dnů vyřešeno a můžeme začít stavět. I vedoucí stavebního úřadu Kokštein nám tvrdil, že můžeme stavět a mezitím se vše vyřídí a my podáme žádost o dodatečné povolení," popisuje Věra Poblová.

Dva sruby na okraji Vimperka staví majitel na pronajatém pozemku bez stavebního...
Dva sruby na okraji Vimperka staví majitel na pronajatém pozemku bez stavebního...

Kokštein takovou argumentaci odmítá s tím, že pouze stavebníkům popisoval postup, co se stane, když povolení mít nebudou.

Zpět ale ke stavbě a dvoumetrovému oplocení, které podle Poblové bude v budoucnu porostlé zelení. Například vedoucí odboru životního prostředí Josef Kotál s ním problém nemá.

"Celá lokalita je určena k zástavbě, ale neexistují regulativy, které by stanovovaly výšku oplocení a jeho materiál. Domy tam vyrostly jako první, až bude celé území zastavěné dalšími nemovitostmi, plotu si nikdo ani nevšimne," domnívá se Kotál.

Jiří Pobl, který je až do začátku dubna v zahraničí, je členem představenstva společnosti Jihosepar, která ve Vimperku vybudovala před čtyřmi lety za sto milionů korun třídírnu odpadů. Jeho žena Věra Poblová je členkou dozorčí rady. Ve firmě ale pracuje i manželka úředníka Kotála, který plot hájí, a někteří jej proto obviňují ze střetu zájmů.

"Naše stanovisko, pod kterým jsem jako vedoucí podepsaný, vypracovala moje kolegyně. Rozhodně jsem jí nic nenařídil, naopak jsem říkal, že pokud najde důvody to zamítnout, ať to udělá," říká Kotál s tím, že vedení města už dávno nahlásil, že pro firmu zpracovávající odpady jeho žena pracuje.

Zbourat, navrhuje opozice

Černá stavba s dvoumetrovým plotem teď vadí i některým zastupitelům. Navrhují, ať město okamžitě ukáže, že měří všem stejným metrem, a podnikateli vypoví smlouvu o pronájmu a následném odprodeji pozemků.

"Ve smlouvách jsou pevně dané věci, co stavebník nesmí, jaké termíny musí dodržet a další pravidla. To vše je porušováno. Chci, abychom řekli, že tak se ve Vimperku stavět nebude. Jiní lidé jsou schopni dodržovat pravidla, ale tady se spoléhá, že se stavby jednou postaví a už mu to nikdo nezbourá," říká opoziční zastupitel a bývalý starosta Vimperka Pavel Dvořák z uskupení Jihočeši 2012.

Ten na příštím zasedání zastupitelstva předloží návrh, aby město smlouvy vypovědělo, a zároveň svá slova podloží i právním rozborem, aby se Vimperk nemusel obávat případných soudních sporů.

Poblovi jeho kritiku označují za účelovou a politickou před blížícími se podzimními komunálními volbami. "Když jsme do Vimperka před lety přišli, byli jsme zachránci města, kteří mu ušetří peníze za likvidaci odpadu. Teď jsme považováni za nějaké zbohatlíky, kteří si dělají, co chtějí. Přitom my chceme situaci vyřešit," ujistila Věra Poblová.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

V Kometě jako doma. Jsme jedna rodina, říká útočník Vincour

Brněnský útočník Tomáš Vincour v akci během třetího finále hokejové extraligy.

Stala se z toho tak trochu fráze, s níž sportovci mnohdy idylicky popisují vztahy uvnitř kolektivu. A obdobná slova...

Když v Červeném Dvoře hráli Schwarzenbergové tenis a biliár na trávníku

Současnou podobu získal Červený Dvůr v polovině 18. století.

Zámek a park Červený Dvůr byl významným venkovským rodovým sídlem Schwarzenbergů, kteří tu pořádali společenské akce na...

Další z rubriky

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

Tábor nechce věznici ve Všechově, odmítl změnu územního plánu

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Táborští zastupitelé nesouhlasí s výstavbou mužské věznice na bývalém vojenském letišti ve Všechově. Ke stavbě je nutná...

Obojživelníkům v Písku postaví podchody a zábrany za téměř dva miliony

Obojživelníků, kteří putují přes ulici Na Trubách, v posledních letech přibývá.

V Písku postaví podchody pod silnicí v ulici Na Trubách, aby žáby, ropuchy i čolci mohli bezpečně putovat z lesů k...

Najdete na iDNES.cz