Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedete na dovolenou? Pozor, počet vykradených bytů a domů v létě roste

  18:01aktualizováno  18:01
Pořiďte si kvalitní zámek, buďte diskrétní a zloděje obelstěte, radí policisté a pojišťovny. Lupiči se zaměřují víc na rodinné domy, žně mají v létě. V Krumlově ohlídají nemovitosti strážníci.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Zloději už netrpělivě vyhlížejí prázdniny. Zavřená okna, zatažené žaluzie a rolety, přetékající schránky. To jsou signály, které zaručují, že nevítané návštěvníky nebude nikdo při vloupání do opuštěných domů a bytů rušit.

Zejména rodinné domy lákají zloděje čím dál víc. Počet vloupání u nich vzrostl jenom za poslední dva roky o více než čtvrtinu. Žně mají zloději právě v létě.

Vloupání na jihu Čech

Byty

Rok 2011

Vykradeno 121 / objasněno 45

Rok 2012

Vykradeno 164 / objasněno 45

Rok 2013

Vykradeno 146 / objasněno 49

Rodinné domy

Rok 2011

Vykradeno 213 / objasněno 80

Rok 2012

Vykradeno 232 / objasněno 94

Rok 2013

Vykradeno 224 / objasněno 81

Zdroj: Policie ČR

Za loňský rok řešili policisté na území Jihočeského kraje ke čtyřem stovkám vloupání, z toho se více než 220 týkalo právě rodinných domů.

„Zloději se nejvíc zaměřují na velká města, kde mají velký výběr a lidé si okolí nevšímají. Jen v Českých Budějovicích jsme letos od ledna do května zaevidovali 31 vykradených rodinných domů a 26 bytů,“ uvedla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Prázdniny bývají rizikovým obdobím. Lidé se zmíní o vytoužené dovolené svým známým, rádi se pochlubí i na sociálních sítích. To je pak dobrý zdroj pro pachatele, kteří se na vloupání zaměřují.

Podle odborníků by přitom šlo spoustě z těchto nepříjemností předejít, kdyby lidé dbali na bezpečnost svých domů a bytů. Základem je kvalitní zámek. Zloději často už pohledem rozeznají, o jakou bezpečnostní třídu jde. Pokud je vyšší, raději jdou jinam a o vloupání se ani nepokusí.

„Dveře a cylindrická vložka v nich jsou první obrannou hradbou, která zloději stojí v cestě. Rozhodně se nevyplatí na nich šetřit,“ řekla Eva Zupančič ze společnosti Assa Abloy, která v Čechách vyrábí bezpečnostní cylindrické vložky pod značkou FAB.

Ale nevyplatí se zapomínat ani na to, že do bytu se lze dostat i jinak než vstupními dveřmi. Budete-li mít nezničitelný zámek na vchodových dveřích, ale pravěkou vykloktanou vložku na dveřích od garáže či prosklené dveře na terasu nebo balkon, pojišťovna vám nedá nic.

„Také se raději dvakrát přesvědčete, že jste dobře zavřeli všechna okna včetně světlíkového,“ varuje Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven. „S odjezdem je často spojený stres a nepozornost, a pokud zloděj vnikne do domu otevřeným oknem, pojišťovna vám žádné peníze nedá,“ sdělila.

Policisté ale radí i další postupy, jak udržet nenechavce dál od opuštěného bytu. Například tak, že bude vypadat jako obydlený. Pokud do bytu občas přijde někdo známý, vyvětrá, zalije květiny a vybere ze schránky poštu, vzbudí tak iluzi, že v bytě či domě někdo přebývá.

Podobnou službu může prokázat i automatický spínač, který jednou za čas zapne televizi nebo světla v pokojích. Obyvatelé Českého Krumlova mají na rozdíl od ostatních Jihočechů navíc výhodu, že mohou požádat o bezplatné ohlídání své nemovitosti o prázdninách městskou policii.

„Lidé, kteří odjíždějí na dovolenou, si u nás vyplní žádost a my jim na dům či byt dohlédneme. Při námátkových prohlídkách tam zkontrolujeme okna, dveře a podobně podle domluvy. Pokud hlídka zjistí, že se v objektu děje něco podezřelého včetně úniku vody či plynu, informuje člověka, kterého žadatel uvedl,“ popsala Hana Dubeňová, zástupkyně velitele českokrumlovské městské policie.

Díky těmto kontrolám se nemůže stát, že objekt zůstane otevřený několik dní, než se jeho majitelé vrátí z dovolené. I případné škody kvůli havárii nebudou tak velké.

„Všem, kteří tuto službu nemohou využít, doporučujeme svěřit klíče během dovolené dobrému sousedovi, aby tam pravidelně docházel a postaral se aspoň o vybírání pošty,“ radí Holická.

Pokud se však nakonec vrátíte do vyloupeného bytu, rozhodně byste jím neměli začít pobíhat a kontrolovat, o co jste přišli. „V otevřeném bytě neprohledávejte, co se ztratilo. Zbytečně byste nám tím komplikovali práci, museli bychom navíc nabírat otisky celé rodiny,“ shrnula policejní mluvčí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.



Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...



Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Najdete na iDNES.cz