Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z podchodu za miliony je opuštěná díra v zemi. Zbyl tam jediný obchod

  8:56aktualizováno  8:56
Kdysi podchod pod Nádražní ulicí v Českých Budějovicích voněl pečivem a cestou k vlakovému nádraží ho denně využívaly stovky lidí. Dnes je to ‚smutná díra v zemi‘. Chodci se mu vyhýbají a navíc po úpravách vzniknou nad ním v Nádražní ulici a na Žižkově třídě nové přechody.

Podchod u vlakového nádraží v Českých Budějovicích. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podchod má v nájmu od města do roku 2025 společnost CB Mercury Center. Stará se sice podle hlasů z radnice vzorně o jeho čistotu, ale úvahy o jeho komerčním využití jdou mimo. Sama se totiž potýká se svou existencí, je kvůli dluhům v insolvenci.

Fotogalerie

Jednat s ní se pokouší koordinátor města pro cyklodopravu Lukáš Bajt. Podle jeho představ by mohl podchod sloužit cyklistům jako parkoviště.

„Zatím je to jen záměr, ale město by mělo tyto prostory smysluplně využít. Kromě úschovny na kola by tu mohl fungovat třeba i servis. Jak radnici, tak manažerům Mercury se sice nápad líbí, ale je otázka, zda by do toho investovali. Zdá se mi, že podchod nikdo nechce,“ říká Bajt.

V podchodu zbyl jediný obchod

Z dřívějších obchůdků zde zbyl jen jediný. Nabízí suvenýry, pohlednice a poštovní známky pro filatelisty.

„Mně se tu líbí. Jsem tady už od listopadu 1990, kdy jsme tu zařídili prodejny. Je tu klid, ale někdo sem přece zajde. Spíš mám stálé zákazníky. Nabízím aršíky známek, které kromě mě nikdo od Prahy na jih neprodává,“ říká sedmdesátiletý majitel poslední prodejny Pavel Pechoč.

Za čtvrt století mu místo přirostlo k srdci. Podchod nejdříve slavnostně otevírali ještě v roce 1989 předlistopadoví funkcionáři, po nich už nabídl prodejní místa drobným obchodníkům první polistopadový starosta Českých Budějovic Mojmír Prokop.

V roce 1997 tu třeba zažil bujaré oslavy s rautem několika budějovických radních, kdy jeden z nich postříkal stěnu podchodu sprejem. Jiní vandalové tu ale podle něj nejsou.

„Museli jsme si obchůdky postavit sami. Za to jsme deset let neplatili nájem. Po uplynutí této doby ale všichni živnostníci kromě mě prodejny opustili,“ vzpomíná Pechoč.

První léta přilákala do podchodu prodejny novin a časopisů, sazky nebo pekařských výrobků. Uličky pod zemí voněly pečivem. Od počátku ale veřejnost kritizovala projektové chyby. Špatný bezbariérový přístup, příliš strmé schody nebo chybějící pásy pro kočárky.

Lidi do podchodu nepřivedla ani nákladná rekonstrukce

V roce 2005 současně se stavbou Mercury Centra proto podchod prošel rekonstrukcí za 20 milionů korun. Současně s ní nechalo město předělat dopravní systém v Nádražní ulici nad ním. Cena těchto úprav stála městskou kasu 40 milionů korun.

Ani po přestavbě vstupů a výstupů ale podchod nepřilákal více lidí. Ti si raději zkracují cestu přebíháním silnice. Někteří se vymlouvají na obavy, že by je tam mohl někdo přepadnout.

„Jsou to všechno předsudky, žádné zkušenosti s kriminalitou tu nemáme. Podobně je málo využívaný také podchod u hřbitova na Pražské. Obyvatelé Budějovic se prostě podchodům vyhýbají, nezvykli si na ně,“ míní mluvčí městských strážníků Pavel Štýfal.

A chodci to potvrzují. „Jdu sem jen občas. Spíš ne. Podle toho, jak chvátám,“ říká František Náhelka z Budějovic. Důchodkyně Božena Hofbauerová z Českých Velenic si myslí, že cesta do podzemí je dost krkolomná a nebezpečná.

V ulicích nad podchodem zatím pokračují úpravy za devět milionů korun, které potrvají do konce prázdnin. Mimo jiné zmizí masivní zábradlí uprostřed silnice a vzniknou dva nové přechody.

Skeptici vidí v novince zase zradu. Podle nich budou další semafory zdržovat dopravu v Nádražní ulici.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Najdete na iDNES.cz