Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z podchodu za miliony je opuštěná díra v zemi. Zbyl tam jediný obchod

  8:56aktualizováno  8:56
Kdysi podchod pod Nádražní ulicí v Českých Budějovicích voněl pečivem a cestou k vlakovému nádraží ho denně využívaly stovky lidí. Dnes je to ‚smutná díra v zemi‘. Chodci se mu vyhýbají a navíc po úpravách vzniknou nad ním v Nádražní ulici a na Žižkově třídě nové přechody.

Podchod u vlakového nádraží v Českých Budějovicích. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podchod má v nájmu od města do roku 2025 společnost CB Mercury Center. Stará se sice podle hlasů z radnice vzorně o jeho čistotu, ale úvahy o jeho komerčním využití jdou mimo. Sama se totiž potýká se svou existencí, je kvůli dluhům v insolvenci.

Fotogalerie

Jednat s ní se pokouší koordinátor města pro cyklodopravu Lukáš Bajt. Podle jeho představ by mohl podchod sloužit cyklistům jako parkoviště.

„Zatím je to jen záměr, ale město by mělo tyto prostory smysluplně využít. Kromě úschovny na kola by tu mohl fungovat třeba i servis. Jak radnici, tak manažerům Mercury se sice nápad líbí, ale je otázka, zda by do toho investovali. Zdá se mi, že podchod nikdo nechce,“ říká Bajt.

V podchodu zbyl jediný obchod

Z dřívějších obchůdků zde zbyl jen jediný. Nabízí suvenýry, pohlednice a poštovní známky pro filatelisty.

„Mně se tu líbí. Jsem tady už od listopadu 1990, kdy jsme tu zařídili prodejny. Je tu klid, ale někdo sem přece zajde. Spíš mám stálé zákazníky. Nabízím aršíky známek, které kromě mě nikdo od Prahy na jih neprodává,“ říká sedmdesátiletý majitel poslední prodejny Pavel Pechoč.

Za čtvrt století mu místo přirostlo k srdci. Podchod nejdříve slavnostně otevírali ještě v roce 1989 předlistopadoví funkcionáři, po nich už nabídl prodejní místa drobným obchodníkům první polistopadový starosta Českých Budějovic Mojmír Prokop.

V roce 1997 tu třeba zažil bujaré oslavy s rautem několika budějovických radních, kdy jeden z nich postříkal stěnu podchodu sprejem. Jiní vandalové tu ale podle něj nejsou.

„Museli jsme si obchůdky postavit sami. Za to jsme deset let neplatili nájem. Po uplynutí této doby ale všichni živnostníci kromě mě prodejny opustili,“ vzpomíná Pechoč.

První léta přilákala do podchodu prodejny novin a časopisů, sazky nebo pekařských výrobků. Uličky pod zemí voněly pečivem. Od počátku ale veřejnost kritizovala projektové chyby. Špatný bezbariérový přístup, příliš strmé schody nebo chybějící pásy pro kočárky.

Lidi do podchodu nepřivedla ani nákladná rekonstrukce

V roce 2005 současně se stavbou Mercury Centra proto podchod prošel rekonstrukcí za 20 milionů korun. Současně s ní nechalo město předělat dopravní systém v Nádražní ulici nad ním. Cena těchto úprav stála městskou kasu 40 milionů korun.

Ani po přestavbě vstupů a výstupů ale podchod nepřilákal více lidí. Ti si raději zkracují cestu přebíháním silnice. Někteří se vymlouvají na obavy, že by je tam mohl někdo přepadnout.

„Jsou to všechno předsudky, žádné zkušenosti s kriminalitou tu nemáme. Podobně je málo využívaný také podchod u hřbitova na Pražské. Obyvatelé Budějovic se prostě podchodům vyhýbají, nezvykli si na ně,“ míní mluvčí městských strážníků Pavel Štýfal.

A chodci to potvrzují. „Jdu sem jen občas. Spíš ne. Podle toho, jak chvátám,“ říká František Náhelka z Budějovic. Důchodkyně Božena Hofbauerová z Českých Velenic si myslí, že cesta do podzemí je dost krkolomná a nebezpečná.

V ulicích nad podchodem zatím pokračují úpravy za devět milionů korun, které potrvají do konce prázdnin. Mimo jiné zmizí masivní zábradlí uprostřed silnice a vzniknou dva nové přechody.

Skeptici vidí v novince zase zradu. Podle nich budou další semafory zdržovat dopravu v Nádražní ulici.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Bez tunelu pod nádražím hrozí v Českých Budějovicích kolaps dopravy

U Mánesovy ulice je naplánovaná patrová křižovatka. Pod zemí má mít silnice...

Více než miliarda korun je cena za podjezd pod nákladovým nádražím v Českých Budějovicích. Má být hotový stejně s...

Tábor nechce věznici ve Všechově, odmítl změnu územního plánu

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Táborští zastupitelé nesouhlasí s výstavbou mužské věznice na bývalém vojenském letišti ve Všechově. Ke stavbě je nutná...

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz