Památkáři v Českých Budějovicích představili zrekonstruovanou křížovou chodbu

Památkáři v Českých Budějovicích představili zrekonstruovanou křížovou chodbu Dominikánského kláštera. Restaurátorské práce trvaly šest let a vyžádaly si náklady více než 14 milionů korun. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Podívejte se do zrekonstruované křížové chodby budějovického kláštera

  • 0
Křížová chodba v bývalém dominikánském klášteře v Českých Budějovicích se znovu otevírá veřejnosti. Při rekonstrukci, která trvala šest let a stála více než 14 milionů korun, historici objevili vzácné středověké fresky i portál kapitulní síně ze 13. století.

"Křížovou chodbu v minulosti přehradili několika příčkami. Cílem rekonstrukce, která začala v roce 2005, bylo jednak chodbu znovu zpřístupnit a také postupně zrestaurovat nástěnné malby. Při rekonstrukci jsme zjistili několik informací, které mají význam nejen pro areál kláštera, ale také pro dějiny města," vysvětluje ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Zároveň se znovu otevřel původně meditativní prostor čtvercové chodby uprostřed s rajskou zahradou. A ve východním křídle chodby byl pod mladšími zazdívkami objeven monumentální portál do zaniklé kapitulní síně kláštera.

"Kapitulní síň se využívala jako místo nejdůležitějších řádových čtení, porad a setkání. Podle uzpůsobení portálu se domníváme, že pochází z poslední třetiny 13. století, tedy z doby, kdy byl klášter vystavěn. Možná že jím prošel i Přemysl Otakar II.," uvedl Pavelec.

Během stavebních prací byla zrestaurována původní barevnost nástěnných maleb. Mezi odkrytými freskami historici objevili také jedinečnou malbu z roku 1378.

"Je na ní zobrazena Panna Marie Ochranitelka, která svým pláštěm chrání zástupce stavů. Zajímavé je, že se mezi nimi nachází i postavy Karla IV. a jeho syna Václava IV. Jde o jediné zobrazení císaře v našem městě, a pochází z doby, kdy zde byl císař na návštěvě," popisuje Pavelec.

V průběhu šesti let bylo do opravy klášterní chodby investováno více než 14 milionů korun, nejvyšší částkou přispělo město. "Počítáme s využitím chodby na výstavy a koncerty. V budoucnu bychom rádi opravili a zpřístupnili také rajskou zahradu," uvedl generální vikář českobudějovické diecéze Adolf Pintíř.