V pátek 28. prosince se protrhla provizorní hráz rozdělující nádrž Jordán v...

V pátek 28. prosince se protrhla provizorní hráz rozdělující nádrž Jordán v Táboře. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Hráz Jordánu praskla, protože byla postavená špatně, tvrdí projektant

  • 3
Soudní znalec Jiří Samec z Tábora se pustil do kritiky hráze, která předělovala údolní nádrž Jordán. Kdyby podle něj byla vybudovaná pečlivě, nemohla povolit. Incident vyšetřuje policie a čeká na posudek.

Byla to nekvalitní a nedbalá práce. A kvůli ní v zimě praskla provizorní hráz předělující nádrž Jordán v Táboře. Tvrdí to uznávaný soudní znalec v oblasti statiky, stavební inženýr a projektant Jiří Samec.

Osmasedmdesátiletý muž, který navrhuje mosty a pozemní stavby přes padesát let a byl hlavním projektantem Temelína, se rozhodl zkritizovat práci stavebních firem při odbahnění Jordánu a předložit argumenty.

Společnosti vinu odmítají. Podle nich se hráz protrhla kvůli dešti a tání sněhu.

Jiří Samec se hned po protržení hráze šel k Jordánu podívat. Průrva podle něj svědčila o lajdácké práci.

"Z hráze koukaly ocelové larseny doslova halabala na všechny strany. To znamená, že nebyly ani pořádně ve dně. Přitom platí, že minimálně délku, kterou mají ode dna, mají i do země, aby měly význam. Hmotnost hráze byla jednoznačně malá, proto ji voda protrhla. To vše se dá spočítat. I to, jaké budou předpokládané srážky v povodí, údaje mají meteorologové, dá se zjistit i hydrostatický tlak na hráz," řekl odborník exkluzivně MF DNES.

Projektanti stavby se brání, že neznali geologii dna

Po incidentu uniklo do Tismenického potoka a Lužnice bahno a zároveň zhruba šestnáct tun ryb. Ty bláto zadusilo.

Ve hře jsou miliony korun. Rybáři škody vyčíslili na dva miliony, majitel vodní elektrárny, kterou zaneslo bahno, prozatím na 1,3 milionu korun.

Projektanti stavby se začali okamžitě obhajovat. Argumentují, že násyp předělující nádrž na dvě poloviny dimenzovali na ještě větší množství, aby měli jistotu. Dno, na které se hráz sypala, ale prý pořádně neznali.

"Geologii dna a břehů ve vodou zatopené ploše pod násypem nebylo reálné předem řádně prozkoumat. Přestože došlo k protržení přehrazujícího násypu, jsme přesvědčeni o tom, že dané řešení nemělo v daných podmínkách plné nádrže a objektivní neznalosti přesných inženýrsko-geologických podmínek výraznější alternativu," popsali ve své zprávě projektant obnovy Jordánu Daniel Vaclík a specialista technicko-bezpečnostního dohledu Jiří Poláček.

Těmto slovům se však soudní znalec Samec jen usmívá. Tvrdí, že geologický průzkum míst, kde bude taková hráz budována, je podle něj základ a musí skalnaté dno jednoznačně odhalit.

Zakázku odbahnění údolní nádrže za 460 milionů korun získaly firmy Daich, Metrostav a Zvánovec. Až do rozhodnutí policie či inspekce životního prostředí nechtějí spekulovat o tom, co mohly, či nemohly udělat.

"Stavěli jsme podle projektu, který byl pro stavbu odsouhlasený. Byli jsme i pod odborným dohledem. Na takovou kritiku nebudeme reagovat," řekl v pondělí jednatel Daichu Josef Kubík.