Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Julie Kalodová, MF DNES

Podnikatel nabídl důchodcům levnější obědy, Písek ale nabídku odmítl

  • 7
Část píseckých seniorů si rozhněvala tamní radnice. Mohla totiž na jednom obědu ušetřit až jedenáct korun, kdyby přijala nabídku majitele soukromé jídelny. Místo 64 korun by oběd stál jen 53 korun. Město však nechce soukromníky pouštět do systému.

Podnikatel David Žák poslal před časem radnici nabídku: Přispívejte důchodcům na obědy i v mé jídelně, vyjde vás to levněji.

Zatímco vývařovny v základních školách, které zásobují pečovatelskou službu a pět výdejen, uvaří oběd za 64 korun a radnice seniorům doplatí z této sumy 18 korun, Žák nabízel, že jídlo dokáže uvařit za 53 korun. Radnice by tak mohla na každém obědu ušetřit 11 korun.

"Chtěl jsem, aby senioři, kteří chodí k nám do jídelny, měli stejné podmínky jako ti, kteří využívají stravování ze školních jídelen. A aby měli možnost volby," vysvětluje Žák, který provozuje Jídelnu U Toušků v Budějovické ulici, kam chodí denně asi sedmdesát důchodců.

Zhruba 600 dotovaných obědů denně teď vaří pro seniory Tylova a Masarykova škola, odkud se vozí do pěti výdejen ve městě.

Poté, co Žák debatu okolo obědů otevřel, si radní nechali ceny přepočítat. A našli možnost, jak uspořit - jídlo zlevnili o čtyři koruny, takže oběd bude stát od ledna 60 korun. Senioři však stále budou platit 46 korun, a ušetří tak pouze město, jehož příspěvek bude nižší. Písek také oficiálně odmítá, že by to byla reakce na Žákovu nabídku.

Radnice nesouhlasí ani se zavedením stravenek

"S vařením pro seniory jsme neměli zkušenosti, proto byly ceny stanoveny jako odhad a teď, na konci roku, jsme si je nechali přepočítat," říká místostarostka Hana Rambousová.

I tak by Žák dokázal vařit jídlo stále levněji. Do systému jej však radnice nepustí. Tvrdí, že by tím diskriminovala další.

"Pak bychom museli platit obědy všude, kde se senioři stravují, třeba i v restauracích. My využíváme kapacitu kuchyní v našich školách. Kdybychom dopláceli na stravování jinde, některé fixní náklady na provoz kuchyní by nám stejně neklesly," dodala Rambousová.

Mezi seniory se také objevil další nápad: zaveďte stravenky, které budeme moci utrácet kdekoliv, kde je budou chtít přijímat - tedy ve školních i soukromých jídelnách či restauracích.

Ani to se však radnici nezamlouvá. "Jak bychom si pak kontrolovali, že si oběd vyzvedl senior a nezaplatil s nimi třeba jeho vnuk?" vysvětlila Rambousová.

Dotované jídlo ze školních jídel si může koupit ve výdejnách kterýkoliv z důchodců v Písku.


Jak ušetřit