Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel podváděl dodavatele, soud ho zprostil obžaloby pro nepříčetnost

  13:56aktualizováno  13:56
Jednatel vimperské firmy zabývající se zateplováním domů dluží desítkám dodavatelů stavebního materiálu a zednických prací. Ti ale budou pohledávky za 11 milionů vymáhat složitě. Soud zprostil dlužníka obžaloby pro nepříčetnost a věřitele odkázal s nároky na civilní soud.

Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Čtyřicetiletému jednateli firmy Karlovi S. přitom hrozilo až deset let vězení. S požadavky na zaplacení škody se přihlásily desítky firem. Jen čtení nezaplacených faktur z roku 2012 zabralo ve středu předsedovi senátu Krajského soudu v Českých Budějovicích Michalu Kubánkovi skoro hodinu.

„Duševní porucha se u obžalovaného začala rozvíjet podle znalců v roce 2012. Nevyloučili ani její přenos od zaměstnance firmy, který jí trpěl. Zprostili jsme ho obžaloby pro chybějící příčetnost,“ zdůvodnil verdikt soudce.

Živnostníkovi zároveň uložil ambulantní léčbu. Ústavní nutná není, protože muž není podle psychiatrů pro okolí nebezpečný.

Jízda do světa byznysu začala pro kytaristu v brýlích a s culíkem po roce 2007. Jako nezkušený podnikatel založil tehdy stavební firmu KStav CZ. Za pět let ji dovedl ke krachu, když nebyl schopen platit faktury kvůli předlužení.

Přesto objednával zboží a práce dál, což obžaloba kvalifikovala jako podvod. Podle ní věděl, že nebude schopen dodávky zaplatit. Přesto mu někteří subdodavatelé zboží posílali dál na základě dohod.

Podle psychiatrů se u něj porucha s bludy začala rozvíjet souběžně s pracovním stresem, před tím se léčil jen na neurózu. Jeho družka vypověděla, že nemohl spát a v noci chodil po bytě. „Mám srdeční potíže, zrychlený tep a nedokážu se na soudní jednání soustředit,“ stěžoval si Karel S. na začátku procesu.

V dalších jednáních pak líčil, jak ho pronásleduje mafie, útočí na něj zednářská lóže a střílí po něm vymahači. Dokonce, že spolupracuje s ministrem vnitra. Státní zastupitelství i soud zaplavil řadou dopisů, ve kterých popisuje tyto zážitky.

Soud rozhodl až na základě nového znaleckého posudku, když dva předešlé se shodly na duševní poruše obžalovaného. Psychiatři i psychologové ho popsali jako člověka, který až patologicky svádí vinu za neúspěchy na druhé.

Skeptická k obhajobě obžalovaného byla státní zástupkyně Marie Štěpková. Poukázala na to, že v roce 2012, v době jeho nepříčetnosti, řídil firmu a objednával statisícové zakázky. Zároveň převáděl majetek a zametal za sebou stopy.

Podle psychiatrů na tom není nic divného. Jeden z nich dokonce podotkl, že bludnými představami trpí každý třetí člověk. Rozsudek není pravomocný, žalobce i obhajoba si nechali lhůtu na odvolání.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Najdete na iDNES.cz