Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel Snášel jde podruhé za mříže. Jsem poškozen, řekl u soudu

  14:59aktualizováno  14:59
Podnikatel Stanislav Snášel zamíří z vazby do věznice s ostrahou. Odvolací soud ve středu potvrdil čtyřletý trest za zpronevěru kaucí 147 důchodců z českobudějovického Senior domu na Husově třídě. Tento verdikt je pravomocný, nelze se proti němu odvolat.

Stanislav Snášel u soudu | foto: Martin BenešMAFRA

Soud tak zamítl Snášelovo odvolání, který se čtyřletým trestem nesouhlasil.

„Necítím se vinen. Naopak jsem poškozen. Kauce byly řádně vráceny,“ řekl ve středu Snášel. „Tyto peníze měly být vráceny lidem, kterým patří.“

Své odvolání stavěl na tom, že fakticky žádné peníze zpronevěřit nemohl, protože mu je nikdo nesvěřil. „Obžalovaný Snášel nebyl subjekt, který se mohl dopustit zpronevěry. Byl členem dozorčí rady a akcionářem společnosti Senior Resort, nikoli statutárním zástupcem. Dané kauce mu nebyly svěřeny,“ vysvětloval jeho advokát Jan Varga.

V představenstvu firem byli Martin Hart a Karel Berka. Ti se ovšem na chodu firmy vůbec nepodíleli. Sami vypověděli, že tam byli „jen do počtu“. Byli v podstatě bílí koně.

Peníze, které senioři společnosti Senior Resort skládali jako kauce, pak prokazatelně mířily ke Snášelovi. Je to patrné z výpisů z účtů a je dohledatelné, že týž den, kdy někteří důchodci zaplatili, je Snášel vybral. Každý poškozený platil od 20 do 30 tisíc podle velikosti bytu. Pro mnohé to byly veškeré úspory.

Odvolací soud uznal, že Snášel byl tím, kdo firmu řídil

Firma měla mít na kauce speciální účet. To nesplnila. Sám Snášel postupně přišel s několika vysvětleními, co se s penězi stalo. Například v únoru 2012 tvrdil, že je investoval do cenných papírů, pak uvedl, že byly celou dobu v trezoru. 2,6 milionu pak prostřednictvím Martina Harta odevzdal na policii. I to však bylo o milion méně, než kolik firma na kaucích vybrala.

Odvolací soud uznal, že Snášel byl tím, kdo firmu řídil. Takže ačkoli nebyl v představenstvu, převzal fakticky roli statutárního orgánu.

Původní rozsudek okresního soudu Harta s Berkou osvobodil. Soudkyně Milena Vránková ovšem jejich případ vrátila zpět k posouzení. Dvojice totiž svým jednáním Snášelovu zpronevěru umožnila.

„Jejich povinností bylo informovat se o hospodaření společnosti. O to se ani nesnažili. Přispěli tak ke vzniku škody,“ konstatovala soudkyně. Hartovi a Berkovi tak nyní může hrozit vězení za trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Krajský soud zároveň řeší další Snášelovy podvody za celkem 85 milionů korun. Policie jej navíc nedávno obvinila ještě z dalších skutků, kde měl způsobit škodu dalších 80 milionů.

V minulosti si již odseděl necelý rok ve vězení za úvěrový podvod právě při stavbě českobudějovického Senior domu. Půjčil si 269 milionů korun, přičemž zatajil jinou půjčku ve výši desítek milionů. Celkem Snášelovy dluhy dosáhly miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

VIDEO: V Hrdějovicích u Budějovic hořel autobus MHD, uhasili ho řidiči

V Hrdějovicích u Českých Budějovic hořel autobus MHD.

Černý dým a plameny stoupající ze zadní části vozu překvapily cestující, kteří odpoledne jeli v autobusu MHD v...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Najdete na iDNES.cz