Stanislav Snášel byl již odsouzen za úvěrový podvod při stavbě Senior domu. Krajský soud jej odsoudil k osmi rokům vězení. Pražský vrchní soud mu ale trest zmírnil na rok a půl. Nakonec si podnikatel neodseděl ani rok a byl podmínečně propuštěn.

Stanislav Snášel byl již odsouzen za úvěrový podvod při stavbě Senior domu. Krajský soud jej odsoudil k osmi rokům vězení. Pražský vrchní soud mu ale trest zmírnil na rok a půl. Nakonec si podnikatel neodseděl ani rok a byl podmínečně propuštěn. | foto: Martin Beneš, MAFRA

Z účtu senior domu odcházely peníze, hned jak senioři složili kauce

  • 1
Podivné peněžní toky na účtu budějovického Senior domu projednával ve čtvrtek soud. Podle auditorky podnikatel Stanislav Snášel vybíral platby seniorů, hned jak přišly na účet. Snášel je se společníky Karlem Berkou a Martinem Hartem obžalován ze zpronevěry a pokusu o podvod. Hrozí jim až osm let vězení.

U táborského soudu vypovídala auditorka Romana Chromá, která pro insolvenčního správce zkoumala účetnictví společnosti Senior Resort. "První, co mi přišlo podivné, bylo, že si firma při vzniku pronajala drahá auta. Ještě než vydělala první korunu, platila dva miliony, aby si jezdili luxusními vozy," řekla.

Popsala také, jak přicházely a odcházely peníze na účet firmy, na který skládali důchodci třicetitisícové kauce a zálohy za služby na 10 let. "Vklady a výběry byly v jednom dni. Kauce skládali důchodci v Budějovicích a ještě ten den je Snášel v Táboře vybíral. Na účtu Senior Resortu nezůstávala ani koruna," uvedla auditorka Chromá.

Z účtu, kde měly být peníze asi 140 důchodců, odcházely milionové částky. A podle auditorky byl Snášel jediný, kdo prostředky vybíral.

Domov pro seniory na Husově třídě v Českých Budějovicích.

Snášelův obhájce se snažil zpochybnit, že by kauce končily, kde neměly. "Kde máte doklad, že ty peníze nepoužil jako kauce?" ptal se advokát Jan Varga. Auditorka odpověděla, že pokud by peníze jako kauce skutečně použil, musely by někde být. Varga opáčil, že jsou přece na policii. Jenže na policii je jen 2,7 milionu, přičemž kauce důchodců byly celkově mnohem vyšší. A původ těchto peněz je dost pochybný.

Peníze v igelitce

Na účtu Senior Resortu měly být miliony korun. Když však insolvenční správce přebíral majetek, našel na účtu jen sto tisíc. 2,7 milionu, které jsou na policii, se objevilo až o pár měsíců později. Bankovky zabalené v igelitce nebyly nikde vedené v účetnictví.

Snášel se hájí i tím, že on ve firmě figuroval jen v dozorčí radě.

Proti němu mluví to, že peníze vybíral výhradně on. Samotní zaměstnanci Senior domu se podle všeho domnívali, že celý dům řídil. "Měla jsem za to, že byl jednatel," uvedla u soudu bývalá vrchní sestra v domově Jaroslava Rezková. Členy představenstva Harta a Berku viděla prý poprvé v životě až u soudu. I oni sami se dříve vyjadřovali, že Snášel vše řídil a oni jen podepisovali, co je třeba, a v chodu Senior domu se nijak neangažovali.

A byl to Snášel, který v roce 2012 na setkání seniorů s vedením domova obhajoval hospodaření firmy s tím, že je vše v pořádku.

Všichni tři se navíc u soudu zpovídají i z pokusu o podvod. Toho se měli dopustit, když po seniorech vymáhali údajně dlužné nájemné, ačkoli ti už platili na účet insolventnímu správci. V dopisech obyvatelům Senior domu, pod nimiž byli podepsaní Hart s Berkou, uváděli, že kauce byly použity jako úhrada dluhu.

Odseděl si necelý rok

Kauza se k soudu vrátí v červnu. Snášel byl již odsouzen za úvěrový podvod při stavbě Senior domu. Od banky si půjčil 269 milionů a zamlčel, že už přes 30 milionů dluží. Z úvěru nesplatil nic. Jeho společnost L. a S. Tábor se dostala do konkurzu s dluhem necelé miliardy korun.

Krajský soud jej odsoudil k osmi rokům vězení. Pražský vrchní soud mu ale trest zmírnil na rok a půl. Nakonec si podnikatel neodseděl ani rok a byl podmínečně propuštěn.