Plastika Brána času od sochaře Alberta Králička stojí na Křižíkově náměstí v...

Plastika Brána času od sochaře Alberta Králička stojí na Křižíkově náměstí v Táboře a symbolizuje předěl mezi Starým a Novým městem. Místní obyvatelé do ní obtiskli své dlaně a chodidla. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Oprava náměstí nám vzala zisky. Chceme náhradu, žádají podnikatelé

  • 2
Osm podnikatelů z Palackého ulice v centru Tábora žádá město o milionové odškodnění kvůli rekonstrukci Křižíkova náměstí. Uzavírky jim prý odlákaly část zákazníků. Zastupitelé jim vzkázali: Rekonstrukce jsou běžnou součástí života.

Řeznictví 60 tisíc korun, restaurace U Rytíře 385 tisíc korun, Naturhouse 230 tisíc korun. To jsou některé z částek, které podnikatelé po městě požadují za to, že jim kvůli rekonstrukci Křižíkova náměstí ubyli zákazníci.

Jak stanovili své ušlé zisky, není jasné, konkrétní kalkulace škod a jednotlivých položek ve svých žádostech nepřiložili.

Dostali lístky na Táborská setkání a bezplatnou inzerci

Pravdou je, že rekonstrukce Křižíkova náměstí přinesla komplikace, přístup do provozoven byl skutečně ztížený a nakonec stavba skončila oproti předpokladu o 22 dnů později, celkem trvala téměř půl roku.

Kolik požadovali obchodníci

Restaurace U Rytíře 385 000 Kč
Naturhouse 230 901 Kč
Obuv Stival 117 975 Kč
Obchod Donna 70 000 Kč
Řeznictví a uzenářství 60 000 Kč
Obchod Ranger 50-60 000 Kč
Viva Musica 55 444 Kč
Papírnictví 50 000 Kč
Celkem 1 029 320 Kč

Radnice proto čtyřicítce podnikatelů poslala děkovný dopis a jako odškodnění dostal každý dvě vstupenky na městskou slavnost Táborská setkání, měsíční permanentku pro parkování v parkovacím domě, dvě slevové karty pro zážitky na Táborsku a bezplatnou inzerci v městském zpravodaji Noviny táborské radnice.

Přesto podnikatelé chtějí více, avšak příliš šancí nemají. Zákon o pozemních komunikacích jasně říká, že provoz může být částečně nebo úplně uzavřen a nikdo nemá nárok na náhradu případných ztrát.

"Při rekonstrukci třídy 9. května ale radnice poskytla slevu na nájmech obchodníků, kteří jsou v městských domech," argumentuje Jan Větrovský, jeden z provozovatelů obchodu u Křižíkova náměstí.

Radnice ale tehdejší zvýhodnění části podnikatelů obhajuje tím, že úsek byl pro automobily zcela nedostupný a rekonstrukce trvala téměř dva roky. Křižíkovo náměstí opravovala firma půl roku a průjezdné, byť s obtížemi, bylo. Kromě toho nikdo z podnikatelů, kteří nyní požadují kompenzace, není v nájmu v městském domě.

"Pokud by město odškodnilo osm podnikatelů, kteří podali žádost, pak by se přihlásili i další a mohlo by to vést i k požadavkům dalších provozoven třeba z celé jihovýchodní zóny Starého města či části Budějovické ulice," varoval starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Zastupitelé nakonec odškodnění - a to výjimečně i za podpory opozice - zamítli. "Je normální, že když se něco rekonstruuje, vždycky to někoho poškodí. Udělat se to ale musí," reagoval opoziční zastupitel z KSČM Ladislav Šedivý.

Kdyby však zastupitelé přiklepli peníze, mohl si Tábor zadělat na pořádný problém. Zpětně by mohli kompenzace požadovat i podnikatelé z jiných částí města, které v minulosti prošly rekonstrukcí.

Třeba na Žižkově a Tržním náměstí či v Chýnovské ulici. "Pokud by došlo k finančním darům v rámci Křižíkova náměstí, nebyly by takové požadavky mimo logiku věci. Případné odškodnění by byl precedens," doplnil Fišer.