Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé nadhodnotili modernizaci Palcátu. Nechat si chtěli 20 milionů

  17:40aktualizováno  17:40
Dva podnikatelé z Táborska jsou obviněni z pokusu o podvod. Kriminalisté je viní z toho, že chtěli podvádět při získání dotace na rekonstrukci jednoho z táborských hotelů. Podle informací MF Dnes jde o hotel Palcát. Kauza se netýká současného majitele a vedení zařízení.

Táborský hotel Palcát otevíral v roce 1978 tehdejší prezident Gustáv Husák. | foto: Martin Donát, 5plus2.cz

Dva podnikatelé z Táborska chystali modernizaci Palcátu za desítky milionů korun. První z podnikatelů - čtyřicetiletý muž z Táborska - požádal na konci srpna 2010 o dotaci na modernizaci a rozšíření hotelu.

"„Úmyslně ale uvedl nepravdivé údaje a také částku na projekt záměrně navýšil na zhruba 60 milionů korun. Jako povinné krytí předložil smlouvu mezi společností, jejíž byl jednatelem, a další svou firmou o poskytnutí financí do výše 77 milionů korun na stavbu. Ručící společnost však žádné takové prostředky neměla a obviněný muž to dobře věděl,“ popsal jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Dodal, že muž v podstatě ručil sám sobě, v té tobě byl jednatelem obou společností. Zajištění finančních prostředků ještě stvrdil nepravdivým čestným prohlášením o zajištění zdrojů financí na projekt.

Policisté při domovních prohlídkách našli několik verzí stavebních rozpočtů, ze...

Policisté při domovních prohlídkách našli několik verzí stavebních rozpočtů, ze kterých je patrné, jak stavbu podnikatelé účelově předražovali a její cenu navyšovali.

Dotace, kterou měl podnikatel z regionálního operačního programu získat, měla činit třicet milionů korun.

Kvůli renovaci hotelu byl spolu s ním obviněn i další podnikatel, pětapadesátiletý muž ze Soběslavska, který byl jeho nástupcem ve funkci jednatele v jedné ze společností. I on pokračoval ve snaze získat dotaci.

„Uzavřel dodatky ke smlouvě o poskytnutí dotace, které měnily harmonogram prací a také rozpočet. Také on uvedl nepravdivé údaje o zajištěném spolufinancování projektu,“ dodal mluvčí Matzner.

Protože na případu pracovali kriminalisté spolu s úředníky regionálního operačního programu, žádná dotace oběma podnikatelům vyplacena nebyla.

Spíše úsměvné pak na celé kauze je to, že kriminalisté při domovních prohlídkách nalezli i několik verzí stavebních rozpočtů, ze kterých je patrné, jak stavbu podnikatelé účelově předražovali a její cenu navyšovali. Obvinění tyto rozpočty zapomněli zlikvidovat. Podle soudního znalce byly stavební práce na hotelu od začátku navýšeny zhruba o 20 milionů korun.

Současný majitel a ředitel hotelu Palcát v Táboře Jiří Jeníček tvrdí, že kauza chod hotelu neovlivňuje. „Společnost bývalého majitele hotelu, která měla žádat o dotaci, je u nás v domě v nájmu. Měla zde vybudovat wellness zařízení, minipivovar a další, což se nestalo,“ řekl Jeníček.

Hotel Palcát v Táboře na Třídě 9. května byl otevřen v roce 1978 tehdejším prezidentem Gustávem Husákem. Od roku 1991 má nyní už pátého majitele, je po rekonstrukci a normálně funguje.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz