Čtyřiatřicetiletý Milan Šlenc sázel na perfektní vystupování. Teď sedí ve vazbě...

Čtyřiatřicetiletý Milan Šlenc sázel na perfektní vystupování. Teď sedí ve vazbě a hrozí mu až desetileté vězení. | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

Podvedl desítky lidí. Obchodník s elektrokoly dostal 7,5 roku vězení

  • 6
Českobudějovický krajský senát poslal v úterý 34letého obchodníka Milana Šlence za podvody a zpronevěry do vězení na sedm a půl roku. Podle obžaloby podvedl Šlenc desítky lidí. Půjčoval si miliony a dluhy nesplácel.

Jen čtení rozsudku trvalo předsedovi senátu Michalu Kubánkovi hodinu. Mezi podvedenými figurovaly desítky lidí, mimo jiné i Šlencovi přátelé, známý advokát nebo rodina bývalého předsedy soudu. Částka, kterou si napůjčoval nebo zpronevěřil, dosáhla k dvaceti milionům korun.

„Užíval jste si na cizí účet,“ charakterizoval jeho životní styl soudce.

Spanilá jízda obžalovaného začala v roce 2008. Tehdy vystupoval jako společník v developerské firmě a poprvé zpronevěřil větší částku peněz. Dostal ji jako zálohu na koupi pozemku.

Po nepodařeném podnikání v realitách začal Šlenc obchodovat s elektrokoly. Byznys ale nešel, jak si představoval, proto rozjel sérii krátkodobých půjček. Věřitele přesvědčoval doma, v kavárnách, na ulici a čerpacích stanicích, že peníze potřebuje na podnikání.

„Převedl jsem na něj byt, aby mohl ručit na půjčku u banky. Domluvili jsme se, že pak od prodejní smlouvy odstoupím, ale on ho mezi tím prodal,“ popisoval praktiky Šlence jeho kamarád, mimochodem bývalý oblastní ředitel peněžního ústavu.

Půjčila mu peníze na střechu, už je neviděla

Další svědci vypovídali, jak se k nim obžalovaný jako dlužník choval bezohledně.

„Znala jsem ho odmalička, měli jsme vedle sebe chatu s jeho rodiči. Jeho otec mě s pláčem přemluvil, abych mu půjčila sto tisíc. Měla jsem je na opravu střechy. Nakonec mi oba řekli, že je zpátky nedostanu,“ líčila sousedka z chaty u rybníka Mydlák na Českobudějovicku.

Podobně se choval v prodejně elektrokol v budějovickém obchodním domě Géčko. Vybíral od zákazníků zálohy, ale kola jim nedodal.

Pro svou potřebu měl i prodejní kasu. Jezdil v luxusním Audi Q7, bezvadně se oblékal a navštěvoval vybrané restaurace. Ještě své třicátiny rok před zatčením slavil s pětadvaceti hosty v restauraci Hubert na Hluboké.

Obžalovaný vystupoval po celý proces se stoickým klidem, bez pohnutek v obličeji. Za celou dobu porušil tuto image jen jednou, při zdůvodnění rozsudku. Usmíval se, když soudce popisoval jeho charakter.

„Půjčené peníze jste utrácel za svoji zábavu. Poškození vás vnímali jako člověka se suverénním vystupováním. Nakonec jste valil káru před sebou, až se zadrhla,“ shrnul Kubánek.

Od vyššího trestu Šlence zachránilo, že soud nakonec přiznal jeho vinu jen částečně, se škodou za 15 milionů. Za některé nevrácené půjčky si podle Kubánka mohli věřitelé sami, protože měli vědět, že obžalovaný žije na dluh a nesplatí je. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si nechali lhůtu na odvolání.