Stanislav Snášel tentokrát k soudu nedorazil.

Stanislav Snášel tentokrát k soudu nedorazil. | foto: Martin Beneš, MAFRA

Podvodník Snášel se poprvé omluvil a kál se, že k soudu ho dovedla pýcha

  • 4
Závěrečnými řečmi pokračovalo líčení v kauze obřích podvodů podnikatele Stanislava Snášela. Ten už si odpykává trest za jiné podvody a ve vězení začal studovat teologickou fakultu. K soudu nepřišel, ale poslal dopis, kde píše o megalomanských projektech a vlastní pýše. Vůbec poprvé se omluvil poškozeným.

Mimořádně zvýšený trest požaduje pro Stanislava Snášela státní zástupkyně Alena Píchová. Táborský podvodník je se svými bývalými spolupracovníky obžalován z podvodů za desítky milionů korun.

Už nyní si extravagantní podnikatel, který byl v Táboře známý životem v luxusu, odpykává desetiletý trest za celou řadu podvodů a zpronevěr. A vzhledem k tomu, že nyní mu hrozí maximálně deset let, rozhodla se státní zástupkyně požadovat mimořádně zvýšený trest - takže Snášel by mohl dostat až 13 let a čtyři měsíce. Rozsudek má padnout v polovině března.

Obžaloba Snášela viní z toho, že si vzal účelový úvěr 30 milionů korun na stavbu bytového domu v Českých Budějovicích. Jenže nekoupil ani pozemek, místo toho peníze za pár dní utratil.

Celková způsobená škoda je 75 milionů korun

Druhý případ se týká seniorského domu v Jesenici u Prahy. Snášel vypsal výběrové řízení, od několika firem vybral kauce, oznámil jim, že vyhrály, a nechal je stavět. A nikomu nic nevrátil ani nezaplatil.

Celková způsobená škoda je 75 milionů korun. Zatímco Snášel všechno řídil, jeho dva spolupracovníci působili spíš jako bílí koně. Prostě podepisovali, co jim Snášel řekl.

„Je třeba zohlednit rozsah trestné činnosti, výši škody, která mnohonásobně převyšuje spodní hranici škody velkého rozsahu, důsledky jednání obžalovaných,“ uvedla státní zástupkyně Píchová.

„V případě obžalovaného Snášela navrhuji uložení zvýšené sazby o jednu třetinu. A to vzhledem k značné závažnosti činů a nepochybně lze na straně obžalovaného sledovat i vyšší míru narušení jeho osoby,“ řekla s tím, že pro něj navrhla trest v horní polovině zvýšené sazby ve věznici s ostrahou.

Snášel je přitom nyní v zařízení s dozorem, přesun by mu značně zkomplikoval život - například by nemohl pokračovat v dálkovém studiu teologie.

Snášel k soudu nedorazil, poslal svou závěrečnou řeč písemně

U ostatních dvou obžalovaných státní zástupkyně podotkla, že i bílí koně jsou trestně odpovědní, a navrhla oběma tresty odnětí svobody. Karel Berka si už nyní odpykává šest a půl roku ve vězení, Martin Hart má podmínku. Oba se brání, že ve firmách byli jen formálně a poslouchali, co jim Snášel řekl. Což potvrdili všichni svědci.

Snášel, který opět k soudu nedorazil, poslal svou závěrečnou řeč písemně. A v ní byl neobvykle sebekritický. Zatímco dříve svaloval vinu na všechny okolo, nyní se kál.

„Vlastnost, která mě dovedla až před soud, má jméno pýcha. Ta pýcha na stavby, které jsem realizoval. Pýcha na příjemný život, který jsem žil. Pýcha na rodinu. Pýcha mi zatemnila rozum natolik, že jsem si přestal vážit věcí a i některých lidí,“ napsal v úvodu Snášel.

Dále uvádí, jak některým svým spolupracovníkům chybně věřil a dopřával jim nadstandardní finanční ohodnocení a tato rozhodnutí ovlivnila jeho jednání. Jako příklad uvedl svého bývalého advokáta Adama Batunu, který byl podle všeho jeho pravou rukou.

„Obklopil jsem se lidmi, kteří mi pochlebovali místo sebemenší kritiky mých chyb a špatných rozhodnutí. Neuměl jsem ocenit názor jiných lidí ani přijmout nepohodlnou kritiku od opravdových přátel. Izolovalo mě to, a přesto, že mým jediným úmyslem bylo zanechat za sebou něco hmatatelného, místo toho jsem jen ublížil řadě lidem,“ napsal několikrát usvědčený podvodník ve své závěrečné řeči.

Snášel je ve vězení již tři roky a podle všeho to velmi ovlivnilo jeho duševní rozpoložení. „Syna jsem neviděl od jeho čtyř let, i když je tím jediným člověkem, kterému chci alespoň prokázat, že je ve mně něco dobrého. Maminka je v tak vysokém věku, že ani nevím, jestli se s ní ještě na svobodě aspoň potkám,“ uvedl Snášel.

V závěru svého písemného prohlášení se navíc všem, které poškodil, omluvil. Což je vůbec poprvé za celé roky soudů. Snahu o určité pokání má dokázat i jeho studium křesťanské věrouky na Teologické fakultě Univerzity Karlovy, které Snášel podle svých slov vnímá „jako cestu k odpuštění, aby sám mohl se sebou žít“.