Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polib a jeď. U nádraží v Českých Budějovicích změní systém parkování

  11:31aktualizováno  11:31
U vlakového nádraží jen tři minuty, o pár set metrů dál u železniční polikliniky maximálně půl hodiny. Na takovou dobu budou moci řidiči nově zaparkovat v Nádražní ulici v Českých Budějovicích.

Na konci srpna už tady bude hotovo a v Žižkově i Nádražní ulici budou přechody pro chodce. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

V souvislosti s rekonstrukcí u křižovatky u Mercury Centra, kde vznikají dva nové přechody pro chodce a levé odbočení pro vozy MHD, radnice v místě připravila nový systém parkování.

Změny začnou fungovat už na přelomu srpna a září. Před časem z tohoto důvodu radní schválili úpravu ceníku parkovného. „Před železniční poliklinikou v místě původních autobusových a trolejbusových zastávek zřídíme 14 parkovacích míst. Budou zpoplatněna částkou 10 korun za 30 minut stání,“ upozornil náměstek primátora František Konečný.

Delší parkování nebude možné, respektive za něj bude hrozit pokuta. Tato místa mají využít podle radnice zejména ti, kteří vezou nebo odvážejí někoho z nádraží a většinou na něj čekají v nádražní budově. Alternativu ovšem mají také v parkovišti v Mercury Centru.

Další parkování zůstane blíže k vlakovému nádraží a má na něm fungovat režim K+R, tedy Kiss and Ride, což lze přeložit jako Polib a jeď. „Tento systém bude bezplatný a zastavení bude omezeno na tři minuty, což je nezbytná doba pro nastoupení nebo vystoupení z vozidla,“ doplnil Konečný. Míst tam bude méně než dnes, přímo před vlakovým nádražím totiž vzniká zastávka MHD.

U železniční polikliniky nechá radnice nainstalovat také nový druh automatu. „Bude u něj možné zaplatit rovněž platební kartou,“ doplnil náměstek primátora Petr Podhola. Přístroj bude mít město v nájmu. Po vyzkoušení hodlá podobnou technologii využít i na dalších místech v Budějovicích.

Práce a úpravy přibližně za devět milionů korun jsou už v druhé polovině. Kromě uvedených věcí se po dokončení změní v místě provoz pro řidiče. Nově nebudou moci projíždět Žižkovou třídou do Nádražní ani v opačném směru.

Tam bude vyhrazený pruh pro MHD. Naopak město zprůjezdní Průmyslovou ulici, kudy budou auta jezdit z Nádražní k Mercury a směrem do centra a stejně tak tudy i vyjíždět.

O víkendu 13. a 14. srpna pokračují práce frézováním vozovky v Nádražní a řidiči musí v místě počítat s částečnou uzavírkou.

Akce je součástí projektu Koridor MHD, který připravilo a také s ním začalo minulé vedení města. Na první změny se dostalo v roce 2012 s novou zastávkou u hlavní pošty.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

O hale se s námi radnice měla bavit dřív, říká šéfka moderních gymnastek

Ivana Pokorná je dlouholetou předsedkyní SK MG Máj.

Pod petici proti bourání sportovní haly v Českých Budějovicích se podepsalo už přes pět tisíc lidí. Její autoři vyzvali...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Najdete na iDNES.cz