Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie obvinila podnikatele z předražení projektů na čerpání dotací

  10:56aktualizováno  10:56
Předražený rozpočet, nesmyslné položky a zadání stavebních prací na spřízněnou firmu. Podle policie tak vypadaly projekty modernizace hotelů a penzionů na Táborsku a Klatovsku podnikatele Vladimíra Veselého z Písku. Ten měl přes své firmy získat 58 milionů korun z evropských dotací.
Písecký podnikatel čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropských společenství. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let vězení. (Ilustrační snímek)

Písecký podnikatel čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropských společenství. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let vězení. (Ilustrační snímek)

"Podnikatel při sepisování žádostí o dotace úmyslně uvedl nepravdivé údaje. Došlo jednak k navýšení rozpočtů, a navíc v rozpočtu byla technická řešení, která nebylo vůbec možné realizovat," uvedla policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Podle ní navíc firma, která rekonstrukce prováděla, byla na podnikatele úzce napojena. "Sám v ní figuroval," doplnila Uhlířová.

Veselý se nechce k případu vyjadřovat. Cítí se nevinen. "Jsem přesvědčen, že jsem se žádné trestné činnosti nedopustil, ale do konce vyšetřování se nebudu k vašim otázkám vyjadřovat," odpověděl stručně.

Obviněn je z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropských společenství. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let vězení.

Píseckému podnikateli se prostřednictvím vlastní firmy Stavinvest Tábor podařilo získat v roce 2009 dotaci přes pět milionů na rekonstrukci Hotelu MAS v Sezimově Ústí. Z dalšího projektu, který měl rozšířit jeho ubytovací kapacity a vytvořit relaxační centrum, dostala společnost už jen část - dva a čtvrt milionu.

"Třetí etapa nebyla proplacena. Projekt byl pozastaven," řekl Karel Hron z úřadu regionální rady. Neproplaceno zůstalo devět a půl milionu korun.

Chyboval i úřad, naznačila policie

Další Veselého společnost Stavinvest Šumava žádala o více než 46 milionů na modernizaci rekreačního centra Brčálník na Klatovsku. Na opravu čekal celý areál - hotel, dva penziony a třetí se měl přestavěl na wellness. Projekty byly vybrány, zrealizovaly se, avšak v roce 2012 poté, kdy je začala vyšetřovat policie, už nebyly proplaceny.

Jihočeští kriminalisté avizovali, že budou v prověřování podezřelých čerpání dotací z evropských fondů pokračovat. Zároveň naznačují, že podíl na podvodech může mít i úřad regionální rady, který projekty špatně kontroloval.

"Ne vždy jsou předložené rozpočty a projekty důsledně odbornými pracovníky kontrolovány," upozornil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. "Pokud by byla kontrola důsledná, k podobným případům by nemohlo dojít," dodal.

Současná ředitelka úřadu Michaela Šímová přiznává, že dříve nebyly kontroly tak detailní.

"Není to tak, že bychom dříve rozpočty neprověřovali. V posledních dvou letech jsou však naše kontroly odbornější, protože tu máme specializované pracovníky, kteří se na tyto věci zaměřují," upozornila Šímová.

Úřad se navíc brání i tím, že ještě předtím, než se policie začala případem zabývat, zjistila kontrola nedostatky. "Stavební expert přišel na to, že projekční podklady a položkové rozpočty nenaplňují standardní požadavky metodiky ROP," uvedla za úřad regionální rady PR manažerka Ivana Kerlesová.

Autor:Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

Máme pět let na to dokázat, že je tuzemák nezávadný, říká šéf likérky

Josef Nejedlý je ředitelem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Ta vyrábí...

Likérka Fruko-Schulz z Jindřichova Hradce vyrábí populární tuzemák 150 let. Ještě před pár dny však hrozilo, že bude...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz