Písecký podnikatel čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropských společenství. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let vězení. (Ilustrační snímek)

Písecký podnikatel čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropských společenství. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let vězení. (Ilustrační snímek)

Policie obvinila podnikatele z předražení projektů na čerpání dotací

  • 6
Předražený rozpočet, nesmyslné položky a zadání stavebních prací na spřízněnou firmu. Podle policie tak vypadaly projekty modernizace hotelů a penzionů na Táborsku a Klatovsku podnikatele Vladimíra Veselého z Písku. Ten měl přes své firmy získat 58 milionů korun z evropských dotací.

"Podnikatel při sepisování žádostí o dotace úmyslně uvedl nepravdivé údaje. Došlo jednak k navýšení rozpočtů, a navíc v rozpočtu byla technická řešení, která nebylo vůbec možné realizovat," uvedla policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Podle ní navíc firma, která rekonstrukce prováděla, byla na podnikatele úzce napojena. "Sám v ní figuroval," doplnila Uhlířová.

Veselý se nechce k případu vyjadřovat. Cítí se nevinen. "Jsem přesvědčen, že jsem se žádné trestné činnosti nedopustil, ale do konce vyšetřování se nebudu k vašim otázkám vyjadřovat," odpověděl stručně.

Obviněn je z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropských společenství. V případě prokázání viny mu hrozí až deset let vězení.

Píseckému podnikateli se prostřednictvím vlastní firmy Stavinvest Tábor podařilo získat v roce 2009 dotaci přes pět milionů na rekonstrukci Hotelu MAS v Sezimově Ústí. Z dalšího projektu, který měl rozšířit jeho ubytovací kapacity a vytvořit relaxační centrum, dostala společnost už jen část - dva a čtvrt milionu.

"Třetí etapa nebyla proplacena. Projekt byl pozastaven," řekl Karel Hron z úřadu regionální rady. Neproplaceno zůstalo devět a půl milionu korun.

Chyboval i úřad, naznačila policie

Další Veselého společnost Stavinvest Šumava žádala o více než 46 milionů na modernizaci rekreačního centra Brčálník na Klatovsku. Na opravu čekal celý areál - hotel, dva penziony a třetí se měl přestavěl na wellness. Projekty byly vybrány, zrealizovaly se, avšak v roce 2012 poté, kdy je začala vyšetřovat policie, už nebyly proplaceny.

Jihočeští kriminalisté avizovali, že budou v prověřování podezřelých čerpání dotací z evropských fondů pokračovat. Zároveň naznačují, že podíl na podvodech může mít i úřad regionální rady, který projekty špatně kontroloval.

"Ne vždy jsou předložené rozpočty a projekty důsledně odbornými pracovníky kontrolovány," upozornil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. "Pokud by byla kontrola důsledná, k podobným případům by nemohlo dojít," dodal.

Současná ředitelka úřadu Michaela Šímová přiznává, že dříve nebyly kontroly tak detailní.

"Není to tak, že bychom dříve rozpočty neprověřovali. V posledních dvou letech jsou však naše kontroly odbornější, protože tu máme specializované pracovníky, kteří se na tyto věci zaměřují," upozornila Šímová.

Úřad se navíc brání i tím, že ještě předtím, než se policie začala případem zabývat, zjistila kontrola nedostatky. "Stavební expert přišel na to, že projekční podklady a položkové rozpočty nenaplňují standardní požadavky metodiky ROP," uvedla za úřad regionální rady PR manažerka Ivana Kerlesová.