Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma

Exprimátor Českých Budějovic Juraj Thoma | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Policie odložila případ „štěnice“ v kanceláři primátora Thomy

  • 0
Policie téměř po dvou letech odložila vyšetřování případu odposlouchávacího zařízení v kanceláři bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomy. Dodnes se nepodařilo najít pachatele, který za jejím umístěním a aktivací stojí. A nejspíš už ani nepodaří.

Zůstane tak nejasné, jak dlouho bylo odposlouchávací zařízení aktivní, zda nahrálo desítky, nebo stovky hodin důležitých jednání. A především, kdo ho do kanceláře Juraje Thomy (Občané pro Budějovice) dal.

 „Případ byl v prosinci 2014 odložen,“ informovala stručně na dotaz MF DNES jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Kriminalistům se nepodařilo zjistit mnoho podrobností mimo jiné proto, že zařízení bylo v kanceláři primátora zřejmě několik let a chyběly další důkazy. Unikly například nahrávky pořízené přístrojem už v červnu 2011, „štěnici“ našli policisté 16. ledna 2013. I v té době byla aktivní, fungovala tedy minimálně rok a půl.

Mezi nahrávanými mohl být i velvyslanec USA

Je pravděpodobné, že se do pracovny dostalo zařízení už na podzim roku 2010 ještě předtím, než se stal Thoma podruhé primátorem. Majitel společnosti Odposlechy.com Lubomír Flekač už dříve potvrdil, že zařízení skutečně mohlo fungovat několik let, pokud bylo napojené na síť, což podle primátora bylo.

„V prosinci 2012 jsem požádal krajského ředitele Policie České republiky, aby prověřil možnou existenci zařízení v mé pracovně. Na základě této žádosti navštívili mou kancelář zaměstnanci útvaru zvláštních činností policie, kteří při prohlídce nalezli velmi důmyslně ukryté a stále funkční technické zařízení umožňující odposlech,“ reagoval Thoma čerstvě po odhalení.

Už o několik měsíců dříve měl podezření, že je odposloucháván. Zmíněné nahrávky se totiž dostaly na veřejnost už na podzim roku 2012. Mezi nahrávanými se tak mohl ocitnout i velvyslanec Spojených států amerických, senátoři a poslanci českého parlamentu či ministři.

Thoma se dodnes domnívá, že se na složitém umístění „štěnice“ musel podílet někdo ze zaměstnanců magistrátu. „Podle toho, jak dlouho trvalo policii její odstranění, kdy bylo nutné demontovat i kus vestavěné skříně, na to bylo potřeba dost času. Dařilo se nahrávat účastníky úplně všech jednání, která jsem na radnici vedl,“ zdůraznil Thoma.

Skutečnost, že policie případ odložila, mu přijde zvláštní. „Asi o to nebyl takový zájem. Nicméně jsem dával i tipy na osoby, které mohly mít přístup do mé kanceláře. Jestli je někdo vyslechl, to nevím. Určitě to tam nedala třeba uklizečka,“ řekl dále bývalý primátor. Cíl odposlechů byl podle něj jasný, někdo chtěl získat takové informace, aby ho mohl poškodit.

V souvislosti s magistrátem to nebyl první případ, který se týkal odposlechů. Vedení města si už v roce 2007 nechalo prověřit, zda v pracovnách nejsou „štěnice“. Firma tehdy kontrolovala kancelář primátora Thomy, celé přízemí radnice, sekretariát a místnosti, kde seděli náměstci. Tehdy se žádná zařízení nenašla.