Policisté na člunu hlídají Vltavu. Zaměřují se na rychlou jízdu a alkohol

  • 4
Jihočeští policisté si pořídili nový člun, který bude operovat mezi Českými Budějovicemi, Hlubokou a Týnem nad Vltavou. Pomůže při povodních i při kontrolách lodí.

Policejní kontroly na silnici jsou běžnou věcí, s nárůstem počtu lodí si ale musí na hlídky zvyknout i majitelé člunů brázdících Vltavu. Jihočeští policisté si pořídili novou rychlou loď, která provádí kontrolu mezi Budějovicemi a nádrží Kořensko.

A kontrol bude přibývat, protože účastníci provozu na řece často nedodržují pravidla, jezdí nebezpečně nebo požívají alkohol.

„Policie České republiky, vůdce malého plavidla, přiražte ke břehu, vyvažte loď, bude provedena kontrola na alkohol,“ nese se hlas policisty Martina Vollnera po hladině Vltavy.

Tuto ohlášku uslyší majitelé člunů plavící se po řece častěji. Policejní hlídka bude pravidelně kontrolovat provoz na vodě a v případě potřeby také na březích.

Jihočeští policisté si pořídili člun o výkonu 200 koní v rámci evropského projektu Zvýšení akceschopnosti policie při řešení mimořádných událostí. „Budeme ho používat během povodní, při pátrání po osobách a k provádění kontrol,“ vysvětlil mluvčí Milan Bajcura.

Loď využívají policisté z Českých Budějovic, Hluboké a z Týna nad Vltavou. Na každém z těchto oddělení jsou muži zákona vyškolení pro ovládání plavidel.

Za dva měsíce vyjela policejní loď pětkrát. Ale policisté avizují, že kontrol bude přibývat. „Registrovali jsme stížnosti lidí z Purkarce, že tam jezdí skútry a dělají akrobatické prvky v místech, kde je to zakázané. Nedaleko Purkarce je vyhrazená plocha pro tyto vodní sporty, nicméně oni jezdí i mimo ni, což může být nebezpečné. Děje se tak hlavně o víkendech. Chceme se na to nyní více zaměřit,“ avizoval Vollner.

Policisté kontrolují jak velké výletní lodě, tak menší jachty a samozřejmě i malé loďky, kde můžou dát řidiči dýchnout, protože zákaz požívání alkoholu se vztahuje i na provoz na řece.

„V momentě, kdy člověk nadýchá, zakáže mu další jízdu,“ řekl Vollner. Policisté by v tomto případě dotyčné nenechali uprostřed divočiny, ale odvezli by je do civilizace. „Samozřejmě, pokud by byl požadavek na odběr krve, odvezeme jej tam,“ doplnil Vollner.

Jinak samozřejmě policisté hlídají, zda lidé řídí lodě, které řídit smějí. Jestli mají v případě silnějších plavidel potřebné dokumenty.

„Kontrolujeme, jak je příslušný člověk proškolený, tedy zda má oprávnění vůdce malého plavidla. Nesmí požívat alkoholické nápoje, a to ani ten, který je na lodi určen jako strojník nebo lodník. To platí u větších výletních lodí,“ vysvětlil mluvčí Bajcura. „Pokud na lodi bude i člen rybářské stráže, můžeme kontrolovat i rybáře, zda mají rybářský lístek, protože pytlačení je samozřejmě také přestupek,“ doplnil.

Se vzrůstajícím počtem majitelů lodí na Vltavě roste i počet lidí, kteří jezdí rychle nebo až nebezpečně. Na úzké řece je to zvlášť nebezpečné, protože prostoru k vyhýbání je tam pochopitelně méně. Právě na bezpečný provoz se také chtějí policisté zaměřit.

Povolená rychlost na tomto úseku řeky je 10 kilometrů v hodině. Jet ve skluzu, tedy nad tuto rychlost, se smí v místech, kde je z obou stran ke břehu nejméně 25 metrů. Řeka tam musí být široká nejméně 50 metrů. A to je v podstatě jen na malém úseku na Hněvkovicích.

Pokud policisté zjistí nebezpečné chování na řece, můžou vůdci plavidla zakázat další plavbu. V případě potřeby policie může pořídit záznam, aby měla důkaz pro případné přestupkové řízení.

Na kontrolní plavbu se s policií v minulém týdnu vydal i redaktor MF DNES. Na trase mezi Hlubokou k Českému Vrbnému příliš plavidel ke kontrole nebylo. Ale nakonec se přece jen jedna loďka našla – shodou okolností na ní byl herec Jan Antonín Duchoslav s dětmi.

„Je dobře, že takové kontroly jsou, vůbec mi to nevadí. Někteří lidé se na vodě nechovají příliš odpovědně,“ řekl po rychlé kontrole dokladů.

Zastaven policejním člunem byl poprvé v životě a trochu jej to překvapilo. Tak ovšem reagují téměř všichni kontrolovaní.

„Zatím se setkáváme s překvapivými reakcemi. Lidé si nás i fotí, protože je to něco nového, co tu dříve nebylo. Často se stává, že předloží pouze fotokopii lodního osvědčení, což nestačí, musí to být originál, který vydává Státní plavební správa,“ vysvětlil Vollner.

Služební člun je první, který policie na Budějovicku má. Další mají jihočeští strážci zákona na Zvíkovském Podhradí a slouží na Orlíku. Vedle toho jsou čluny i v Lipně nad Vltavou a Horní Plané. Ty hlídají Lipenskou přehradu.