Cizinečtí policisté Zdeněk Haršani (vlevo) a Miroslav Chlebuch zastavili v pátek na českobudějovickém vlakovém nádraží mladíka z Ománu. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Policisté pátrají po uprchlících. Speciálními přístroji ověřují pasy

  • 11
Desítky jihočeských policistů vyrážejí denně do terénu, aby kontrolovali podezřelé cizince. Hledají nelegální uprchlíky. Ve vlacích, autobusech, ubytovnách, kamionech, dodávkách. Mimořádná opatření potrvají až do odvolání.

Do haly budějovického nádraží od vlaku vstupuje snědý mladík. Na první pohled se jedná o cizince. Na sobě má nenápadné oblečení, kšiltovku a batoh. Ihned si ho všímá policista sledující všechny, kteří přicházejí od vlaku.

Zahvízdá na kolegu, který okamžitě přichází. Zasalutují. „Dobrý den, kontrola dokladů.“

Mladík má ománský pas. Česky neumí. Praporčík Zdeněk Haršani z cizinecké policie si bere pas a projíždí ho speciální čtečkou. Jeho kolega Miroslav Chlebuch si poté doklad prohlíží speciální lupou. Kontroluje, zda není pas padělaný. Ománec vypadá nervózně. „U mě v pořádku.“ „U mě taky.“

Policisté se anglicky loučí, poděkují, mladík se na oplátku usměje a odchází.

MF DNES se vydala na policejní kontroly cizinců na budějovickém nádraží. Takových policisté v posledních týdnech absolvují desítky. Jedinou osobou, kterou od vyhlášení mimořádných opatření jihočeští příslušníci cizinecké policie zadrželi, zůstává mladá Nigerijka, jež cestovala z italského Janova autobusem do Prahy. Bez dokladů.

„Podle všeho se však nejednalo o utečence, ale o prostitutku, protože u sebe měla věci, které tomu nasvědčovaly,“ řekl praporčík Chlebuch, který byl u jejího zadržení. Ženu nyní čeká návrat do Itálie.

Trasy, kudy nelegální migranti jezdí, jsou na jihu Moravy a severu Čech. Tam cizinecká policie zadržela už větší počet nelegálních běženců. „Na jihu Čech je naštěstí klid. Náš region není ani cílovou destinací, ani neleží na trase k ní. Přesto zůstáváme obezřetní, protože situace se může rychle změnit,“ upozorňuje policejní mluvčí Jiří Matzner.

V rámci mimořádného opatření kontrolují jihočeští policisté nádraží, vlaky, autobusy, dodávky i kamiony. K tomu mají speciální techniku, která odhalí člověka v nákladovém prostoru, aniž by vůz musel zastavit.

Kromě toho cizinecká policie spolupracuje i s civilními složkami, které hlásí podezřelé osoby. Volají však i občané, když si všimnou někoho podezřelého. „Každý týden řešíme asi deset takových případů. Vzhledem k tomu, že nyní máme v terénu desítky policistů navíc, na dané místo vyrazí nejbližší hlídka,“ popsal praxi Matzner.

K odhalení ilegálních migrantů na jihu Čech tímto způsobem nedošlo, stává se ovšem, že policisté zachytí lidi, kteří mají zažádáno o azyl v Rakousku a vyjedou si na víkend na výlet. Což nesmějí. Zní to absurdně, ale podle policie to není tak neobvyklé.

Přestože jsou utečenců v rakouském příhraničí stovky, nikam se nehrnou. MF DNES s řadou z nich mluvila a všichni se shodovali, že jsou spokojeni tam, kde jsou. Dostávají jídlo, peníze, ubytování. „Ve Freistadtu jsem už sedm měsíců. Původně jsem chtěl do Německa, ale líbí se mi tu,“ řekl třiatřicetiletý Afghánec, který se představil jako Khazaee.