Kolony v Českých Budějovicích v lokalitě Dlouhá Louka.

Kolony v Českých Budějovicích v lokalitě Dlouhá Louka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Politici v Budějovicích budou hledat shodu ohledně strážníků i dopravy

  • 0
Pokud politici vyslyší přání voličů, měla by České Budějovice v příštích čtyřech letech řídit koalice Občané pro město, TOP 09 a ČSSD. Ambicí ve vedení města se však zatím nevzdává ani ODS, která ve volbách dominantní pozici na radnici ztratila.

Protože se do zastupitelstva dostalo pouze pět stran a Občany i TOP 09 rozdělují s ODS hluboké spory, dá se očekávat, že městu bude společně vládnout pravice s levicí. Aby taková koalice mohla fungovat, bude muset dělat v řadě oblastí kompromisy.

Doprava

Infarktové cestování po zahlcených ulicích a náročné hledání parkovacího místa v centru i na sídlištích povýšilo dopravu ve většině volebních programů na první místo. V pohledu na životně důležité stavby, jako je nádražní komunikace, propojení ulice Milady Horákové se Strakonickou a spojení městských okruhů, se strany shodují. Všechny slibují i podporu pro cyklistiku a hromadnou dopravu.

Občané pro Budějovice jdou v této oblasti ještě dál. "Ze sídlišť do pracovních zón chceme posílat rychlobusy, budováním záchytných parkovišť na městském okruhu napojených na MHD snížíme dopravní zátěž v centru," plánuje zastupitelka Ivana Popelová.

Občané se netají cílem zbavit náměstí Přemysla Otakara II. hanlivé nálepky "Největší kruhová křižovatka v Česku" a zcela z něj vytlačit auta.
Jenže podle zastupitele Miroslava Jocha z ČSSD to není bez vybudování nového parkovacího domu poblíž náměstí reálné.

Městská policie

Pozitivní změnu by měli obyvatelé poznat u práce městské policie. Místo nově prosazovaných jednočlenných hlídek a nasazení čtyřicítky strážníků do dopravní služby chtějí všechny strany svorně obnovit návrat k osvědčenému systému dvoučlenných hlídek.

Pravicoví i levicoví politici považují za nutné zřídit více služeben, zejména v okrajových částech města. "Naším cílem je zlepšení pověsti městské policie, aby se z nepříliš oblíbených 'nandavačů botiček' stala respektovanou silou chránící majetek a zdraví občanů," zdůrazňuje lídr ČSSD Josef Průcha.

Občanští demokraté chtějí, aby respekt strážníka nedělala uniforma, ale jeho osobnost, vzdělání a schopnost řešit problémy lidí. Obyvatelům velkých sídlišť, na nichž žije spousta nepřizpůsobivých lidí, dokonce na svých billboardech slibovali, že "naše děti se na sídlištích nesmí bát".

Veřejné zakázky

Na jaře padl na budějovickou radnici stín podezření z korupce při zadávání veřejných zakázek. Anonymní dopis, který primátor Juraj Thoma předal na okresní zastupitelství, popisoval systém, který umožňuje firmám uplácet politiky a zároveň z městské kasy vytahuje až o 20 procent víc peněz na jednotlivé stavby. Případem se zabývali i pražští kriminalisté a celá kauza nebyla dodnes uzavřena.

Kandidující strany se začaly předhánět v popisování transparentního způsobu zadávání veřejných zakázek a jejich nabízení na webových stránkách města.

Otázka je, proč už to radnice za víc než půl roku nezměnila, nebo změnu aspoň nezačala připravovat. Radním se ani nelíbilo, že se Thoma rozhodl obvinění nechat prozkoumat policií. On sám v pondělním rozhovoru pro MF DNES uvedl, že vytvoření tolik slibovaného systému, který umožní zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, může být testem důvěryhodnosti nové koalice.

"Změnit neprůhledný systém je pro nás tak důležité, že to máme ve volebním programu na prvním místě. A jsem přesvědčen, že jsme věrohodnější, protože nejsme napojeni na dosavadní tolik kritizované vedení radnice," potvrdil lídr TOP 09 Tomáš Bouzek.

V tomto bodě může nová koalice skřípat, protože ČSSD má veřejné zakázky až na posledním místě.

Mariánské náměstí

O zvelebení jedné ze vstupních bran do historického centra se politici pokoušejí už léta. Zatím marně. Strany, které voliči poslali na radnici, se rozvoji Mariánského náměstí moc nevěnují. Nejvíc o něm přemýšleli politici z koalice Otevřená společnost a Zelení a také z KDU-ČSL, ti se však do zastupitelstva tentokrát nedostali.

Otevřená společnost a Zelení oslovili ve veřejné diskusi architekty, kteří pro Mariánské náměstí navrhli park s parkovacím domem či podzemním stáním. Lidovci tam zase navrhují postavit tržnici, jejíž součástí by byl parkovací dům. Je možné, že některý z těchto nápadů využijí i strany zastoupené na radnici.

Městské části

Na vedení města si opakovaně stěžovali obyvatelé největšího sídliště Máj. Nelíbilo se jim, že s nimi radní dostatečně neprojednali jeho modernizaci. Obyvatelé Máje rozvířili také debatu o samostatných městských částech. Nakonec jim jejich prosazení slibovali pouze politici ze SNK ED, kteří však ve volbách neuspěli.

Byty a domy pro seniory

To je jedna z nejpodporovanějších oblastí ČSSD, která kritizuje současný trend snižování peněz na sociální služby. Levicová strana požaduje hospic a další lůžka v domovech pro seniory. Naproti tomu pravice prosazuje pro soběstačné seniory větší nabídku domácí péče a terénních služeb, aby nemuseli být vytrženi ze známého prostředí.

Freetime park Stromovka

Stovky mladých lidí, kteří upřednostňují sportovní vyžití venku, jsou naštvané na radnici kvůli zmrazení výstavby volnočasového parku ve Stromovce. Měla tam vyrůst dětská a volejbalová hřiště, areál pro skateboardisty i zázemí s občerstvením. I o tuto stavbu bude nové vedení radnice svádět boj: zatímco pravicové strany park podporují, ČSSD ho odmítá.