Navracení majetku ze státní správy zpátky do rukou církví se stále protahuje.

Navracení majetku ze státní správy zpátky do rukou církví se stále protahuje. | foto: ČTK

Vracení majetku církvím se vleče, každá druhá žádost zatím neuspěla

  • 5
Vracení polí, lesů a budov na území jižních Čech ze státní správy zpátky do rukou církví se stále protahuje. Pro největší, římskokatolickou církev zatím vyřídili úředníci pouze osm ze 673 žádostí v kraji. Polovina nich ale byla zamítnuta.

"Je to běh na dlouhou trať. Státní úředníci to ve snaze neudělat chybu až přehánějí. Jak v doplnění dalších dokladů nad rámec zákona, tak v ověřování, zda byla vyplacena za zabavený majetek náhrada. Třeba lesy se na to vyptávají na čtrnácti místech," uvedl František Štangl, vedoucí restitučního oddělení Biskupství českobudějovického.

První výsledky navíc nejsou pro Biskupství českobudějovické moc povzbudivé - polovina z nich byla zamítnuta. Římskokatolická církev si nárokuje v regionu na 3,5 tisíce hektarů půdy a stejnou výměru lesů. Objektů chce minimum.

Zástupci církví jsou také frustrováni tím, že stát v řadě případů směnil pozemky, které měly zůstat zablokovány jako jejich historický majetek. Někde zase tyto nemovitosti předal jiným vlastníkům a ti se jejich vydání brání. Například Zemský hřebčinec v Písku dostal od Pozemkového úřadu historickou církevní louku v těsném sousedství.

"Získali jsme ji před pěti lety a investovali do nového oplocení. Teď ji po nás biskupství chce vrátit, ale my si myslíme, že na to nemá nárok," řekl ředitel hřebčince Karel Kratochvíle.

Podle odborníků z budějovického biskupství je však v tomto případě v právu církev jako historický vlastník pozemku. Neplatí to však bezvýhradně, třeba u pozemků v připravovaných trasách komunikací Ředitelství silnic a dálnic.

"Pokud je zákonný důvod pro nevydání pozemku, akceptujeme to. Ale chceme to řádně doložit," podotkl Štangl.

Církev chce vrátit zpátky rozsáhlý majetek

Majetek, který chce patnáct církví na jihu Čech vrátit, je rozsáhlý. Jen podle aktuálního seznamu Státního pozemkového úřadu žádají vydání 5 231 položek a podobná situace je také u Lesů České republiky, kde je to 6 649 žádostí.

Na rozdíl od římskokatolické církve, která už dostala aspoň prvních pár dohod o vydání majetku, neměli ještě v polovině premonstráti v ruce nic. Ti žádají na jihu Čech o vrácení svého majetku na Písecku, který historicky patří k jejich milevskému klášteru. Milevský velkostatek vlastnil 2,5 tisíce hektarů pozemků a lesů, které v okolí kláštera tvořily hospodářský komplex už od 17. století.

"Nemáme zpátky ještě ani metr. Poslední výzvy jsme podali v červenci, ale stát dosud nevydal nic. Hlavně že pořád prověřuje, jestli jsme nedostali za zabavený majetek náhradu. Je to výsměch - to nosili v padesátých letech peníze do vězení opatům, které zavřeli?" zdůraznil Petros Alexandridis, ředitel Královské kanonie premonstrátů na Strahově.

Vlekoucí se církevní restituce brzdí i rozvoj řady jihočeských obcí. Třeba ve Volyni na Strakonicku, kde žádají o majetek dvě církve. "S Metropolitní kapitulou u sv. Víta v Praze jednáme o pozemcích, které jsou v městské památkové zóně v centru. S římskokatolickou církví zase o pozemcích na okraji města, s nimiž v územním plánu počítáme pro výstavbu rodinných domů," připomněl volyňský starosta Václav Valhoda.

Mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová tvrdí, že úředníci církevní nároky nebrzdí. "Je to složitý proces, navíc jsme závislí i na dalších institucích, s nimiž spolupracujeme, třeba se stavebním úřadem a Národním archivem. Jsou to historická data a jejich ověřování je náročné," objasnila.