Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Šumavě spočítali rysy. Žije jich tam zhruba padesátka

  17:00aktualizováno  17:00
Na Šumavě, v příhraničí Bavorska a Rakouska žije padesátka rysů ostrovidů. Sečetli je ochranáři v rámci pětiletého pozorování těchto šelem a jejich monitoringu. Rysi přitom migrují tak, že se každý z nich pohybuje na teritoriu minimálně 100 kilometrů čtverečních a často zaběhnou i mimo národní park.

Až do 90. let 19. století se rys na Šumavě běžně vyskytoval. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Čeští a němečtí vědci z Národního parku Šumava a Bavorského lesa společně zkoumali chování těchto kočkovitých šelem pomocí speciálních telemetrických obojků vysílajících signál GPS, pomocí fotopastí a dále zkoumáním vzorků DNA i třeba trusu.

"Padesát kusů je spodní hranice pro přežití populace, která vznikla reintrodukcí v sedmdesátých a osmdesátých letech," říká zoolog šumavského národního parku Luděk Bufka. Padesátka rysů na Šumavě je nejmasivnější výskyt této šelmy v zemi.

Až do 90. let 19. století se rys na Šumavě běžně vyskytoval, pak vyhynul a do přírody se vrátil díky umělému vysazování. Právě tito jedinci dnes tvoří základ šumavské populace, která se ale dále nijak výrazně nerozšiřuje a zůstává v posledních letech na stejných počtech.

Rysi přitom narozdíl třeba od jelenů, kteří v sobě mají zakořeněno, kudy v minulosti lesy protínala železná opona, běhají i přes hranice a loví na obou stranách národních parků.

"Nerespektuje hranice a zároveň ze své jádrové chráněné zóny se často dostává i mimo park, a to do vzdáleností desítek kilometrů. Přitom zhruba od padesáti kilometrů od jeho jádrové zóny je pak jen poloviční šance rysa spatřit," komentuje další odborník na život rysů, zoolog Národního parku Bavorský les Marco Heurich.

Největší hrozbou je pro rysa ilegální odlov a zároveň tyto šelmy nezřídka přicházejí o život při dopravních nehodách. Jen za poslední tři roky byli takto nalezeni v Česku a Bavorsku čtyři rysi.

Ekologické hnutí Duha každoročně organizuje na Šumavě "rysí hlídky", kdy v lesích pátrají po možných pytlácích dobrovolníci. Už v roce 2008 upozornila na pytlačení chráněných rysů Akademie věd ČR. Ta tehdy odhadla, že za posledních dvacet let bylo v Česku pytláky zabito okolo 500 rysů.

V těchto letech nalezli ochranáři i tři zastřelené rysy, kteří měli telemetrické obojky a dalších pět se ztratilo, ale dá se předpokládat, že také zemřeli rukama pytláků. Vědec Jaroslav Červený z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR tehdy anonymně anketou oslovil 200 myslivců, z nichž dvacítka se k odstřelu vzácného rysa přiznala.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Najdete na iDNES.cz