Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Šumavě spočítali rysy. Žije jich tam zhruba padesátka

  17:00aktualizováno  17:00
Na Šumavě, v příhraničí Bavorska a Rakouska žije padesátka rysů ostrovidů. Sečetli je ochranáři v rámci pětiletého pozorování těchto šelem a jejich monitoringu. Rysi přitom migrují tak, že se každý z nich pohybuje na teritoriu minimálně 100 kilometrů čtverečních a často zaběhnou i mimo národní park.

Až do 90. let 19. století se rys na Šumavě běžně vyskytoval. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Čeští a němečtí vědci z Národního parku Šumava a Bavorského lesa společně zkoumali chování těchto kočkovitých šelem pomocí speciálních telemetrických obojků vysílajících signál GPS, pomocí fotopastí a dále zkoumáním vzorků DNA i třeba trusu.

"Padesát kusů je spodní hranice pro přežití populace, která vznikla reintrodukcí v sedmdesátých a osmdesátých letech," říká zoolog šumavského národního parku Luděk Bufka. Padesátka rysů na Šumavě je nejmasivnější výskyt této šelmy v zemi.

Až do 90. let 19. století se rys na Šumavě běžně vyskytoval, pak vyhynul a do přírody se vrátil díky umělému vysazování. Právě tito jedinci dnes tvoří základ šumavské populace, která se ale dále nijak výrazně nerozšiřuje a zůstává v posledních letech na stejných počtech.

Rysi přitom narozdíl třeba od jelenů, kteří v sobě mají zakořeněno, kudy v minulosti lesy protínala železná opona, běhají i přes hranice a loví na obou stranách národních parků.

"Nerespektuje hranice a zároveň ze své jádrové chráněné zóny se často dostává i mimo park, a to do vzdáleností desítek kilometrů. Přitom zhruba od padesáti kilometrů od jeho jádrové zóny je pak jen poloviční šance rysa spatřit," komentuje další odborník na život rysů, zoolog Národního parku Bavorský les Marco Heurich.

Největší hrozbou je pro rysa ilegální odlov a zároveň tyto šelmy nezřídka přicházejí o život při dopravních nehodách. Jen za poslední tři roky byli takto nalezeni v Česku a Bavorsku čtyři rysi.

Ekologické hnutí Duha každoročně organizuje na Šumavě "rysí hlídky", kdy v lesích pátrají po možných pytlácích dobrovolníci. Už v roce 2008 upozornila na pytlačení chráněných rysů Akademie věd ČR. Ta tehdy odhadla, že za posledních dvacet let bylo v Česku pytláky zabito okolo 500 rysů.

V těchto letech nalezli ochranáři i tři zastřelené rysy, kteří měli telemetrické obojky a dalších pět se ztratilo, ale dá se předpokládat, že také zemřeli rukama pytláků. Vědec Jaroslav Červený z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR tehdy anonymně anketou oslovil 200 myslivců, z nichž dvacítka se k odstřelu vzácného rysa přiznala.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 76 590 km, diesel
680 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz