V jihočeských porodnicích přišlo loni na svět 6 802 dětí. Přibývá cvalíků

  9:22aktualizováno  9:22
Maminky si odnesly loni ze sedmi jihočeských porodnic celkem 6 802 dětí. Ve srovnání s rokem 2016 je to o 86 novorozenců víc. Nejmladší rodičce v českobudějovické nemocnici nebylo ani patnáct let, ale přibývá žen, které rodí před padesátkou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Barborka je ještě moc malá na to, aby jí rodiče líčili, jak překotně spěchala na svět. Holčička se narodila loni 18. srpna na nádvoří písecké nemocnice pod stoletou lípou. Místo porodníka své manželce asistoval tatínek dítěte.

I tento kuriózní spontánní porod zaznamenali písečtí lékaři, kteří se o maminku s dcerkou starali čtyři dny. Přitom právě písecké a táborské porodnici se v minulém roce podařilo přilákat meziročně nejvíc nových maminek. V Písku jich přibylo o 71, v Táboře o 75, a zdejší porodníci se tak poprvé po řadě let vyhoupli nad hranici tisíc narozených dětí.

Děti narozené v jihočeských porodnicích

České Budějovice
rok 2016 2 587
rok 2017 2 469
Tábor
rok 2016 942
rok 2017 1 017
Písek
rok 2016 906
rok 2017 977
Strakonice
rok 2016 726
rok 2017 750
Jindřichův Hradec
rok 2016 667
rok 2017 678
Český Krumlov
rok 2016 593
rok 2017 601
Prachatice
rok 2016 295
rok 2017 310
Celkem
rok 2016 6 716
rok 2017 6 802

„Nad tisíc porodů jsme se dostali poprvé od roku 2009. Ačkoli většinou citelně převažují chlapci nad děvčátky, tentokrát byl jejich počet téměř vyrovnaný, holčiček bylo 504 a kluků 513,“ uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení táborské nemocnice Jiří Holub.

Sedm maminek si z táborské porodnice loni odvezlo dvojčata. V Jindřichově Hradci se narodila dvě miminka najednou devíti rodičkám, v Písku sedmnácti a v Českých Budějovicích rodili dvojčata sedmapadesátkrát.

Zatímco maminky se radují, že stejně staré děti si budou lépe rozumět a méně se prát, lékaři z vícečetných porodů nejásají. „Většinou jsou rizikové. Dvojčata přinášejí statisticky daleko víc komplikací než jedno dítě. Ve většině případů se dvojčata narodí předčasně a končí v inkubátoru s vysoce specializovanou péčí,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení budějovické nemocnice Petr Sák.

V největší jihočeské porodnici v krajském městě se tradičně rodí víc než třetina všech dětí v regionu. Loni se tu poprvé nadechlo 2 469 miminek, což je v průměru 205 novorozenců každý měsíc v roce. Přesto je budějovická porodnice na jihu Čech jediná, v níž se meziročně narodilo nepatrně méně dětí.

„Sice jsme nepřekonali rekord z roku 2016, kdy se u nás narodilo celkem 2 587 dětí, ale oproti letem předešlým je to stále nadprůměrné číslo,“ srovnává primář neonatologického oddělení budějovické nemocnice Milan Hanzl.

Navzdory trendu odsouvat mateřství do stále vyššího věku se stále mezi rodičkami najdou i školačky - nejmladší maminka v budějovické nemocnici byla mladší patnácti let. Průměrný věk rodících žen už ale přesáhl hranici třiceti let a nejstarší se pohybují okolo padesátky.

„Bohužel, každý rok se jedna dvě školačky najdou. Fakt je, že přibývá nejstarších rodiček ve věkové kategorii pětačtyřicet až padesát let. Není to optimální, protože starší rodičky nejsou v takové kondici jako dvacetileté. Vnáší do těhotenství řadu chorob, jako vysoký tlak, srdeční potíže či cukrovku,“ připomněl Sák.

Na jihočeských porodních sálech přibývá i cvalíků, čtyřkilových a těžších novorozenců. V Jindřichově Hradci vážil největší chlapec 4 650 gramů a děvče 4 560 gramů. A písečtí novorozenci pokořili pětikilovou hranici.

„Nejtěžší kluk vážil 5 250 gramů, nejtěžší holka rovných 5 000 gramů. Zároveň byli oba i největší, měřili shodně 56 centimetrů,“ popsal primář gynekologicko-porodnického oddělení písecké nemocnice Michal Turek.

Porodnice na jihu Čech hýčkají rodičky moderním zázemím i vybavením, možností alternativních porodů, nadstandardních pokojů i služeb. Běžně používají relaxační pomůcky a techniky, vítají účast tatínků i dalšího doprovodu, nejčastěji matky rodičky, kamarádky či duly.

„Snažíme se vyjít maminkám vstříc a přizpůsobit se jejich přáním. Ale některá nemůžeme splnit, třeba když si jedna chtěla přivést k porodu devítiletého syna. Někdy se divíme, co maminky napadne,“ podotkla vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení strakonické nemocnice Miloslava Bláhová.

Nový pavilon v Krumlově

Největší proměna letos čeká českokrumlovskou porodnici. Na podzim se přestěhuje do nového pavilonu, který pro ni vyrůstá na zelené louce v nemocničním areálu.

„Naší devízou je téměř rodinné prostředí a individuální přístup k maminkám, což můžeme v nové porodnici s dostatkem místa ještě prohloubit. Bude mít pouze jednolůžkové pokoje a každý z nich originální. Maminky si budou moci dopředu vybrat, který chtějí se svým dítětem obývat,“ popsal ředitel krumlovské nemocnice Jindřich Florián.

Do Krumlova míří rodit především kvůli špičkovým porodním asistentkám víc než třetina přespolních žen - od Českých Budějovic až po Prahu.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Tři zájemci o dostavbu dálnice D4 mají smůlu, ministerstvo je vyloučilo

Vizualizace dálnice D4 u Příbrami

Do druhého kola výběrového řízení na dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem vybralo ministerstvo...

Další z rubriky

Poražení chtějí zrušit volby ve Strakonicích, vítěz prý blokoval plakáty

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Krajský soud v Českých Budějovicích začal projednávat žalobu na komunální volby ve Strakonicích. Podle spisu se volební...

Nový železniční koridor u Budějovic řeší soudy, obce chtějí jinou trasu

Ilustrační snímek

Modernizace části IV. železničního koridoru v úseku mezi Nemanicemi a Ševětínem má odpůrce. Proti navrženému vedení...

Pronájmem stánků na adventních trzích města vydělají jen desítky tisíc

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. začaly adventní trhy.

Jihočeská města začínají lákat na adventní program, který často spojují s oblíbenými trhy. Někde trvají jen den, jinde...

Najdete na iDNES.cz