Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvě firmy si „šily“ na míru tendr za 18 milionů. Obě založil Baštýř

  9:11aktualizováno  9:11
Povodí Vltavy chce nakoupit 31 traktorů za 18 milionů. Výběrové řízení připravila společnost, kterou založil poslanec Václav Baštýř z ODS. Původní podmínky byly připravené pro další Baštýřem založenou firmu. Po stížnostech společnost diskriminační podmínky upravila.

Jihočeský poslanec za ODS Václav Baštýř | foto: MF DNES

Výběrové řízení připravuje Garanta CZ z Českých Budějovic. Tu založil v roce 2005 poslanec Václav Baštýř a až do roku 2008 byl jednatelem.

Původně to byla společnost s ručením omezeným, která se později transformovala na akciovou společnost. I když Baštýř ve firmě podle obchodního rejstříku už není jednatelem ani předsedou představenstva, je pravděpodobné, že ji nadále ovládá. Firma má akcie na majitele, a tedy tajnou akcionářskou strukturu.

Baštýř a "jeho" firmy

Firmy Garanta CZ z Českých Budějovic a Garnea z Neplachova na Budějovicku propojuje jediný člověk: poslanec Václav Baštýř. Ten obě firmy založil. Z Garney se později stala akciová společnost s­akciemi na majitele, tedy s neveřejnou majetkovou strukturou. Stejné akcie má i Garanta CZ. Ačkoliv v Garantě podle výpisu z obchodního rejstříku už Baštýř oficiálně nefiguruje, v Garnee je členem dozorčí rady. Dnes tvrdí, že ani s jednou z firem nemá nic společného a není akcionářem.

Tato společnost vypsala výběrové řízení na 31 strojů v předpokládané ceně 17 994 000 korun bez DPH. Podmínky podle firem, které se chtěly do tendru přihlásit, však byly připraveny tak, aby je mohla splnit jediná firma: dodavatel traktorů z koncernu SDF, tedy prodejce techniky Deutz Fahr Garnea, a. s., z Neplachova na Budějovicku.

Firma, kterou opět založil poslanec Václav Baštýř v roce 2004.

Až do roku 2009 byl předsedou představenstva a dnes je předsedou dozorčí rady. I tato firma má akcie na majitele, a tedy tajnou akcionářskou strukturu.

Podmínky výběrového řízení byly přitom podle prodejců a dodavatelů zemědělské techniky jednoznačně vyjmenovány tak, aby je nesplnila většina moderních strojů, ale jen jedna jediná značka. Dokumentace byla veřejně přístupná na věstníku veřejných zakázek, MF DNES ji má k dispozici.

Byly v ní přesně stanovené minimální objemy motorů, otáčky, objem palivové nádrže nebo výkon čerpadla hydrauliky.

"Jediný důvod pro požadavek těchto podmínek, který lze vysledovat v kombinaci těchto a dalších podmínek, je účelové omezení většiny světových i tuzemských producentů traktorů," píše v námitkách proti zadávací dokumentaci společnost Agrotec, která jako první upozornila na diskriminační podmínky.

Agrotec upozorňuje na personální a majetkovou propojenost

V dopise, který má MF DNES k dispozici, vyjmenovává i přesné typy strojů Deutz Fahr, které jednotlivé podmínky splňují.

"Všechny tyto traktory jsou z produkce jediného koncernu a jediný, kdo je schopen na základě požadovaných dojezdových časů servisu tuto dodávku splnit je společnost Garnea," dodává v dopise .

Firma Garanta CZ administrující celé výběrové řízení se nechce k námitkám Agrotecu vyjadřovat. Podmínky, které Agrotec kritizoval, ale změnila.

"Obdrželi jsme je, řešili a nemám povinnost se o tom dál bavit s tiskem. Nejsem k tomu ani kompetentní," řekla Alena Prášková z Garanty CZ, která má zakázku na starosti.

Každopádně po změnách podmínek se už do výběrového řízení může přihlásit více firem.

"Naše připomínky a námitky zohlednili na základě podkladů našeho právního oddělení a nyní se již výběrového řízení účastníme," potvrdil David Hrouzek, ředitel divize zemědělské techniky New Holland spadající pod Agrotec.

Otázkou zůstává, jestli o komplikacích ve výběrovém řízení vědělo samo Povodí Vltavy. Jeho jihočeská divize tvrdí, že se zakázkou nemá nic společného, ač technika má sloužit právě na jihu Čech.

"Zakázky týkající se techniky vypisují na generálním ředitelství. My máme na starosti jen opravy vodohospodářských staveb," komentoval Tomáš Posekaný, který má u Povodí Vltavy v Českých Budějovicích výběrová řízení na starosti.

Mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková řekla, že státnímu podniku ještě nebyly podány žádné nabídky, protože výběrové řízení stále probíhá.

"Námitce, kterou jsme obdrželi, bylo vyhověno. Na základě avíza firmy Agrotec si státní podnik Povodí Vltavy vyžádal od firmy Garanta CZ čestné prohlášení, ve kterém je spojitost firem Garanta CZ a Garnea vyloučena," řekla Pohůnková.

Poslanec Václav Baštýř nezvedá mobilní telefon a na zaslanou SMS odpověděl, že není v žádném statutárním orgánu společností.

"Nevlastním žádné akcie těchto firem. Má slova mohou potvrdit i informace z veřejně dostupných zdrojů," napsal Baštýř. Ale kdo stojí za firmami, to se kvůli akciím na majitele zjistit nedá.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

VIDEO: Začala s kadibudkami. Teď maluje na maringotky hrady i osobnosti

Výtvarnice a učitelka Barbora Ticháčková o prázdninách maluje na maringotky...

Mezi desítkami vodáckých zastavení s občerstvením na Vltavě jen málokdo přehlédne maringotky kiosku Pod Čeřínem poblíž...

Motorkář zahynul při nárazu do stromu, jeho syn jedoucí za ním se zranil

Dva motorkáři havarovali na Písecku. Jeden nepřežil náraz do stromu.

Čtyřiapadesátiletý motorkář zemřel na Písecku poté, co nezvládl průjezd zatáčkou a narazil do stromu. Jeho syn, který...

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

Najdete na iDNES.cz