Česká pošta. ilustrační snímek

Česká pošta. ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Ve Zbytinách odmítli zrušení pošty. O její služby se postará obec

  • 3
Vesnic, ve kterých se o provoz pošty starají místní obyvatelé nebo obecní úřady, přibývá. V jižních Čechách zatím fungují čtyři partnerské pošty. Třeba v Dubu u Prachatic však projekt odmítli, protože by to zatížilo obecní rozpočet.

Když před několika lety ve Zbytinách na Prachaticku hrozilo, že tamní pobočka České pošty skončí, místní se rozhodli, že ji udrží. I kdyby snad měli na její provoz přispívat. Jejich snahy o záchranu vyvrcholí letos v červenci, kdy v obci začne fungovat nová pobočka, která bude součástí projektu Pošta Partner.

Ten začal státní podnik připravovat už v roce 2008, jako první otevřela o rok později partnerská pošta na Božím Daru. K projektu už se napříč celým Českem přihlásily desítky obcí a osad. V jižních Čechách zatím na stejném principu fungují čtyři pošty.

„Bereme to tak, že pošta patří k základním službám, které jsou u nás dostupné. Stejně jako třeba kultura se nikdy nebude vyplácet, obec by ale bez nich přestávala žít. I proto jsme se rozhodli k projektu přidat. A slibujeme si od toho hlavně to, že už nám nebude hrozit zavření pobočky,“ říká starosta Zbytin Josef Furiš.

Pošta Partner v číslech

Do konce roku 2015 uzavřela Česká pošta smlouvy na otevření 129 Pošt Partner, reálně jich fungovalo 90. V loňském roce se k projektu přidalo 72 partnerů. Na jihu Čech aktuálně fungují na partnerském principu čtyři pobočky: v Chřešťovicích na Písecku, Deštné u Dačic a Písečném na Jindřichohradecku a ve Smilových Horách na Táborsku. Partnerské pošty může provozovat buď sama obec, nebo soukromník.

Obec podle něj bude muset přijmout na celý úvazek další pracovnici, která pobočku pošty povede. Technické vybavení jí poskytne Česká pošta, která navíc obci pomůže i příspěvkem na její chod. Takový provoz bude pro státní podnik znamenat menší náklady, obec ale zase na oplátku získá možnost upravit si otevírací dobu i spektrum služeb, které bude pobočka obyvatelům nabízet. Poslední dobou totiž fungovala jen dopoledne, což rozhodně nevyhovovalo pracujícím lidem.

„To se ale od léta změní, otevřeno bude v pondělí a ve středu do půl šesté, přibude navíc i Czech Point, kde si lidé budou moci nechat ověřit různé doklady. Jeden člověk tím navíc získá práci na celý úvazek. Podařilo se nám sehnat paní, která sice není z obce, ale už dříve pro poštu pracovala, a tak má i své zkušenosti,“ popisuje Furiš.

V Albrechticích nad Vltavou pobočka Pošta Partner funguje už od loňského prosince v osadě Chřešťovice. Tamní poště přitom před několika lety hrozil také zánik. Pro obec se 130 obyvateli je ale obchod s poštou i místem setkávání obyvatel. „Proto se nám tento nápad zalíbil a na vlastní náklady jsme opravili prostory, kde teď sídlí obchod a jeho majitelka zároveň provozuje poštovní pobočku,“ vysvětluje starosta Miroslav Ušatý.

I podle něj je nový projekt jednou z možností, jak udržet funkční infrastrukturu i v místech, kde žije menší počet lidí.

Například v Dubu na Prachaticku se ale zastupitelé k projektu přidat odmítli. I když se totiž v městysi dříve živě o zrušení pošty diskutovalo, hrozba prozatím pominula.

Kromě Zbytin přibude i Ktiš „Příspěvek od pošty by nepokryl náklady ani na poloviční úvazek pro dalšího zaměstnance městyse. A při současném počtu zaměstnanců bychom to nezvládli. Pošta sice funguje jen dopoledne, ale lidé, kteří pracují, si stejně vše potřebné vyřídí v místě zaměstnání. Pošta u nás slouží hlavně seniorům a ženám na mateřské dovolené,“ říká starosta Václav Novák.

Podle něj by se názor na partnerství radikálně změnil ve chvíli, kdy by uzavření pobočky akutně hrozilo. „Zatím ale takové signály nemáme, tak pokračujeme v zavedených kolejích,“ dodal.

Letos plánuje Česká pošta proměnu v partnerské pošty asi u dvou stovek poboček, v budoucnu jich má být celkem dva a půl tisíce z více než tří tisíc pošt na malých obcích v Česku. Kromě Zbytin by to na Prachaticku měla být třeba i pošta v Ktiši.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka je o projekt větší zájem, než se podle plánů čekalo. „Postupujeme od menších obcí. Starostové či soukromníci, kteří chtějí Pošty Partner provozovat, se nám sami hlásí. Z pohledu občanů je jednou z největších výhod projektu pružnost otevírací doby,“ říká Vitík.

Postupně se rozšiřuje i nabídka služeb, které partnerské pošty mohou nabízet. K běžnému příjmu a výdeji zásilek nebo peněžních a bankovních služeb se tak aktuálně přidala například možnost dobíjení kreditů do mobilních telefonů nebo prodej sázkových losů.