Vědeckotechnický park v Českých Budějovicích.

Vědeckotechnický park v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Místo zchátralého statku stojí v Budějovicích moderní park pro vědce

  • 1
V Českých Budějovicích začíná fungovat druhý vědeckotechnický park. Obsadí ho malé a střední firmy z jižních Čech, které se zajímají o inovace a aplikovaný výzkum. První dvě se do moderní budovy u Jihočeské univerzity už stěhují.

Zatímco za vznikem prvního vědeckotechnického parku v českobudějovických Čtyřech Dvorech stála Jihočeská univerzita, novou stavbu sousední rozlehlejší budovy táhl Jihočeský kraj.

Náklady na vybudování parku ve výši 130 milionů korun pokryl s pomocí štědré evropské dotace. Zhruba 28 milionů z této částky investoval do vybavení a přístrojů.

„O park je velký zájem, do finále už jdou jednání s pěti firmami. Ty obsadí zhruba třetinu výměry parku,“ uvedl předseda představenstva parku František Štangl.

V moderní třípatrové budově je celkem k pronájmu 1 900 metrů čtverečních podlahové plochy v kancelářích, laboratořích, dvou technologických halách a třech zasedacích místnostech.

„Pět firem tu začne podnikat už během listopadu, první dvě už se sem stěhují. Jedna se zabývá autotechnikou, druhá má na starosti biotechnologie, další se zabývá softwarovými programy. Je to zajímavý mix různých oborů a očekáváme, že firmy budou nějak spolupracovat,“ řekl ředitel Jihočeského vědeckého parku František Mlčák.

Prostory vědeckotechnického parku jsou vhodné pro malé a střední podniky z jižních Čech, které chtějí vyrábět nějaké inovativní produkty a mají zájem spolupracovat s vědeckotechnickou sférou.

Výhodou je blízkost Jihočeské univerzity i Biologického centra Akademie věd. Spolupráce se nabízí i s budějovickou Vysokou školou technickou a ekonomickou.

Vědeckotechnický park nabízí firmám zvýhodněné podmínky. Zatímco komerční cena nájmu se v krajském městě pohybuje kolem dvou tisíc korun za metr čtvereční, v parku zaplatí nájemce od 800 do 1 000 korun. Podle toho, jaký typ prostor si pronajme.

„Firmám dáváme smlouvu na dobu určitou na tři roky a každý rok uděláme kontrolu, zda plní daný investiční záměr. Aby se nestalo, že z firmy inovativní je ryze komerční a bude tu za zvýhodněnou cenu provozovat svůj byznys,“ upřesnil Mlčák.

Nový vědeckotechnický park vyrostl v Lipové ulici zhruba za rok. Ještě vloni v červnu byl na tomto místě zchátralý statek, letos v září byla nová třípatrová budova hotová. Začátkem října prošla kolaudací a od té doby se vybavuje nábytkem a laboratorními přístroji.

„Přeji firmám, aby se jim v těchto moderních prostorách dobře podnikalo a aby jejich podnikání mělo právě ten přídavek využití nejnovějších poznatků moderní vědy,“ podotkl hejtman Jiří Zimola.

První budova je plná

První budovu Jihočeského vědeckého parku otevřela Jihočeská univerzita s přispěním kraje a města před šesti lety a spravuje ji Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání (JAIP).

„Park je stoprocentně obsazený, takže jsme rádi, že další zájemci najdou zázemí v nových prostorách, a těšíme se na spolupráci. U nás nabízíme kvůli obsazené kapacitě službu virtuálního zasídlení. Firma u nás může mít sídlo, pobočku nebo provozovnu na metru čtverečním a může využívat námi poskytovaných služeb,“ popsala ředitelka JAIP Petra Vachová.

Zájem firem o podnikání v kvalitně vybavených moderních prostorách s blízkým zázemím vědecké sféry v krajském městě je značný. Kolik firem se ještě vejde do nového parku, je těžké odhadovat. Záleží na tom, kolik prostoru budou pro svou výrobu potřebovat.

„Nechceme být panem domácím v plném domě. Počítáme s využíváním kapacity na 80 až 90 procent. Chceme mít rezervu, kdyby se objevil zajímavý zájemce,“ plánuje Štangl.