Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanovka na Hraničník na Šumavě ohrozí tetřevy, píše se v posudcích

  9:58aktualizováno  9:58
Lanovka na Hraničník, která by rychle a pohodlně přepravovala tisíce lyžařů z Klápy u Nové Pece na rakouský Hochficht, by poškodila cennou šumavskou přírodu. Takové jsou závěry dvou nejnovějších posudků vlivu lanové dráhy na okolí.

Tetřev hlušec | foto: archiv MF DNES

Do oblíbeného rakouského střediska, kam v posledních letech míří 90 tisíc českých návštěvníků za sezonu, se nyní musí lyžaři kodrcat po úzkých cestách nejčastěji přes hraniční přechod Zadní Zvonková.

Lanovka by cestu výrazně urychlila. Ministerstvo životního prostředí si nechalo zpracovat posudky na lanovou dráhu, kterou zakreslil do svého návrhu zákona o Šumavě bývalý ministr Tomáš Chalupa z ODS. Ten nejpodrobnější se věnoval všem čtyřem možným variantám stavby lanovky.

"Významný negativní vliv je u všech variant," píše se v posudku Petra Mynáře ze společnosti Invek s tím, že doporučuje ministerstvu se záměrem nesouhlasit.

Ekologičtí aktivisté jsou spokojeni. Na to, že je plánovaný projekt v rozporu s evropským systémem ochrany přírody Natura 2000 a zákonem o ochraně přírody a krajiny, poukazují roky.

Tetřev by byl v ohrožení

Posudek upozorňuje, že stavba by měla negativní vliv na celistvost vyhlášené Ptačí oblasti Šumava a Evropsky významné lokality Šumava. Podle zpracovatelů by provoz lanovky i návštěvníci kriticky ohrozili i populaci tetřeva hlušce.

Správa šumavského parku tvrdí, že výsledky posudku není překvapena. To, že záměr může být v rozporu s ochranou přírody, přitom připustil už zhruba před měsícem i ředitel rezervace Jiří Mánek. "Informaci bereme na vědomí. V zásadě se jiný výsledek ani nedal očekávat," řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Jedinou šancí, jak lanovku z Klápy na Hraničník prosadit, je získat speciální výjimku od Evropské komise. To ale není vůbec jednoduché. Česká republika by musela vyhlásit jako kompenzaci jiné chráněné území stejné kvality.

Edvard Sequens z ekologického hnutí Calla míní, že posudky jasně ukázaly, že je potřeba upřednostnit ochranu přírody před ekonomickými záměry a stavbami.

Vznikla by nová místa

Lanovka by byla dlouhá 2,7 kilometru a za hodinu by přepravila od 1 500 do 2 700 lidí. Pod ní by měla vést evakuační sjezdovka, která by zabrala 8,6 hektaru a lyžaři by ji normálně nevyužívali. Dole by stálo parkoviště pro 432 aut a 10 autobusů.

Starostové obcí, kterým by lanovka přinesla ekonomický užitek, v ní vidí i spásu pro místní nezaměstnané. Její spuštění by znamenalo vznik 25 až 35 nových pracovních míst. Nová místa by na sebe nabaloval vyšší turistický ruch v okolí.

"Pro region, který zvláště v zimě trpí vysokou nezaměstnaností, je to klíčové. Stačí vyjít na kopec a podívat se na rakouskou stranu, kde šlo postavit celý areál. Tady se nesmí ani uvažovat o záměru. Tak se ptám, v čem jsme tak jiní Evropané? Jak tu máme žít z cestovního ruchu, když nemůžeme rozvíjet infrastrukturu?" ptá se starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Věří, že boj za lanovku nekončí a úřady ji budou nadále prosazovat jako veřejný zájem.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

O hale se s námi radnice měla bavit dřív, říká šéfka moderních gymnastek

Ivana Pokorná je dlouholetou předsedkyní SK MG Máj.

Pod petici proti bourání sportovní haly v Českých Budějovicích se podepsalo už přes pět tisíc lidí. Její autoři vyzvali...

Najdete na iDNES.cz