Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lanovka na Hraničník na Šumavě ohrozí tetřevy, píše se v posudcích

  9:58aktualizováno  9:58
Lanovka na Hraničník, která by rychle a pohodlně přepravovala tisíce lyžařů z Klápy u Nové Pece na rakouský Hochficht, by poškodila cennou šumavskou přírodu. Takové jsou závěry dvou nejnovějších posudků vlivu lanové dráhy na okolí.

Tetřev hlušec | foto: archiv MF DNES

Do oblíbeného rakouského střediska, kam v posledních letech míří 90 tisíc českých návštěvníků za sezonu, se nyní musí lyžaři kodrcat po úzkých cestách nejčastěji přes hraniční přechod Zadní Zvonková.

Lanovka by cestu výrazně urychlila. Ministerstvo životního prostředí si nechalo zpracovat posudky na lanovou dráhu, kterou zakreslil do svého návrhu zákona o Šumavě bývalý ministr Tomáš Chalupa z ODS. Ten nejpodrobnější se věnoval všem čtyřem možným variantám stavby lanovky.

"Významný negativní vliv je u všech variant," píše se v posudku Petra Mynáře ze společnosti Invek s tím, že doporučuje ministerstvu se záměrem nesouhlasit.

Ekologičtí aktivisté jsou spokojeni. Na to, že je plánovaný projekt v rozporu s evropským systémem ochrany přírody Natura 2000 a zákonem o ochraně přírody a krajiny, poukazují roky.

Tetřev by byl v ohrožení

Posudek upozorňuje, že stavba by měla negativní vliv na celistvost vyhlášené Ptačí oblasti Šumava a Evropsky významné lokality Šumava. Podle zpracovatelů by provoz lanovky i návštěvníci kriticky ohrozili i populaci tetřeva hlušce.

Správa šumavského parku tvrdí, že výsledky posudku není překvapena. To, že záměr může být v rozporu s ochranou přírody, přitom připustil už zhruba před měsícem i ředitel rezervace Jiří Mánek. "Informaci bereme na vědomí. V zásadě se jiný výsledek ani nedal očekávat," řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Jedinou šancí, jak lanovku z Klápy na Hraničník prosadit, je získat speciální výjimku od Evropské komise. To ale není vůbec jednoduché. Česká republika by musela vyhlásit jako kompenzaci jiné chráněné území stejné kvality.

Edvard Sequens z ekologického hnutí Calla míní, že posudky jasně ukázaly, že je potřeba upřednostnit ochranu přírody před ekonomickými záměry a stavbami.

Vznikla by nová místa

Lanovka by byla dlouhá 2,7 kilometru a za hodinu by přepravila od 1 500 do 2 700 lidí. Pod ní by měla vést evakuační sjezdovka, která by zabrala 8,6 hektaru a lyžaři by ji normálně nevyužívali. Dole by stálo parkoviště pro 432 aut a 10 autobusů.

Starostové obcí, kterým by lanovka přinesla ekonomický užitek, v ní vidí i spásu pro místní nezaměstnané. Její spuštění by znamenalo vznik 25 až 35 nových pracovních míst. Nová místa by na sebe nabaloval vyšší turistický ruch v okolí.

"Pro region, který zvláště v zimě trpí vysokou nezaměstnaností, je to klíčové. Stačí vyjít na kopec a podívat se na rakouskou stranu, kde šlo postavit celý areál. Tady se nesmí ani uvažovat o záměru. Tak se ptám, v čem jsme tak jiní Evropané? Jak tu máme žít z cestovního ruchu, když nemůžeme rozvíjet infrastrukturu?" ptá se starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Věří, že boj za lanovku nekončí a úřady ji budou nadále prosazovat jako veřejný zájem.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

VIDEO: Studená voda, drsné překážky a chlad vítaly závodníky na Lipně

Překážky závodu Spartan race v Lipně nad Vltavou prověřily sílu závodníků.

Lipno nad Vltavou hostilo o víkendu závody Spartan race. Tři překážkové tratě otestovaly fyzickou i duševní sílu a...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Vrak autobusu zmizel z trávníku u Vltavy, ale soudní spor trvá

Vrak autobusu stále hyzdí louku poblíž budějovického sídliště Vltava.

Zničený autobus už nehyzdí louku u Vltavy v Českých Budějovicích, kam ho před dvěma lety umístil vlastník pozemku. Ten...

Najdete na iDNES.cz