Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potok Hučina zase patří divoké šumavské přírodě. Vrátili se i pstruzi

  12:49aktualizováno  12:49
Odborníci vrátili do původní podoby další kus šumavského parku. Z uměle vytvořeného kanálu vymanili dolní tok potoku Hučina na Stožecku. Už se zase klikatí loukami Hornovltavského luhu. Revitalizace prospěje vodním živočichům a rostlinám i ochraně při povodních.

Potok Hučina najdou turisté zhruba 4,5 kilometru od Stožce na Šumavě | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pracovníci Správy Národního parku Šumava vrátili potok v oblasti Černého Kříže z násilně narovnaných kanálů do původního mělkého meandrujícího koryta.

Kudy k potoku Hučina

Turisté mohou k potoku Hučina dojít od Informačního střediska ve Stožci. "Vyrazí po Vltavské cestě směrem na Černý Kříž a Novou Pec. Trasa je dlouhá zhruba 4,5 kilometru. Dá se jít pěšky a v létě jet na kole," popsal mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Akce je součástí obnovy šumavských rašelinišť a mokřadů včetně drobných toků, které patří ke klíčovým projektům ochrany přírody na Šumavě. Práce začaly v srpnu a stály necelé dva miliony korun. Park je zaplatil díky dotaci z evropských fondů.

"Upravili jsme úsek toku dlouhý 1,2 kilometru. Navrácením do původního koryta a obnovou zvlněných meandrů vzrostla jeho délka o téměř půl kilometru na 1 672 metrů," uvedla Eva Zelenková z odboru ochrany přírody Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Po dalším samovolném vývoji, kdy bude docházet k přirozenému vymílání břehů, očekávají odborníci parku zvětšení smyček meandrů a prodloužení délky toku na 1 850 metrů. Přirozený tok potoka je vhodný i pro rostliny a živočichy.

Fotogalerie

"Vrátí se s ním i pestrost stanovišť pro vodní živočichy i rostliny a zvýší se jejich rozmanitost," potvrdila Iva Bufková z šumavského parku, která má ochranu rašelinišť a mokřadů na starosti.

Regulace, neboli napřímení drobných toků prováděné v minulosti, má velmi nepříznivý dopad na vodní režim v krajině. "Prohloubením a napřímením koryt toků došlo k urychlenému odtoku vody z povodí. To se negativně projevuje zejména ve vztahu k průběhu a intenzitě povodňových vln v níže položených a často zastavěných částech povodí," upřesnila Zelenková.

Vedle dalších problémů způsobují napřímené drobné toky pokles vody v cenných mokřadech včetně rašelinišť a silně omezují jejich zachování a ochranu. Násilné úpravy vedly k radikálnímu snížení rozmanitosti života ve vlastním toku, ale i v okolních mokřadech, které jsou součástí záplavových území, takzvaných potočních niv.

První pstruzi v něm byli hned

Původní mělké koryto zůstalo na mnoha místech v terénu dosud dobře znatelné. Naproti tomu dno rovného kanálu bylo silně zahloubeno oproti okolní úrovni terénu.

"To jednak bránilo přirozeným rozlivům a zasakování vody při povodních a současně vedlo k vysoušení nedalekých cenných rašelinišť se vzácnými druhy rostlin a živočichů," vysvětlila Bufková.

V obnoveném původním korytě potoka už teče voda. První pstruzi se v něm objevili hned druhý den po napuštění.

Revitalizace potoku Hučina představuje na Šumavě první větší projekt tohoto druhu. "Na území parku dále mapujeme všechny napřímené a kanalizované úseky drobných potoků. Chystáme revitalizaci Žlebského, Jedlového a Uhlíkovského potoka," plánuje ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Vrchní soud se podruhé zastal budějovického exprimátora. Je nevinen

Juraj Thoma odpovídá novinářům krátce poté, co ve čtvrtek opustil soudní síň na...

Vrchní soud v Praze i podruhé zprostil obžaloby bývalého českobudějovického primátora Juraje Thomu v kauze BitServis....

Konzervátor z hradeckého muzea se baví výrobou hraček pro malé děti

Na ležáku v masných krámech s restaurátorem Luďkem Fialou z Jindřichova Hradce.

S dřevěnými skládačkami Luďka Fialy si mohou děti pohrát v Hračkolně v Lodhéřově na Jindřichohradecku. Výrobě jako...

Mladíkovi z Prachatic hrozí za týrání psa až tři roky ve vězení

Ilustrační snímek

Policie zveřejnila další informace k napadení psa, kterého se dopustil 24letý muž. V současné době se čeká na výsledky...

Grafton Recruitment Praha
MANAŽER NÁKUPU s AJ, až 35 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz