Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potok Hučina zase patří divoké šumavské přírodě. Vrátili se i pstruzi

  12:49aktualizováno  12:49
Odborníci vrátili do původní podoby další kus šumavského parku. Z uměle vytvořeného kanálu vymanili dolní tok potoku Hučina na Stožecku. Už se zase klikatí loukami Hornovltavského luhu. Revitalizace prospěje vodním živočichům a rostlinám i ochraně při povodních.

Potok Hučina najdou turisté zhruba 4,5 kilometru od Stožce na Šumavě | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pracovníci Správy Národního parku Šumava vrátili potok v oblasti Černého Kříže z násilně narovnaných kanálů do původního mělkého meandrujícího koryta.

Kudy k potoku Hučina

Turisté mohou k potoku Hučina dojít od Informačního střediska ve Stožci. "Vyrazí po Vltavské cestě směrem na Černý Kříž a Novou Pec. Trasa je dlouhá zhruba 4,5 kilometru. Dá se jít pěšky a v létě jet na kole," popsal mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Akce je součástí obnovy šumavských rašelinišť a mokřadů včetně drobných toků, které patří ke klíčovým projektům ochrany přírody na Šumavě. Práce začaly v srpnu a stály necelé dva miliony korun. Park je zaplatil díky dotaci z evropských fondů.

"Upravili jsme úsek toku dlouhý 1,2 kilometru. Navrácením do původního koryta a obnovou zvlněných meandrů vzrostla jeho délka o téměř půl kilometru na 1 672 metrů," uvedla Eva Zelenková z odboru ochrany přírody Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava.

Po dalším samovolném vývoji, kdy bude docházet k přirozenému vymílání břehů, očekávají odborníci parku zvětšení smyček meandrů a prodloužení délky toku na 1 850 metrů. Přirozený tok potoka je vhodný i pro rostliny a živočichy.

Fotogalerie

"Vrátí se s ním i pestrost stanovišť pro vodní živočichy i rostliny a zvýší se jejich rozmanitost," potvrdila Iva Bufková z šumavského parku, která má ochranu rašelinišť a mokřadů na starosti.

Regulace, neboli napřímení drobných toků prováděné v minulosti, má velmi nepříznivý dopad na vodní režim v krajině. "Prohloubením a napřímením koryt toků došlo k urychlenému odtoku vody z povodí. To se negativně projevuje zejména ve vztahu k průběhu a intenzitě povodňových vln v níže položených a často zastavěných částech povodí," upřesnila Zelenková.

Vedle dalších problémů způsobují napřímené drobné toky pokles vody v cenných mokřadech včetně rašelinišť a silně omezují jejich zachování a ochranu. Násilné úpravy vedly k radikálnímu snížení rozmanitosti života ve vlastním toku, ale i v okolních mokřadech, které jsou součástí záplavových území, takzvaných potočních niv.

První pstruzi v něm byli hned

Původní mělké koryto zůstalo na mnoha místech v terénu dosud dobře znatelné. Naproti tomu dno rovného kanálu bylo silně zahloubeno oproti okolní úrovni terénu.

"To jednak bránilo přirozeným rozlivům a zasakování vody při povodních a současně vedlo k vysoušení nedalekých cenných rašelinišť se vzácnými druhy rostlin a živočichů," vysvětlila Bufková.

V obnoveném původním korytě potoka už teče voda. První pstruzi se v něm objevili hned druhý den po napuštění.

Revitalizace potoku Hučina představuje na Šumavě první větší projekt tohoto druhu. "Na území parku dále mapujeme všechny napřímené a kanalizované úseky drobných potoků. Chystáme revitalizaci Žlebského, Jedlového a Uhlíkovského potoka," plánuje ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Táborští mají strach o zoo. Bourání staveb nehrozí, ujistil ředitel

Zubřice Karla dorazila do táborské zoo.

Bouda pro opice, přístřešek pro koně a několik dalších staveb táborské zoo zmiňuje výzva, která se objevila na webových...

Řidiči ignorují jihočeské přejezdy, za pět dní vjeli tři před vlak

V obci Malšice na Táborsku se v pondělí ráno střetl na přejezdu vlak s osobním...

Dnes ráno v Malšicích na Táborsku, den před tím v Třeboni a minulý čtvrtek v Čížové na Písecku se staly tři podobné...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Najdete na iDNES.cz