Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozemky pod areálem Komora si Tábor bude muset draze pronajmout

  12:54aktualizováno  12:54
Jednání mezi Táborem a majitelkou pozemků pod odpočinkovou zónou Komora na sídlišti Nad Lužnicí zkrachovala. Radnice nemá šanci pozemky koupit a maximálně si je pronajme. Bude tak platit stovky tisíc korun ročně.

Jednání mezi městem a majitelku pozemků pod odpočinkovým areálem Komora zkrachovala. | foto: www.taborcz.eu

O krachu vyjednávání o pozemcích informoval starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020 na pondělním jednání zastupitelstva. Podle posledního posudku by radnice měla majitelce za pronájem pozemků platit více než milion korun ročně.

Opozice nadále vyhrožuje trestním oznámením, protože Tábor si původně parcely pronajal pouze na dva roky a kvůli špatné smlouvě pak majitelka mohla radnici nájem vypovědět.

Tábor postavil v roce 2006 areál na čtyřech hektarech Jindřišky Jahnové za 90 milionů korun. Ač původně platil nájemné dvě koruny za metr čtvereční ročně, kvůli tomu, že smlouva nebyla uzavřena dlouhodobě, teď bude platit mnohem více.

"Prodej pozemků je evidentně v nedohlednu. Jsme-li realisté, pak musíme uvažovat o dlouhodobém pronájmu," řekl starosta Fišer. 

Pozemky mají výměru 41 054 metrů čtverečních. Podle posledního posudku by radnice za jejich nájem měla platit 25 korun za metr čtvereční ročně - tedy přes milion korun. Takovou sumu město odmítlo, a proto nyní další znalec, na kterém se obě strany shodnou, vypracuje nový posudek. "Zaplatí ho obě strany rovným dílem," vysvětlila vedoucí odboru majetku Dana Švecová.

Parcely mají podle znalců hodnotu převyšující 19 milionů korun

Majitelka Jahnová je nyní ve vynikající pozici. Nic ji nenutí prodat parcely, které mají hodnotu podle znalců přes 19 milionů korun, stejně jako nemusí přistoupit na výši nájemného, které by požadovala radnice. Proto je už teď víceméně jasné, že miliony korun, za které by Jahnová mohla pozemky nyní prodat, dostane od města během několika let za nájem.

Radnice plánuje uzavřít smlouvu o pronájmu na 15 let s opcí, tedy s přednostním právem uzavřít nájemní smlouvu na dalších 15 let. Pokud by tedy Tábor platil přes milion ročně, může Jahnové vyplatit za 30 let téměř 31 milionů korun.

"Opravdu nevidím důvod, proč by majitelka pozemky prodávala, když je může výhodně pronajmout a v budoucnu je pak prodat. Kdyby radnice na její podmínky nechtěla přistoupit, tak rozhodne soud, který stanoví výši nájemného. Takže majitelka relativně nic neriskuje a má jisté, že radnice jí bude muset za stavbu na jejích pozemcích platit," řekl jihočeský ekonom Zdeněk Žižka.

Jindřiška Jahnová s médii nekomunikuje. Její advokát Vítězslav Dohnal už dříve prohlásil, že prodej pozemků je nereálný, protože každá ze stran má jiné představy o ceně za metr čtvereční.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Najdete na iDNES.cz