(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Spánek v masce pomáhá lidem, které trápí nebezpečné chrápání

  • 1
Lékařům ve spánkových laboratořích v českobudějovické nemocnici přibývají pacienti se zástavou dechu ve spánku. Pojišťovny nově začaly hradit přístroj k jejich léčbě i lidem se středně těžkou formou této nemoci.

V jižních Čechách spí stále víc lidí s nosní maskou. Ta je spojena hadicí se speciálním přetlakovým přístrojem, který jim dodává vzduch.

S maskou uléhají do postele každý večer především stovky mužů mezi čtyřicítkou a šedesátkou, kteří se léčí v některé ze dvou spánkových laboratoří budějovické nemocnice se syndromem spánkové apnoe.

Podle laiků prostě chrápou, podle lékařů však jde o nebezpečnou formu chrápání, která ohrožuje jejich život a může být předzvěstí závažných potíží, jako je vysoký tlak, cukrovka, srdeční selhání či cévní mozkové příhody.

Přístroj už hradí pojišťovny

"Pojišťovny dnes už hradí přístroj k přetlakové léčbě zástavy dechu ve spánku i pacientům se středně těžkým syndromem spánkové apnoe, zatímco dřív na něj měli nárok pouze těžce nemocní. Díky tomu se významně rozšířila skupina lidí, kteří ho používají, a přibylo nám pacientů," uvedl Pavel Dohnal, primář 2. oddělení následné péče (LDN) a vedoucí lékař neurofyziologické laboratoře budějovické nemocnice.

Budějovičtí lékaři se věnují léčbě poruch spánku ve dvou sídlech - na lůžkách plicního oddělení a na pracovišti při neurofyziologické laboratoři 2. LDN.

"Naše diagnostika je zaměřena na problémy dýchání ve spánku od prostého chrápání až po těžký syndrom spánkové apnoe. Ta se projevuje periodickým chrápáním se zástavami dechu. Člověk se probudí špatně vyspaný, ve dne je unavený a má tendenci usínat," řekl emeritní primář plicního oddělení Václav Šnorek.

Usínají při řízení auta

Přitom sklony k usínání mají lidé hlavně při monotónních činnostech, třeba řízení auta. "Je prokázáno, že řidiči trpící syndromem spánkové apnoe způsobují dvakrát až sedmkrát více nehod než ostatní," podotkl Šnorek.

Od loňského dubna sice platí nová vyhláška, která zvlášť hledí na to, zda a jakým způsobem je řidič se zástavou dechu ve spánku omezen ve schopnosti řídit motorová vozidla, lékaři však na to nemají techniku.

"Nemáme žádné přístroje tak dokonalé, aby mohly objektivně posoudit, zda dotyčný trpí tou poruchou při denní bdělosti," upozornil Dohnal.

Navíc pomoc odborníků ve spánkových laboratořích, které jsou v kraji pouze v Budějovicích, stále vyhledává jen pověstná špička ledovce. Oběma projde ročně několik stovek pacientů, 80 procent z nich jsou muži. Většinu tam pošlou partneři vynervovaní ze silného chrápání a nepravidelného dýchání svých protějšků.

"Lidé, kteří trpí zástavou dechu ve spánku, nemoc podceňují. Přicházejí s tím, že chtějí řešit problém svého partnera v ložnici," potvrdil primář Dohnal.

Teprve lékaři jim po vyšetření vysvětlí, že chrápání samo o sobě není tělesnou poruchou, ale závažnou chorobou, která je může nakonec usmrtit.