Sinice. ilustrační snímek

Sinice. ilustrační snímek | foto: Petr Kubát, MF DNES

Pozor na vodu v přírodě. Sinice mohou způsobit alergii i střevní potíže

  • 1
Vysoké teploty ženou lidi k vodě. Jenže koupání v rybnících a nádržích často kazí sinice. Hygienici před nimi varují. Některé jejich druhy totiž obsahují látky schopné vyvolat alergii nebo i žaludeční a střevní potíže.

Teploty přesahující 30 stupňů Celsia, azurové nebe, slunce. Počasí těchto dnů prostě láká k vodě. Právě tam nejraději tráví svůj volný čas i Jana Jouzová, která svou osušku pravidelně rozkládá u Otavy v Písku nedaleko plynové lávky.

„Je tu líp než doma, kde se vzduch nehne. A když je mi vedro, ochladím se v řece. Chodím sem od začátku letní sezony,“ popisuje mladá žena. Přírodní koupání preferuje před veřejnými bazény, kde jí vadí chlorovaná voda a málo soukromí.

Sinice odhalíte díky jednoduchému testu

Naplňte PET lahev vodou a nechte minimálně 20 minut stát v klidu na světle. Jestliže se za tuto dobu vytvoří u hladiny zelený kroužek, podobný zelené krupičce nebo drobnému jehličí a jinak zůstane voda čirá, jedná se o sinice. Když voda v lahvi zůstane rovnoměrně zakalená, nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně jde o řasy.

Jouzová přiznává, že nemá ráda bahno na dně, ale třeba sinic se nebojí a ani jejich výskyt neřeší.

„Nekontroluji kvalitu vody ani nevím, kde bych tyto informace získala. Samozřejmě bych se nekoupala v úplném brčálu, ale člověk musí počítat s tím, že voda v přírodě nebude křišťálově průzračná. Nikdy jsem žádné problémy neměla, takže jsem buď odolná, nebo je voda v pořádku,“ usmívá se Jouzová.

Jenže odborníci před podobným přístupem varují. Zelenkavá hladina může signalizovat právě sinice. A některé jejich druhy obsahují látky, které způsobují alergie.

„Reakce organizmu na kontakt se sinicemi se liší podle citlivosti jedince a délky pobytu ve vodě. Může dojít až ke vzniku alergie. Ta se projevuje vyrážkou, zarudnutím očí a rýmou,“ popisuje Lucie Vinklerová z krajské hygienické stanice.

Další skupiny sinic obsahují jedovaté toxiny. „Mohou způsobit žaludeční a střevní potíže, bolesti hlavy, eventuálně také jaterní problémy,“ podotýká Vinklerová.

Hygienici každý týden zkoumají kvalitu vody na některých místech Jihočeského kraje. Aktuální stav lidé najdou na webových stránkách Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje www.khscb.cz.

Nevhodná je v těchto dnech ke koupání například voda v nádrži Orlík u veřejného tábořiště Vojníkov nebo ve Staňkovském rybníce. Podle aktuálních rozborů neodpovídá hygienickým požadavkům a pro koupající představuje zdravotní riziko.

 „Pokud se lidé koupou ve vodách obsahujících sinice, doporučujeme se po koupání vždy osprchovat čistou vodou a omezit dobu ve vodě. Kontakt těla s vodou by neměl být delší než 10 minut,“ radí Vinklerová.

Podle hygieniků se dá předpokládat, že se za současných vysokých teplot množství sinic ve vodních plochách ještě zvýší. Větší opatrnosti by měli rodiče dbát u malých dětí, které se mohou při koupání napít většího množství vody s obsahem toxických sinic. Pozor by si měly dát i těhotné ženy, osoby trpící alergií a lidé s oslabeným imunitním systémem.